Blog
Zabezpieczenia terenu budowy
W artykule znajdziesz:
Generalny wykonawca kieruje i koordynuje wykonanie objętych umową obiektów i robót poza obiektem tak, aby oddać je w umówionych terminach, wykonane zgodnie z umową, z projektem i kosztorysem, z normami państwowymi i przepisami techniczno-budowlanymi oraz z zasadami wiedzy technicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Generalny wykonawca może wykonywać objęte umową obiekty i roboty poza obiektem silami własnymi lub zlecić ich wykonanie w części lub w całości właściwym jednostkom, przy czym w jednym i drugim przypadku pełni funkcję gospodarza na terenie budowy. Ustala on po porozumieniu z podwykonawcami obowiązujący na terenie budowy porządek, którego wszyscy obowiązani są przestrzegać, a w szczególności sposób zabezpieczenia terenu budowy przed dostępem osób obcych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zakres generalnego wykonawstwa wchodzą w zasadzie roboty budowlano-montażowe, instalacyjne, specjalne oraz montaż aparatury, maszyn i urządzeń. Generalnym wykonawcą jest zazwyczaj przedsiębiorstwo ogólno- -budowlane. Generalny wykonawca może przyjąć na siebie obowiązek odpłatnego dostarczenia maszyn i urządzeń oraz przeprowadzenia rozruchu. Ponosi on wobec zamawiającego pełną odpowiedzialność za organizację, jakość i terminowość robót bez względu na to czy wykonuje je sam, czy też siłami obcymi (uprawnienia budowlane).
Do podstawowych obowiązków generalnego wykonawcy w stosunku do podwykonawców należy:
- dostarczenie w terminach wynikających z umowy dokumentacji projektowej obiektów lub robót poza obiektem, które podwykonawca ma wykonać,
- umożliwienie odpłatnego korzystania z urządzeń terenu budowy,
- umożliwienie rozpoczęcia realizacji obiektów lub robót poza obiektem w umówionych terminach i kolejności wynikających z harmonogramu budowy,
- koordynacja robót podwykonawcy z pozostałymi robotami,
- dokonanie odbioru wykonanych przez podwykonawcę obiektów lub robót poza obiektem,
- zapłata umówionego wynagrodzenia (program egzamin ustny).
Zwołanie komisji
Podwykonawcy obowiązani są zwrócić generalnemu wykonawcy koszty świadczonych im usług (np. za korzystanie z zaplecza produkcyjno-technicznego i socjalno-bytowego pomieszczeń oraz urządzeń placu budowy), jak również odpowiednią część kosztów zorganizowania i utrzymania straży przeciwpożarowej i ogólnego dozoru placu budowy (opinie o programie).
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy bieżąca koordynacja prac wszystkich podwykonawców, prowadzenie zbiorczego planowania operatywnego i zatwierdzanie okresowych planów operatywnych wszystkim jednostkom wykonawstwa na placu budowy.
Uzgodnienie z podwykonawcami operatywnych planów miesięcznych powinno być przeprowadzone w takim terminie, aby umożliwić kierownikowi robót podwykonawcy przedstawienie we właściwym czasie planu jego jednostce nadrzędnej. Ułatwia to podwykonawcy zapewnienie odpowiednich środków do wykonania zadań oraz zapobiega powstawaniu niezgodności między planem podwykonawcy a planem miesięcznym generalnego wykonawcy. W razie potrzeby generalny wykonawca i podwykonawcy opracowują również harmonogramy tygodniowo-dobowe (segregator aktów prawnych).
Jeżeli generalny wykonawca nie może doprowadzić do uzgodnienia rocznego, kwartalnego lub miesięcznego planu (harmonogramu) wykonawstwa, plan ten ustala na jego wniosek jego jednostka nadrzędna po porozumieniu z jednostkami nadrzędnymi podwykonawców, którzy odmówili zgody.
W przypadku, gdy na budowie powstaje konieczność wykonania robót dodatkowych lub zamiennych, nie objętych dokumentacją projektowo-kosztorysową, kierownik budowy powinien w porozumieniu z inspektorem nadzoru spowodować zwołanie komisji z udziałem zamawiającego, biura projektów i zainteresowanych podwykonawców, w celu stwierdzenia konieczności wykonania tych robót (promocja 3 w 1). W protokole należy uzasadnić konieczność wykonania robót, podać termin, dodatkowe koszty oraz klauzulę dotyczącą dotrzymania ustalonego terminu przekazania obiektu do użytku. W załączniku do protokołu podaje się szczegółowe zestawienie robót do wykonania oraz obliczenie związanych z tym dodatkowych kosztów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32