Blog

Ujęcie wody zdjęcie nr 2
14.02.2020

Wzmacnianie belek ciągłych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wzmacnianie belek ciągłych uprawnienia budowlane

Ujęcie wody zdjęcie nr 3
Wzmacnianie belek ciągłych uprawnienia budowlane

Przy wzmacnianiu belek ciągłych i rygli ram można się zgodzić na obliczenie ich i wzmacnianie przekrojów przęslowych jak belek jednoprzęsłowych swobodnie podpartych, uwzględniając plastyczne wyrównanie naprężeń w układach hiperstatycznych. Obliczając konstrukcje żelbetowe odbudowywanych obiektów musimy uwzględnić występujące naprężenia dodatkowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powstają one z chwilą zniszczenia jednego z elementów, np. jednego z przęseł belki ciągłej. Pierwotny schemat statyczny przekształca się w inny, o zmniejszonym stopniu statycznej niewyznaczalności, o odmiennym układzie sił poprzecznych, jak również momentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wywołuje to inne naprężenia w betonie i w stali niż te, na jakie konstrukcja była obliczona.

Wielkość naprężeń dodatkowych w konstrukcji, wywołanych uszkodzeniem, jest zależna od wielkości uszkodzenia oraz od wzajemnego stosunku trzech rodzajów obciążenia, a mianowicie: ciężaru własnego konstrukcji, ciężaru stałego, na który składa się ciężar wypełnienia ścian i ścianek działowych, oraz ciężaru użytkowego.

Chodzi o to, aby przy odbudowie był uwzględniony schemat statyczny:
a) przed uszkodzeniem,
b) po uszkodzeniu przed odbudową lub w czasie odbudowy,
c) po odbudowie (uprawnienia budowlane).

W wyniku porównania naprężeń obliczonych w każdym z powyższych przypadków otrzymujemy wartość naprężenia dodatkowego wskutek zwiększenia naprężeń w przypadku 2 i 3 w stosunku do 1 (program egzamin ustny). Nowy rozkład naprężeń, jaki powstaje w konstrukcji po odbudowie, przeciąża niektóre elementy, ale plastyczne wyrównanie naprężeń zmienia stan naprężeń w ogólności i nie wpływa ujemnie na nową konstrukcję. Lecz zdarzają się przypadki, że nowy układ naprężeń w konstrukcji może przedstawiać niebezpieczeństwo dla jej trwałości i gdy nie zapewnia on wymaganego współczynnika bezpieczeństwa, należy stosować sztuczne regulowanie naprężeń.

Można je uzyskać dzięki odciążeniu konstrukcji przez czasowe usunięcie obciążenia użytkowego i stałego (z wyjątkiem ciężaru własnego konstrukcji) lub stosując obciążenie odwrotne (o przeciwnym znaku). W tym celu buduje się rusztowanie podpierające konstrukcję i przy pomocy klinów, dźwigników śrubowych lub hydraulicznych wywołuje się na nią nacisk (opinie o programie). W ten sposób można np. przy wykonywaniu nowego przęsła belki żelbetowej dwuprzęsłowej na okres jego betonowania naprężenie w istniejącym przęśle sprowadzić do zera. Dzięki temu belka po odbudowie będzie pracować w takich samych warunkach jak belka nie uszkodzona.

Nowy słup żelbetowy

Przy wykonywaniu nowego słupa żelbetowego w miejsce uszkodzonego stosując dźwigniki można spowodować, że nowy słup będzie pracował na równi z sąsiednimi nie uszkodzonymi. Gdybyśmy w tym przypadku dźwigników nie zastosowali, słupy nie uszkodzone pozostałyby nadal przeciążone, a w nowym słupie powstałyby tylko naprężenia pod wpływem obciążeń, które by wystąpiły dopiero po odbudowie (segregator aktów prawnych). W takim przypadku nowy słup nie byłby należycie wykorzystany. Odprężenie konstrukcji przeciążonej, lecz znajdującej się w stadium odkształceń sprężystych, nie może nasuwać zastrzeżeń. Natomiast odprężenie konstrukcji, w której utworzyły się przeguby plastyczne, należy stosować z wielką ostrożnością, ponieważ przy odwrotnym obrocie dookoła przegubu wydłużone plastycznie wkładki stalowe będą wykazywały dodatkowy opór. Może to spowodować wystąpienie znacznych naprężeń rozciągających, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych pęknięć w betonie strefy ściskanej.

Prace przy wzmacnianiu i odbudowie żelbetowych konstrukcji powinny być wykonywane ze szczególną dokładnością, starannością i z zachowaniem wszystkich warunków bezpieczeństwa. Przy większych i silnie zniszczonych obiektach przed przystąpieniem do rozbiórki należy wykonać projekt podstemplowania części zagrożonych, jak również znajdujących się w bezpośredniej bliskości. Najpierw podstemplowuje się podciągi, słupy, potem płyty.

Płyty przeważnie zabezpiecza się deskowaniem ażurowym, aby przez otwory mógł opadać rozkuwany beton. Silnie spękane odcinki, o naruszonej przyczepności między zbrojeniem a betonem podlegają usunięciu i oczyszczeniu. Beton, który stracił wytrzymałość, usuwany jest całkowicie do głębokości, gdzie jest nie uszkodzony i nie daje głuchego dźwięku przy uderzeniu młotkiem (promocja 3 w 1).

Przy niewielkich robotach usuwanie betonu uszkodzonego wykonuje się za pomocą przecinaków, łomów, niewielkich młotków wagi 5 kg; przy znacznych objętościach robót stosuje się młotki pneumatyczne, elektryczne i inne urządzenia mechaniczne.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ujęcie wody zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ujęcie wody zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ujęcie wody zdjęcie nr 8 Ujęcie wody zdjęcie nr 9 Ujęcie wody zdjęcie nr 10
Ujęcie wody zdjęcie nr 11
Ujęcie wody zdjęcie nr 12 Ujęcie wody zdjęcie nr 13 Ujęcie wody zdjęcie nr 14
Ujęcie wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ujęcie wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ujęcie wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami