Blog

19.04.2022

Wyżarzanie odpuszczające

W artykule znajdziesz:

Wyżarzanie odpuszczające

Wyżarzanie odpuszczające, odpuszczanie - zabieg polegający na nagrzaniu uprzednio zahartowanego przedmiotu do temperatury niższej od temperatury hartowania, wygrzaniu w tej temperaturze i chłodzeniu; celem w.o. jest usunięcie naprężeń hartowniczych i polepszenie własności plastycznych wyżarzanie odwęglające (stopów żelaza) - dłuższe (kilkudziesięciogodzinne) wygrzanie w temperaturze, w której zachodzi usuwanie węgla przez dyfuzję i utlenianie; w.o. stosuje się w celu całkowitego lub częściowego usunięcia węgla ze stopu, np. przy produkcji białego żeliwa ciągliwego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyżarzanie przegrzewające, przegrzewanie wyżarzanie polegąjące na nagrzaniu przedmiotu do temperatury, w której następuje rozrost ziarna, wygrzaniu w tej temperaturze i studzeniu do osiągnięcia temperatury przemiany austenitu w perlit (An); dalsze chłodzenie może być dowolne (tj. studzenie lub oziębianie); w.p. stosuje się w celu uzyskania gruboziarnistej struktury, np. dla polepszenia skrawalności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyżarzanie rekrystalizujące, skrystalizowanie - wyżarzanie metalu lub stopu uprzednio poddanego obróbce plastycznej na zimno w celu usunięcia skutków zgniotu; w.r. przeprowadza się w temperaturze wyższej od temperatur) rekrystalizacji wyżarzanie sferoidyzujące, sferoidyzowanie - wyżarzanie polegające na nagrzaniu do temperatury nieco wyższej niż temperatura przemiany perlitu i cementytu w austenit, wygrzaniu w tej temperaturze i odpowiednim chłodzeniu w celu uzyskania struktury cementytu kulkowego (sferoidy- tu) oraz małej twardości (uprawnienia budowlane).

Wyżarzanie ujednorodniające, ujednorodnianie, homogenizacja - wyżarzanie polegające na nagrzaniu stopu do wysokiej temperatury (zazwyczaj bliskiej temperaturze solidusu), długotrwałym wygrzewaniu w tej temperaturze i następnym studzeniu; w.u. stosuje się do stali (głównie stopowych) i stopów nieżelaznych, które w normalnych warunkach krzepną jako roztwory stale, w celu usunięcia lub zmniejszenia niejednorodności chemicznej poszczególnych ziam roztworu stałego (program egzamin ustny).

Wyżarzanie izotermiczne

Wyżarzanie z przemianą izotermiczną, wyżarzanie izotermiczne - wyżarzanie stali polegające na nagrzani u do temperatury o 30 - 50 *C wyższej od temperatury końca przemiany ferrytu w austenit (Aa), szybkim podchłodzeniu do określonej temperatur)’ (w zakresie temperatur przemiany per- litycznej), wygrzaniu w tej temperaturze, aż do zakończenia przemiany austenitu w perlit i dowolnym chłodzeni u; przy w.z.p.i. osiąga się ten sam efekt co przy w. zupełnym, przy znacznym skróceniu czasu wyżarzania (opinie o programie).

Wyżarzanie zmiękczające, zmiękczanie - wyżarzanie metali i stopów, którego celem jest zmniejszenie twardości, np. wyżarzanie sferoidyzujące stali wyżarzanie zupełne - wyżarzanie stali polegające na austenityzowaniu w temperaturze 30-50‘C powyżej temperatury końca przemiany ferrytu w austenit (Aci) dla stali podeutektoidalnych lub w temperaturze 30-50’C powyżej temperatury końca rozpuszczania cementytu w austenicie (AcJ dla stali nadeutektoidalnych i studzeniu zazwyczaj w piecu lub popiele; w.z. stosuje się w celu zmniejszenia twardości materiału i zwiększenia jego ciągliwości oraz usunięcia naprężeń wewnętrznych (segregator aktów prawnych).

Wyżłabiak - strug do wykonywania krótkich i wąskich zagłębień oraz żłobków i rowków wyżłobnik - nadstawka kowalska do wykonywania żłobników przy kuciu ręcznym wyżymaczka wycierki - maszyna do prasowania, z jednoczesnym wyciskaniem wody, tzw.. wycierki czyli odpadów z przerobu ziemniaków na krochmal, które są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Wyżymaczka wysłodków, prasa wysłodkowa - urządzenie do wyciskania wody z wysłodków buraczanych w celu zwiększenia w nich procentowej zawartości suchej substancji wyżymak - papierń, urządzenie na końcu sita maszyny papierniczej, w postaci dwóch współpracującyh walców umieszczonych jeden nad drugim, wyciskających wodę z przesuwającej się między nimi na sicie wilgotnej wstęgi papieru wyżymarka - maszyna do odwadniania przez wyżymanie (wyciskanie) przędzy, tkanin, dzianin, skór lub wyrobów z tych materiałów wzbogacalnik - urządzenie do wzbogacania u- robku górniczego (np. flotownik, osadzarka, separator) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami