Blog
Wytyczne realizacji inwestycji
W artykule znajdziesz:
Wytyczne realizacji inwestycji
Wytyczne realizacji inwestycji są odpowiednikiem założeń techniczno-ekonomicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zawierają one dane umożliwiające instytucjom centralnym opracowanie perspektywicznego programu realizacji oraz planu robót przygotowawczych zagospodarowania rejonu.
Ponadto orientują one przyszłego wykonawcę budowy w zakresie planowanych zadań oraz środków niezbędnych do ich wykonania z perspektywy kilku lat (minimum 5).
Projekt organizacji i technologii budowy opracowuje się dla zadań nie przekraczających 3-5 lat i nie wymagających długotrwałych prac przygotowawczych. Służy on bezpośrednio inwestorowi do ustalenia zadań ilościowych i limitów pieniężnych w poszczególnych latach realizacji.
Dla generalnego wykonawcy i podwykonawców jest on podstawą do prawidłowego przygotowania produkcji w zakresie niezbędnych kadr i środków zagospodarowania placu budowy oraz do właściwej organizacji przebiegu produkcji budowlanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projekty robocze organizacji budowy i robót wykonuje się na podstawie projektu organizacji technologii budowy w celu racjonalnego wykonania poszczególnych robót i prawidłowego ich planowania operatywnego dla poszczególnych obiektów. Opracowuje się je dla poszczególnych obiektów lub inwestycji o okresie realizacji mniejszym od dwóch lat. Projekty te pozwalają przewidzieć na najbliższe dni, tygodnie lub miesiące, jakie roboty i w jakim zakresie oraz jakimi środkami będą wykonywane. Projekty takie nazywa się planami operatywnymi (uprawnienia budowlane).
Wykonawcy projektów organizacji budowy i robót
Projekty organizacji budowy w swoich dwóch pierwszych stadiach, czyli wytyczne realizacji inwestycji oraz projekt organizacji i technologii budowy, wykonują specjalizowane komórki w biurach projektowych (działy organizacyjne). Natomiast projekty robocze organizacji i technologii budowy i robót przez przedsiębiorstwa wykonują bezpośredni wykonawcy.
Projekt organizacji montażu można wykonać w dwóch stadiach, jako projekt wstępny i projekt techniczny.
Projekt wstępny organizacji montażu obejmuje:
- opis techniczny zadania,
- plany montażowe z podziałem na działki robocze,
- schematy pracy wiodących maszyn montażowych (program egzamin ustny).
Projekt techniczny organizacji montażu
Projekt techniczny organizacji montażu zawiera:
- opis techniczny zadania i warunki jego realizacji,
- ogólny plan montażu w skali 1 : 50,
- schematy pracy maszyn montażowych w skali 1 : 50,
- plany montażowe kondygnacji lub działek roboczych,
- szkice urządzeń pomocniczych do montażu,
- wykazy i zestawienia elementów montażowych lub półfabrykatów,
- szczegółowy harmonogram montażu.
Pojęcie i rodzaje cykli produkcyjnych. Proces inwestycyjny dzieli się na dwa etapy. Pierwszy obejmuje przygotowanie inwestycji do zamysłu po projekt techniczny, drugi wykonanie obiektu i jego oddanie w użytkowanie. Wszystkie czynności wykonywane w obu etapach nazywamy cyklem inwestycyjnym (opinie o programie). Całość zaś robót budowlano-montażowych związanych z wznoszeniem danego obiektu nazwane cyklem produkcyjnym budowy lub cyklem realizacji inwestycji (wg Uchwały nr 281 Rady Ministrów z 1972 r.).
Ogólnym cyklem produkcyjnym nazywa się czas liczony od dnia wejścia na plac budowy wykonwaców do dnia zakwalifikowania obiektu do użytkowania.
Ogólny cykl produkcyjny dzieli się z kolei na częściowe cykle produkcyjne (segregator aktów prawnych).
Mogą one dotyczyć:
- prostych czynności roboczych (patrz rozdział 3), realizowanych przez brygady lub zespoły specjalizowane złożone z robotników jednej specjalności (np. zespół wykonujący rusztowania do robót murarskich, deskowanie konstrukcji żelbetowych itp.),
- złożonych czynności roboczych realizowanych przez brygady kompleksowe składające się z robotników różnych specjalności, np. wykonanie słupów żelbetowych obejmujące deskowanie, zbrojenie i betonowanie.
Analizując poszczególne czynności robocze, związane nierozłącznie z częściowymi cyklami procesu produkcyjnego, obserwuje się, że nie wszystkie spośród nich jednakowo wpływają na czas trwania budowy. Istnieją takie roboty, które można wykonywać tylko w określonej kolejności technologicznej (np. mury można zaczynać wznosić dopiero po wykonaniu fundamentów) i które wpływają na ogólny czas trwania budowy. Są to roboty skomplikowane technologicznie lub o największej pracochłonności wykonania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32