Blog

Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 2
18.11.2022

Wzrost przewodności cieplnej

W artykule znajdziesz:

Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 3
Wzrost przewodności cieplnej

W temperaturze ujemnej, teoretycznie wzrost współczynnika A w zależności od zawilgocenia powinien być większy, ponieważ lód ma współczynnik przewodności cieplnej A = 2,3 W/(m -K), tj. ok. 4 razy większy niż woda i ok. 80 razy większy niż powietrze w porach. Tymczasem wyniki badań wskazują, że wzrost ten nie występuje zawsze i nie we wszystkich materiałach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Można to tłumaczyć przechodzeniem wody w szron, który ma mniejszą przewodność cieplną niż woda, zmniejszeniem dyfuzji pary wodnej (po zamianie w lód), co zmniejsza przewodność ciepła oraz faktem, że woda w porach zamarza nie w temperaturze 0°C, lecz w temperaturze niższej i zależnej od średnicy porów, np. w porach średnicy 1,57 mm woda zamarza przy 6,4°C, przy średnicy 0,24 mm przy 14,2°C, a przy średnicy 0,10 mm przy 18,6°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wzroście średniej temperatury przewodność cieplna materiałów porowatych, ziarnistych i włóknistych rośnie. Dzieje się to w wyniku zwiększenia przewodności cieplnej substancji stałej (ze wzrostem temperatury rosną drgania cząstek), powietrza zawartego w porach oraz zwiększenia się wymiany ciepła przez promieniowanie i tylko w niewielkim stopniu przez konwekcję (uprawnienia budowlane).

Wzrost przewodności cieplnej wraz z temperaturą jest stosunkowo niewielki i ma praktyczne znaczenie dla materiałów zastosowanych w wysokiej temperaturze (powyżej 500°C). W przegrodach budowlanych pracujących w temperaturze -20 do + 60°C zmiany przewodności są stosunkowo małe i dlatego są zwykle pomijane.

Wilgoć budowlana

Biorąc pod uwagę, że przewodność cieplna materiałów zawilgoconych jest znacznie większa od przewodności tych materiałów w stanie suchym, bardzo istotne są warunki wbudowywania i eksploatacyjne materiałów. W pierwszym przypadku należy chronić przed zawilgoceniem materiały budowlane w czasie ich transportu : składowania. W początkowym okresie eksploatacji budynku należy brać pod uwagę możliwość odsychania przegród w tzw. wilgoci budowlanej powstającej w wyniku mokrych procesów technologicznych (murowanie, betonowanie, tynkowanie). Proces ten, w zależności od konstrukcji ścian, może trwać od kilku miesięcy do kilku lat (program egzamin ustny).

W okresie eksploatacji budynku wilgotność materiałów w przegrodach zależna jest przede wszystkim od wilgotności powietrza, wewnętrznego i zewnętrznego temperatury, izolacyjności przegrody, tj. czynników decydujących głównie o możliwości kondensacji pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach przegród lub wewnątrz przegrody. Na zawilgocenie materiałów w przegrodach mogą mieć wpływ dodatkowo opady atmosferyczne (głównie przy ukośnych deszczach), operacja słoneczna, rodzaj użytych materiałów (głównie materiałów fakturowych). Ustalenie więc w miarę dokładnie obliczeniowych wartości współczynników A jest dość trudne praktycznie wymagałoby wykonywania pomiarów zawilgocenia materiałów (opinie o programie).

Uwzględnienie zawilgocenia materiałów budowlanych przy wykonywaniu obliczeń cieplnych dokonuje się przez przyjęcie jednej z dwóch wartości liczbowych współczynnika A podanych w tabl. 1-2 według następujących zasad:

  1. w pomieszczeniach o wilgotności względnej powietrza w okresie zimowym do 75% (warunki średnio wilgotne) z kolumny 4,
  2. w pomieszczeniach o wilgotności względnej powietrza w okresie zimowym powyżej 75% (warunki wilgotne) z kolumny 5 (segregator aktów prawnych).

Dla materiałów termoizolacyjnych zabezpieczonych przed zawilgoceniem szczelnymi osłonami współczynniki A można przyjmować z kolumny 4, zarówno w pomieszczeniach średnio wilgotnych, jak i wilgotnych. Poszukiwania przybliżonych wartości temperatury w węzłach siatki dokonuje się, wykorzystując zależność między różnicą temperatur i strumieniem cieplnym. Dalszy tok postępowania przy obliczaniu pola temperatur można znaleźć przykładowo w pracach.

Głównym czynnikiem kształtującym klimat zewnętrzny w warunkach zimowych jest temperatura powietrza zewnętrznego. Ulega ona zmianom w krótkich okresach (np. w czasie doby) i może być bardzo zróżnicowana w zależności od regionu Polski (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 8 Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 9 Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 10
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 11
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 12 Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 13 Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 14
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona kobiet a przepisy BHP zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami