Blog
Wytyczne technicznej eksploatacji uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Wytyczne technicznej eksploatacji uprawnienia budowlane
Przedsiębiorstwo wykonawcze obowiązane jest oddać budynek wykonany zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, sztuką budowlaną, przepisami techniczno-budowlanymi, umową i dokumentacją projektową (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku stwierdzenia w czasie eksploatacji wyjątkowych uszkodzeń ścian zewnętrznych, jak:
- wychylanie się z pionu ścian lub pękanie ich elementów,
- znaczne rysy (niewłoskowate), pęknięcia połączone z ubytkami i rozwarstwieniami materiału konstrukcyjnego na złączach elementów prefabrykowanych, spękanie i odpadanie faktur i tynków,
- rdzawe wykwity i inne oznaki korozji zbrojenia i betonu od strony zewnętrznej i wewnętrznej ściany,
- pęknięcia konstrukcyjne płyt balkonowych,
- przemarzanie ścian, objawiające się wykropleniami i oszronieniami na wewnętrznej płaszczyźnie ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- przecieki opadów atmosferycznych do pomieszczeń mieszkalnych przez materiał ściany, złącza pionowe i poziome elementów prefabrykowanych, przez stolarkę, przez połączenia stolarki zewnętrznej z ościeżami prefabrykatów, należy niezwłocznie zlecić opracowanie ekspertyzy technicznej oraz wykonać roboty naprawcze.
W czasie użytkowania budynku należy:
- chronić ściany, balustrady, posadzki i okładziny schodów od uszkodzeń mechanicznych (uprawnienia budowlane),
- nie dopuszczać do przeciążenia konstrukcji nośnej (300 daN/m2 dla klatek schodowych i 200 daN/m2 dla korytarzy),
- nie dopuszczać do wykonywania przebić i podkuć bruzdami elementów konstrukcyjnych (program egzamin ustny),
- zapewnić wentylację oraz właściwe ogrzewanie.
Elementy konstrukcyjne klatek schodowych
Elementy konstrukcyjne klatek schodowych, korytarzy i szybów dźwigowych nie wymagają specjalnej konserwacji. Zabiegi konserwacyjne dotyczą natomiast elementów wykończenia i wyposażenia.
Klatki schodowe i korytarze powinny być malowane tak często, jak to wynika ze względów eksploatacyjnych i estetycznych - nie rzadziej jednak niż co 5 lat (opinie o programie). Dotyczy to przede wszystkim lamperii oraz ścian, sufitów, biegów, balustrad, stolarki otworowej itp.
W celu utrzymania czystości i estetycznego wyglądu należy zapewnić codzienne sprzątanie oraz raz w tygodniu mycie posadzek, podestów, spoczników i biegów schodowych oraz okien.
W czasie przeglądów technicznych należy zwrócić uwagę na zachowanie się elementów konstrukcyjnych. Rysy, pęknięcia, ubytki biegów schodowych, płyt stropowych, podestowych i spocznikowych oraz ścian i oznaki korozji elementów złączy oraz zbrojenia mogą świadczyć o zagrożeniu konstrukcji i wymagają wykonania ekspertyzy.
Ściany piwnic i pomieszczenia piwniczne. Piwnice i pomieszczenia techniczne w podziemiu należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Przyłącza instalacji i węzły cieplne powinny być dostępne wyłącznie dla administracji i konserwatorów. Korzystanie z pralni i suszarni powinno odbywać się pod nadzorem gospodarza domu lub administracji (segregator aktów prawnych).
W piwnicach nie wolno:
- przechowywać materiałów żrących, łatwo palnych i wybuchowych, jak kwasy, paliwa płynne itp.,
- wykonywać przebić-otworów drzwiowych i okiennych w ścianach konstrukcyjnych.
Piwnice, podobnie jak wszystkie inne pomieszczenia budynku, wymagają stałej konserwacji i utrzymania czystości.
Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność instalacji sanitarnych oraz dobry stan zaworów, zasuw burzowych i drożność kratek ściekowych (promocja 3 w 1).
techniczny ścian piwnic i pomieszczeń piwnicznych należy sprawdzać raz w roku. Stwierdzone uszkodzenia powinny być usunięte. W przypadku stwierdzenia w piwnicach uszkodzeń wyjątkowych, jak pękanie ścian i złączy prefabrykatów połączone z ubytkami i rozwarstwieniami materiałów, wyraźne ślady korozji, przecieki wody przez ściany zewnętrzne, zalewanie piwnic wodą gruntową oraz uszkodzenia posadzek i ścianek działowych przez wypierany spod fundamentów grunt, należy wykonać ekspertyzę techniczną.
Stolarka drzwiowa i okienna. Po wyschnięciu ścian (mniej więcej po roku) należy przeprowadzić pasowanie i regulację stolarki. Stolarkę należy utrzymywać w czystości, unikać nadmiernego zawilgocenia, nie uszkadzać mechanicznie i nie obciążać nadmiernie skrzydeł. Mycia stolarki należy dokonywać wodą z 5°/o dodatkiem amoniaku lub z „Emulitem”.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32