Blog
Wzory empiryczne
W artykule znajdziesz:
Wzory empiryczne
Bardziej dokładne określenie współczynnika filtracji można otrzymać stosując:
- Wzory empiryczne, np. wzory Slichtera i inne ustalające zależność pomiędzy prędkością ruchu wody w gruncie, składem granulometrycznym i innymi elementami;
- Badania laboratoryjne oparte na obserwacji filtracji wody przez próbkę badanego gruntu przy zastosowaniu specjalnych przyrządów. Próbka gruntu powinna być w stanie nienaruszonym, gdyż w przeciwnym razie współczynnik filtracji zmniejsza się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Badania laboratoryjne dają wyniki znacznie dokładniejsze od wyników otrzymywanych na podstawie wzorów empirycznych, jednak w większości przypadków są one jeszcze dość dalekie od rzeczywistości;
- Badania połowę. Badania laboratoryjne i wzory empiryczne dają względnie dokładne rezultaty w gruntach jednorodnych. Jednak jeżeli grunt ma warstwy wodonośne o różnych składach granulometrycznych, obliczenie współczynnika filtracji w sposób powyżej podany jest bardzo trudne i niedokładne. Najlepszy rezultat dają badania połowę, polegające na powolnym od- pompowaniu wody z jednej studni i obserwacji w jednym lub dwóch otworach w zasięgu depresji.
- Jeżeli obserwować kształt zabarwionych pasm, to łatwo można stwierdzić, że pasma te przy ruchu burzliwym nie tylko tracą postać prostoliniową, lecz rozmywają się, a zabarwienie stopniowo rozprzestrzenia się równomiernie w całej objętości cieczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poza tym ustalono, że ciecze w postaci roztworów koloidalnych lub w ogóle mające zawieszone cząstki stałe zmieniają ruch laminarny na burzliwy przy mniejszych wartościach liczby Reynoldsa jak dla cieczy jednorodnych (czystych).
Klich laminarny wody występuje w rurach o małych średnicach i w strumieniach« niewielkich głębokościach przy małych prędkościach przepływu oraz w porach gruntu przy przepływie wód gruntowych (uprawnienia budowlane).
Element drenażu
Dla wartości współczynnika filtracji k spotykanych w praktyce, prawo Darcy’ego jest słuszne tylko dla małych i średnich spadków. Zależności obliczone na podstawie prawa Darcy’ego słuszne są w tych partiach gruntu, gdzie prędkość nie przekroczy prędkości granicznych ruchu laminarnego. Odchylenia od ruchu laminarnego powodują zmianę krzywej depresji.
Zasięg depresji. Obliczenia związane z obniżeniem zwierciadła wód gruntowych wymagają określenia zasięgu depresji R.
Wpływ zasięgu depresji jest zasadniczo niewielki. Powiększenie zasięgu depresji o 100% daje zwiększenie dopływu wody o 10% (program egzamin ustny).
Wzory te nie są dokładne i w miarę możności należy przyjmować zasięg depresji R wg danych z pomiarów bezpośrednich w terenie.
Wzór Kusakina ma zastosowanie przy obliczaniu obniżenia zwierciadła wód gruntowych za pomocą studzien wierconych. Przy drenowaniu poziomym (np. rurkowym) wzór ten daje wartości R zaniżone (opinie o programie).
Cz. Zakaszewski zwraca uwagę, że dla H w granicach do 1,0 m R uzyskane z wzorów Kusakina i Sichardta różnią się wielokrotnie. Tylko w okresie wykonawstwa dopływy mogą być większe i zbliżone do obliczonych przy użyciu wzoru Kusakina. Ogólnie zatem do drenowania poziomego w warunkach parceli miejskich korzystniej jest stosować wzór Sichardta.
Odróżnia się zasadniczo dwa sposoby sztucznego drenowania: poziomy i pionowy (segregator aktów prawnych). Podstawowym elementem drenażu poziomego są rurociągi sączkowe, studzienki zbiorcze i kontrolne oraz kolektory. Drenaż pionowy charakteryzują studnie wiercone zaopatrzone w filtry.
Przy drenażu poziomym wody odsączają się do sączków, a te za pośrednictwem zbieraczy lub bezpośrednio odprowadzają wodę do kolektorów, z których w dalszej kolejności są odprowadzane grawitacyjnie lub przez odpompowanie do rowu otwartego czy kanalizacji miejskiej (promocja 3 w 1)..
Drenaż pionowy w zasadzie nie służy trwałemu odwodnieniu budowli w warunkach miejskich, lecz stosowany jest do obniżenia zwierciadła wód gruntowych w okresie budowy. Polega on na zapuszczeniu w głąb gruntu studni, przeważnie wierconych, z których wody są odprowadzane na zewnątrz.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32