Blog
Zabezpieczenie przed mrozami
W artykule znajdziesz:
Zabezpieczenie przed mrozami
Dla uzupełnienia zasad należy zwrócić uwagę, iż konserwator instalacji centralnego ogrzewania powinien pamiętać i przed nastaniem mrozów sprawdzić:
- czy naczynie wzbiorcze, zbiorniki i przewody odpowietrzające, znajdujące się w pomieszczeniach nieogrzewanych (na poddaszu), są w należyty sposób zabezpieczone przed działaniem mrozów (obowiązujące obecnie przepisy zalecają umieszczanie tych urządzeń w pomieszczeniach ogrzewanych) (program uprawnienia budowlane na komputer);
- czy drzwi zewnętrzne do ogrzewanych klatek schodowych są zaopatrzone w urządzenia do automatycznego zamykania i czy grzejniki, znajdujące się w pobliżu tych drzwi, nie są narażone na działanie mrozów; grzejniki przy zewnętrznych drzwiach wejściowych nie powinny mieć zaworów regulacyjnych; jeżeli te zawory zostały zmontowane należy dla uniemożliwienia zamknięcia przez osoby niepowołane zdjąć ich kółka pokrętne;
- czy przewody centralnego ogrzewania w kanałach zdalaczynnych są należycie izolowane (uszkodzoną izolację naprawić) i czy kanały zewnętrzne centralnego ogrzewania mają dostateczne (przynajmniej 0,6 m) przykrycie ziemią (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasady i sposoby odgrzewania zamarzniętych przewodów centralnego ogrzewania i ciepłej wody nie różnią się od podanych zasad i sposobów obowiązujących przy instalacjach wodociągowo-kanalizacyjnych.Normalne zużywanie się instalacji ogrzewczych jest zjawiskiem naturalnym, przewidywanym, z którym liczy się zarówno użytkownik jak i inwestor. Proces takiego zużywania się instalacji decyduje o długości okresu ich użytkowania, dyktuje potrzebę właściwej eksploatacji urządzeń z jednoczesnym planowanym wykonywaniem konserwacji i remontów (uprawnienia budowlane).
Okresy użytkowania
Podane okresy użytkowania będą realne tylko wówczas, gdy instalacja będzie właściwie eksploatowana i na czas będą przeprowadzane remonty (program egzamin ustny).
Mogą jednak powstać warunki, przy których instalacja i poszczególne jej elementy zużywają się nadmiernie, w sposób nienaturalny. Stwarza to trudności w eksploatacji urządzeń, naraża użytkowników na uciążliwe warunki mieszkaniowe, powoduje nadmierne i często nieprzewidziane zwiększenie kosztów eksploatacji, skraca okres użytkowania urządzeń.
Zadaniem służb inwestycyjnych i administracji budynków jest zapobieganie nadmiernemu zużywaniu instalacji (opinie o programie). Pierwszym warunkiem dla zapobiegania tym zjawiskom jest poznanie przyczyn ich powstawania.
Jako przyczyny charakteru ogólnego można wymienić następujące:
- błędy w projektowaniu urządzeń,
- błędy w wykonawstwie urządzeń,
- nieodpowiednie materiały lub niewłaściwa jakość materiałów użytych do wykonawstwa,
- nieodpowiednia obsługa urządzeń,
- niewłaściwa eksploatacja urządzeń (segregator aktów prawnych).
Błędy w projekowaniu urządzeń. Jako błędy projektowe, mające wpływ na trudności w eksploatacji, a zatem na skrócenie okresu użytkowania urządzeń ogrzewczych, należy wymienić niewłaściwe rozwiązanie funkcjonalne kotłowni oraz jej lokalizacji. Dotyczy to zwłaszcza kotłowni projektowanych w istniejących już budynkach, gdzie nie była ona przewidywana (promocja 3 w 1).
Poza tym dość często występującymi błędami w projektowaniu są: np. mylne lub niewłaściwe obliczenia potrzebnej ilości ciepła, średnic rrzewodów, powierzchni grzejnej kotłów lub grzejników, wybór nieodpowiedniego systemu ogrzewania itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32