Blog

Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 2
27.03.2021

Względy gospodarcze

W artykule znajdziesz:

Względy gospodarcze

 

Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 3
Względy gospodarcze

O wyborze kruszywa decydują głównie względy gospodarcze. Obowiązkiem projektującego beton jest sprawdzić, czy zamierzone cechy betonu nie mogą być osiągnięte przy stosowaniu kruszywa miejscowego. Betony o średniej jakości mogą być wykonane prawie z każdego kruszywa, jeśli tylko nie ma zanieczyszczeń organicznych i pierwszą zasadą jest stosować kruszywo możliwie takie, jakie znajduje się w naturze. Wytrzymałość kruszywa powinna pozostawać w pewnym stosunku do zamierzonej wytrzymałości betonu, tj. co najmniej 2 razy większa; na odwrót, należy jednak w zwykłych przypadkach dostosować wymagania wytrzymałościowe do rozporządzalnego kruszywa (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli chodzi o wytrzymałość betonu, to ciągłość uziarnienia, tj. obecność wszystkich frakcji w kruszywie, nie jest konieczna; przeciwnie: kruszywa pozbawione średnich frakcji (podżwirków) dają często bardziej wytrzymałe betony lub pozwalają na pewne oszczędności cementu. Jeżeli chodzi o pochodzenie kruszywa, to:
a. dla betonów o bardzo dużych wytrzymałościach 600 kG/cm2) wchodzą w rachubę piaski naturalne, twarde tłucznie (żwir, bazalt, granit, twarde wapienie),
b. dla betonów o normalnych wytrzymałościach (200-300 kG/cm2) piasek i żwir naturalny, piaski łamane, piasek żużlowy niegranulowany, skały średnie (wapienie, dolomit) i żużle wielkopiecowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
c. dla betonów o mniejszych wytrzymałościach (100-200 kG/cm2) używany być może piaskowiec, miękkie wapienie, tłuczeń betonowy, tłuczeń z twardej cegły itp.

Najpospolitszym materiałem jest piasek i w zwykłych warunkach betony piaskowe są tak samo dobre jak inne, o ile mają tę samą wytrzymałość i nie wymagają zbyt dużo cementu. Przy dłuższych budowlach (parkanach, estakadach itp.) zaleca się przy betonie piaskowym dać gęstsze przerwy dylatacyjne niż przy betonie z kamieniwem. Raczej do piasku zaliczyć trzeba pospółkę naturalną, gdyż zawiera z reguły mało żwiru (ziarn > 2 mm); toteż jest ona zazwyczaj rozkładana na miejscu wydobycia na żwir i piasek i ponownie mieszana na budowie, oczywiście w innych proporcjach, z przewagą żwiru (uprawnienia budowlane).

Rozłożenie kamieniwa

Często zamiast żwiru używa się tłucznia, a niekiedy używa się grysików zamiast naturalnego piasku (program egzamin ustny). Ilość piasku w kruszywie najkorzystniej jest ograniczać do minimum, gdyż zmniejsza to konieczny dodatek wody, a przy danym w/c również cementu. Jeżeli nie zmienia się uziarnienia piasku i kamie- niwa (a nie robi się tego w olbrzymiej większości przypadków w praktyce), należy dbać o to, aby piasku nie było jednak za mało i aby beton pozostał urabialny (opinie o programie). Tłuczeń wymaga normalnie więcej piasku niż żwir. Jeżeli przyjmiemy jako normalny stosunek piasek : żwir = 1:2, wówczas należy przy stasowaniu tłucznia przewidzieć stosunek piasek : tłuczeń = ok. 1 : 1,5. Masa betcn nowa gęstoplastyczna wymaga również więcej piasku niż masa plastyczna; nadmiar piasku w masie gęstoplastycznej jest praktycznie mniej szkodliwy od niedomiaru.

ajmniej piasku wymaga masa o konsystencji ciekłej lub półciekłej; ogólnie zaś spada przy braku piasku urabialność, a przy nadmiarze - wytrzymałość betonu (segregator aktów prawnych). Rozłożenie kamieniwa, a niekiedy nawet piasku na poszczególne frakcji i komponowanie z nich kruszywa o nowym uziarnieniu, odbiegającym daleka od uziarnień składników w stanie naturalnym, stosowane jest jedynie w szczególnych przypadkach, przy dostatecznym usprzętowieniu i przerobie duży-j mas, a mianowicie:
d. do betonów drogowych,
e. do betonów masowych transportowanych mechanicznie,
f. w wytwórniach betonów,
g. w betoniarniach.

Chodzi w takich przypadkach o zmniejszenie ilości cementu i wody do minimum, a to zarówno ze względu na skurcz, jak i ze względów ekonomicznych. Szczególnie jeżeli chodzi o dużą odporność na ścieranie, kruszywo powinno być z reguły komponowane pod kątem widzenia ciągłości uziarnienia, tj. obecności wszystkich frakcji: drobnych, średnich i grubych, ale z pewną przewagą frakcji średnich (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 8 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 9 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 10
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 11
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 12 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 13 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 14
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami