Blog
Poszukiwanie konkretnych form
W artykule znajdziesz:
Zasady tego układu kompozycyjnego skrystalizowały się już w pierwszym dziesięcioleciu rozwoju miasta. Architekci przybywający później do Petersburga wznosili już tylko poszczególne budowle, których usytuowanie i gabaryty inspirowane były nieraz przez układ najwcześniejszych, tymczasowych zabudowań drewnianych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie znaczy to rzecz prosta, by akcje budowlane okresu Piotra 1 przesądziły wszystkie problemy urbanistyczne miasta, by następnym pokoleniom architektów pozostawało tylko dopasowywanie swych dzieł do gotowych węzłów planistycznych. Za czasów Piotra powstała jedynie zasada urbanistyczna; jej rozwój, a następnie detalizacja, poszukiwanie konkretnych form poszczególnych przestrzeni, wzbogacanie i śmiałe rozwijanie nawet zasadniczego systemu trwały nieprzerwanie jeszcze w ciągu 120 lat. Takie jednak doniosłe wyznaczniki miasta, jak sytuacja i gabaryty zabudowań twierdzy Pietropawłowskiej, Admiralicji, klasztoru Aleksandro-newskiego, Prospektu Newskiego wykazały ogromną trwałość przechodząc niezliczone przebudowy i przeróbki i zachowując czołowe swe znaczenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciągłość w rozwoju zasadniczego systemu planistycznego miasta, powstałego w zaraniu jego istnienia towarzyszyła kształtowaniu Petersburga we wszystkich okresach. Czołowi architekci petersburscy potęgowali wyraz architektoniczny miasta, podnosili jego skalę i osiągali udane rozwiązania poszczególnych budowli nie w drodze łamania istniejącego układu urbanistycznego, lecz poprzez jego rozwijanie (uprawnienia budowlane). Nowe gmachy nowatorskie nieraz w swej sylwecie, skali architektonicznej, szacie stylistycznej zawsze harmonizowały z istniejącą kompozycją urbanistyczną, układem bryłowym i charakterem dorzucając nowe środki dla jej wydobycia. Koncepcje natomiast, które ignorowały kompozycyjne tendencje rozwoju miasta, pozostawały w sferze projektów i szybko ulegały zapomnieniu, bez względu na ich wysokie nieraz walory formalne (program egzamin ustny).
Przekreślenie dotychczasowego układu
Jako przykład możemy tu przytoczyć losy tzw. planu Lc Blonda, sporządzonego w latach 1716-1717. Petersburg pomyślany był w tym planie jako miasto-twierdza zamknięte w prawidłowy owal bastionów i fos. Owal ten zajmujący podstawową część Wyspy Wasyljewskiej obejmował także znaczne tereny Petersburga lewobrzeżnego i prawobrzeżnego i zamykał się od wschodu twierdzą Pietropawłowską. Centrum miasta Le Blond sytuował w głębi Wyspy Wasyljewskiej, gdzie powstać miał kwadratowy plac z pałacem cesarskim na środku. Na pałac orientowane były cztery magistrale przekątniowe dopełniające prostokątną sieć uliczną miasta (opinie o programie).
Piotr I zachęcony czytelnym, regularnym systemem projektu początkowo zaakceptował plan Le Blonda. Po powrocie cara z zagranicy i szczegółowym przestudiowaniu planu w zestawieniu ze stanem istniejącym zrezygnowano jednak z jego realizacji i podjęto dotychczasowy kierunek rozwoju miasta (segregator aktów prawnych).
Fiasco planu Le Blonda tłumaczy się dwojakimi przyczynami: po pierwsze - anachronicznością koncepcji miasta-twierdzy wobec nowej międzynarodowej sytuacji Rosji, gdy po zwycięstwie połtawskim i rozbiciu floty szwedzkiej północna stolica nie potrzebowała już tak olbrzymieli systemów fortyfikacyjnych ograniczających dalszy rozrost miasta; po drugie - całkowitą rozbieżnością planu z dawno już zrealizowanymi w terenie trasami kanałów i ulic. Realizacja planu Le Blonda wymagałaby rozbiórki i wyburzenia wszystkiego, co już było zbudowane w Petersburgu, z wyjątkiem tylko twierdzy Pietropawłowskiej i Admiralicji - co oczywiście było nie do przyjęcia (promocja 3 w 1). Przekreślenie dotychczasowego układu miasta, które przewidywał plan Le Blonda, pociągnęłoby za sobą straty nie tylko gospodarcze, ale i kompozycyjno-architektoniczne. Jedną z największych wad tego planu był suchy akademizm zbliżający go do teoretycznych planów miejskich Odrodzenia, a zdradzający całkowite zlekceważenie naturalnych, krajobrazowych walorów miasta.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32