Blog

Domieszki pirytu zdjęcie nr 2
15.05.2021

Zabezpieczenie kamieni

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenie kamieni

Domieszki pirytu zdjęcie nr 3
Zabezpieczenie kamieni

Zabezpieczenie kamieni ma na celu zmniejszenie ich porowatości i nasiąkliwości oraz zapewnienie im na tej drodze większej odporności na działanie czynników niszczących (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zabezpieczenie kamieni będzie polegało z jednej strony na uszczelnianiu i utwardzaniu powierzchni, a z drugiej strony na nadaniu jej własności nieprzyjmowania wody.
Do tego celu stosowane są odpowiednie środki działające chemicznie i mechanicznie.

Ze środków działających chemicznie najczęściej stosuje się fluaty, szkło wodne, estry kwasu krzemowego, wodę barytową i inne. Do środków ochronnych działających mechanicznie należą mydła, woski, żywice, oleje tłuszczowe i mineralne.
Największe znaczenie ze środków zabezpieczających, działających chemicznie, mają fluaty, czyli sole kwasu krzemofluorowodorowego. Działanie ich polega na wiązaniu wolnego wapna lub na reakcji z węglanem wapnia i wytwarzaniu związków nierozpuszczalnych, trwałych, odpornych na działanie czynników chemicznych, które uszczelniają i utwardzają powierzchnię kamieni i betonów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wapienie i piaskowce miękkie po zafluatowaniu nabierają własności, które czynią je bardziej odpornymi na działanie czynników niszczących.

Kamienie po fluatowaniu zachowują naturalną barwę i uzyskują dobrą przyczepność do zapraw. Przy specjalnych metodach fluatowania można uzyskać efekty barwne.
Fluaty są materiałem dostępnym i tanim, gdyż stanowią produkt odpadowy przy wyrobie superfosfatu.
Bezpośrednia fluatacja może być stosowana do takich kamieni, które zawierają węglan wapnia, a więc wapieni, marmurów, dolomitów i piaskowców o lepiszczu wapiennym. Przy fluatowaniu piaskowców o innym lepiszczu należy je uprzednio nasycić roztworem mocno rozcieńczonego szkła wodnego potasowego (uprawnienia budowlane).

Działanie szkła wodnego można wyjaśnić następująco. Szkło wodne rozkłada się na krzemionkę i wodorotlenek potasu. Krzemionka osiada w porach kamienia, a wodorotlenek potasu rozkłada florokrzemian.

Fluaty

Fluaty oddają duże usługi przy polerowaniu kamieni. Zastosowanie roztworu fluatu przy polerowaniu marmurów i wapieni przyczynia się do osiągnięcia głębokiego i trwałego poloru; do tego celu używa się 10-20% roztworu fluorokrzemianu magnezu, którym obficie zwilża się powierzchnię (program egzamin ustny).
Niektóre fluaty (cynku, magnezu, ołowiu) są dobrze rozpuszczalne w wodzie; stosuje się je zatem w roztworach wodnych.

Przed przystąpieniem do fluatowania należy przygotować 40% roztwór podstawowy, który następnie odpowiednio się rozcieńcza. Fluorokrzemiany rozpuszcza się na gorąco w wodzie zwykłej i po zagotowaniu odstawia się do drugiego dnia dla osadzenia się mętów. Następnie roztwór dekantuje się. Gdyby dekantacja okazała się niewystarczająca, należy roztwór przesączyć przez sączek lub gęstą tkaninę.
Fluatowanie przeprowadza się w temperaturze ok. 50°C szczotką, pędzlem lub za pomocą aluminiowych aparatów natryskowych (opinie o programie).

Kamienie porowate wymagają przeważnie trzykrotnego fluatowania, które przeprowadza się w odstępach jednodniowych. Najczęściej do pierwszego powlekania stosuje się 10% roztwór, do drugiego - 20%, a do trzeciego -40%. Po upływie 10 dni od ostatniego fluatowania zmywa się dokładnie powierzchnię wodą. Powierzchnie, które mają być fluatowane, należy uprzednio bardzo dokładnie oczyścić i wysuszyć.
Fluaty działają na metale żrąco i trująco. Roztwory te należy więc przygotować w naczyniach szklanych, kamionkowych lub emaliowanych (segregator aktów prawnych).

Przy pracy z fluatami należy zachować środki ostrożności. Ręce należy chronić rękawiczkami, ubranie - fartuchami gumowymi, a na oczy nakładać okulary ochronne.
Do zabezpieczenia powierzchni kamieni stosuje się zarówno szkło wodne sodowe, jak i potasowe. Działanie szkła wodnego polega z jednej strony na wydzielaniu kwasu krzemowego i tworzeniu się błony ochronnej, z drugiej strony na możliwości powstawania nierozpuszczalnych soli kwasu krzemowego, głównie krzemianu wapnia, który wnikając w pory kamienia utwardza powierzchnię (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Domieszki pirytu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Domieszki pirytu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Domieszki pirytu zdjęcie nr 8 Domieszki pirytu zdjęcie nr 9 Domieszki pirytu zdjęcie nr 10
Domieszki pirytu zdjęcie nr 11
Domieszki pirytu zdjęcie nr 12 Domieszki pirytu zdjęcie nr 13 Domieszki pirytu zdjęcie nr 14
Domieszki pirytu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Domieszki pirytu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Domieszki pirytu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami