Blog
Wywody i cyfry
W artykule znajdziesz:
Wywody i cyfry
Wywody i cyfry podane w dalszym ciągu odnoszą się zasadniczo tylko do kruszyw mało nasiąkliwych. Poza tym miarodajna jest tylko ta ilość wody W, która zostaje przez beton w świeżym stanie uwięziona. Wszelką wodę wyciekową, występującą na wierzch zaraz po ułożeniu betonu (np. bardzo płynnych betonów), albo odciągniętą sztucznie podczas zagęszczania betonu lub przedtem należy od W odliczyć, gdyż nie tworzy ona próżni w betonie (program uprawnienia budowlane na komputer). Z drugiej strony kruszywo stosowane w praktyce zawiera wilgoć wynoszącą kilka procent (2-4) ciężaru kruszywa.
Naturalna wilgoć powiększa sumaryczną ilość wody w betonie, a zatem musi być do W doliczona. W dalszym ciągu oznacza więc W wodę zawartą w ułożonym betonie.
Jeśli do betonów konstrukcyjnych o wymaganym Rs stosować kruszywa wyraźnie nasiąkliwe (np. tłuczeń ceglany, okruchy słabych betonów rozbiórkowych, keramzyt itp.), to zaleca się ustalić ich nasiąkliwość w ciągu 1 godziny i z grubsza oszacować wodę aktywną (wliczoną do co) na 1-3% ciężaru suchego kruszywa, resztę wody uważać za nieaktywną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Alternanywnie (i lepiej) można wody zassanej przez kruszywo w ogóle nie uwzględnić traktując ją jako nieistotną cechę kruszywa. Wtedy do wzorów wprowadzić należy dco = dw/c (dw — dodana woda zarobowa) i po doświadczalnym ustaleniu przynależnych współczynników A, a itd. operować tymi wzorami jako funkcjami Rs = f(dco).
Jest to postępowanie dające zupełnie zadowalające wyniki. Niżej podane wzory odnoszą się przede wszystkim do wytrzymałości KS28, ale w przypadkach kiedy zawierają wyraz R", to mogą odnosić się również do terminów, dla których znane są wartości R", np. R"3, ft",, R"8 i in. Zresztą można z R”28 obliczać dowolne Rsn. Przy posługiwaniu się wzorami należy pamiętać, że wytrzymałości budowlane wypadają z reguły o ok. 10% niższe niż w laboratorium (uprawnienia budowlane). W ujęciu przestrzennym rezultaty te podane są na rys. 11-29. Analizując te dwa wyniki widzimy że dla wskaźnika c/w, w miarę wzrostu o, wytrzymałość zapraw na ściskanie wzrasta do pewnej granicy maksymalnej, a następnie opada.
Szczelność zapraw
Wytrzymałości te ułożyły się w postaci wachlarza 5 krzywych (dla 5 c/w), rozwidlających się w miarę wzrostu o. Rodzaje konsystencji poszczególnych mieszanek, ilustrujący szczelność odpowiednich mieszanek z „wykresami wytrzymałości”, dochodzimy dc spostrzeżenia, że zachodzi zbieżność ekstremalnych wartości R„. z maksymalną szczelnością zapraw, przy czym znane to zjawisko występuje dopiero przv konsystencji ciekłej dla wszystkich rozpatrywanych wskaźników c/w (tj. od c/w = 1,2 do 2,8) (program egzamin ustny).
Pomimo osiągnięcia przez poszczególne mieszanki stu- lub prawie stuprocentowej szczelności, krzywe reprezentujące dane wskaźniki c/w opadają pc osiągnięciu swoich ekstremalnych wartości. Wartości ułożyły się prawic na linii prostej, nachylonej pod pewnym kątem do osi odciętych (opinie o programie). Należy tu jeszcze dodać, że wytrzymałość zaczynów jest nieco mniejsza od maksymalnej wytrzymałości zapraw dla odpowiednich wskaźników c/w.
Przytoczyliśmy wyżej obszerny materiał doświadczalny. W większości starszy materiał jest niestety bardzo mało systematyczny z wyjątkiem doświadczeń Tl. Wielocha i P. Herrmanna, Dopiero badania M. Manugiewicza zostały zorganizowane w sposób wszechstronny i doprowadzający do wniosków syntetycznych (segregator aktów prawnych). Mimo, że dotyczyły one jednego, określonego przypadku piasku, można w odniesieniu do zapraw budować wnioski zgodne z treścią.
W odniesieniu do różnych przypadków betonu z pewną ostrożnością można sformułować wnioski jak następuje (zakładając, że kruszywo jest bezpyłowe) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32