Blog

15.05.2021

Zabezpieczenie kamieni

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenie kamieni

Zabezpieczenie kamieni

Zabezpieczenie kamieni ma na celu zmniejszenie ich porowatości i nasiąkliwości oraz zapewnienie im na tej drodze większej odporności na działanie czynników niszczących (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zabezpieczenie kamieni będzie polegało z jednej strony na uszczelnianiu i utwardzaniu powierzchni, a z drugiej strony na nadaniu jej własności nieprzyjmowania wody.
Do tego celu stosowane są odpowiednie środki działające chemicznie i mechanicznie.

Ze środków działających chemicznie najczęściej stosuje się fluaty, szkło wodne, estry kwasu krzemowego, wodę barytową i inne. Do środków ochronnych działających mechanicznie należą mydła, woski, żywice, oleje tłuszczowe i mineralne.
Największe znaczenie ze środków zabezpieczających, działających chemicznie, mają fluaty, czyli sole kwasu krzemofluorowodorowego. Działanie ich polega na wiązaniu wolnego wapna lub na reakcji z węglanem wapnia i wytwarzaniu związków nierozpuszczalnych, trwałych, odpornych na działanie czynników chemicznych, które uszczelniają i utwardzają powierzchnię kamieni i betonów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wapienie i piaskowce miękkie po zafluatowaniu nabierają własności, które czynią je bardziej odpornymi na działanie czynników niszczących.

Kamienie po fluatowaniu zachowują naturalną barwę i uzyskują dobrą przyczepność do zapraw. Przy specjalnych metodach fluatowania można uzyskać efekty barwne.
Fluaty są materiałem dostępnym i tanim, gdyż stanowią produkt odpadowy przy wyrobie superfosfatu.
Bezpośrednia fluatacja może być stosowana do takich kamieni, które zawierają węglan wapnia, a więc wapieni, marmurów, dolomitów i piaskowców o lepiszczu wapiennym. Przy fluatowaniu piaskowców o innym lepiszczu należy je uprzednio nasycić roztworem mocno rozcieńczonego szkła wodnego potasowego (uprawnienia budowlane).

Działanie szkła wodnego można wyjaśnić następująco. Szkło wodne rozkłada się na krzemionkę i wodorotlenek potasu. Krzemionka osiada w porach kamienia, a wodorotlenek potasu rozkłada florokrzemian.

Fluaty

Fluaty oddają duże usługi przy polerowaniu kamieni. Zastosowanie roztworu fluatu przy polerowaniu marmurów i wapieni przyczynia się do osiągnięcia głębokiego i trwałego poloru; do tego celu używa się 10-20% roztworu fluorokrzemianu magnezu, którym obficie zwilża się powierzchnię (program egzamin ustny).
Niektóre fluaty (cynku, magnezu, ołowiu) są dobrze rozpuszczalne w wodzie; stosuje się je zatem w roztworach wodnych.

Przed przystąpieniem do fluatowania należy przygotować 40% roztwór podstawowy, który następnie odpowiednio się rozcieńcza. Fluorokrzemiany rozpuszcza się na gorąco w wodzie zwykłej i po zagotowaniu odstawia się do drugiego dnia dla osadzenia się mętów. Następnie roztwór dekantuje się. Gdyby dekantacja okazała się niewystarczająca, należy roztwór przesączyć przez sączek lub gęstą tkaninę.
Fluatowanie przeprowadza się w temperaturze ok. 50°C szczotką, pędzlem lub za pomocą aluminiowych aparatów natryskowych (opinie o programie).

Kamienie porowate wymagają przeważnie trzykrotnego fluatowania, które przeprowadza się w odstępach jednodniowych. Najczęściej do pierwszego powlekania stosuje się 10% roztwór, do drugiego - 20%, a do trzeciego -40%. Po upływie 10 dni od ostatniego fluatowania zmywa się dokładnie powierzchnię wodą. Powierzchnie, które mają być fluatowane, należy uprzednio bardzo dokładnie oczyścić i wysuszyć.
Fluaty działają na metale żrąco i trująco. Roztwory te należy więc przygotować w naczyniach szklanych, kamionkowych lub emaliowanych (segregator aktów prawnych).

Przy pracy z fluatami należy zachować środki ostrożności. Ręce należy chronić rękawiczkami, ubranie - fartuchami gumowymi, a na oczy nakładać okulary ochronne.
Do zabezpieczenia powierzchni kamieni stosuje się zarówno szkło wodne sodowe, jak i potasowe. Działanie szkła wodnego polega z jednej strony na wydzielaniu kwasu krzemowego i tworzeniu się błony ochronnej, z drugiej strony na możliwości powstawania nierozpuszczalnych soli kwasu krzemowego, głównie krzemianu wapnia, który wnikając w pory kamienia utwardza powierzchnię (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami