Blog

Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 2
05.03.2020

Zabezpieczenie słupów od rdzewienia

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenie słupów od rdzewienia

Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 3
Zabezpieczenie słupów od rdzewienia

Zabezpieczenie od rdzewienia osiąga się przez otoczenie powierzchni stali warstwą szczelnej zaprawy cementowej o grubości co najmniej 2 cm lub betonem o zawartości 300 kg cementu w 1 m3. Otoczenie słupów lekkimi betonami, np. pianobetonem, nie zabezpiecza od rdzewienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli słup stanowi skrzynkę stalową zamkniętą szczelnie ze wszystkich stron, wówczas ochrona powierzchni wewnętrznych skrzynki przed rdzewieniem (np. przez zabetonowanie wnętrza) jest zbędna. Natomiast w przekrojach otwartych wszystkie powierzchnie stali powinny być zabezpieczone.

Zabezpieczenie słupów od pożaru. W budynkach ogniotrwałych słupy (i belki) stalowe powinny być otulone betonem z kruszywem ognioodpornym, na siatce stalowej, przy grubości osłony betonowej co najmniej 5 cm, licząc od krawędzi najbardziej wysuniętej na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach ognioodpornych (gmachy reprezentacyjne, domy towarowe itp.słupy (i belki) stalowe powinny być otulone betonem-lub zaprawą cementową o grubości 3 cm na siatce, licząc od krawędzi najbardziej wysuniętej na zewnątrz.
W budynkach ogniochronnych (domy mieszkalne i biurowe o 3 i więcej kondygnacjach nadziemnych itp. słupy ( i belki) stalowe powinny być otulone dookoła zaprawą cementową o grubości 2 cm na siatce (uprawnienia budowlane).
Ochrona ściany od przenikania ciepła przez stal. Stal jest kilkadziesiąt razy lepszym przewodnikiem ciepła od cegły. Wobec tego, aby uniknąć łatwego oziębiania powierzchni ścian zewnętrznych w miejscu słupów, należy słupy obłożyć dobrym izolatorem ciepła, np. korkiem, płytami pilśniowymi, cegłą porowatą itp. W braku odpowiedniej izolacji kondensuje się wilgoć na tynku w powierzchniach wewnętrznych i powierzchnie te chłonąc kurz stają się brudne.
Wskazane jest izolować nie tylko wewnętrzne, ale i zewnętrzne tynkowane powierzchnie słupów w ścianach zewnętrznych, gdyż w braku izolacji powierzchnia tynku przy słupie mając inną higroskopijność niż powierzchnia tynku na murze inaczej wchłania wilgoć i kurz, przez co tworzą się pionowe ciemniejsze plamy (program egzamin ustny).

Zabezpieczenie tynków przed pękaniem

Jeżeli w miejscu, gdzie się znajduje słup, podłoże tynku jest inne niż na pozostałej powierzchni ściany (np. stal, korek itp.), wówczas w linii granicznej różnych rodzajów podłoży powstają pęknięcia w tynku na skutek niejednakowej odkształcalności cieplnej i wilgotnościowej. W celu uniknięcia pęknięć miejsca te powinny być pokryte odpowiednio umocowaną siatką, przy tym powierzchnie stalowe tynkuje się na uprzedniej ob- rzutce stali zaprawą cementową (opinie o programie).
Przykłady obudowy słupów stalowych w 3 typach ścian. Jeżeli przekrój słupa jest tak duży, że nie może on się zmieścić wraz z koniecznymi izolacjami w grubości ściany, wówczas należy ścianę w miejscu słupa pogrubić. Pogrubienie to stosuje się w postaci pilastrów zewnętrznych, które należy opracować architektonicznie, lub też w postaci występów do wewnątrz pomieszczeń.

Przykład obudowy słupa w ścianie, która w przekroju poziomym zawiera tylko oboknia i skrzydła okien. Słup tutaj jest wewnątrz zabetonowany, od zewnątrz otoczony zaprawą cementową i płytami korkowymi. W elewacji mamy okładzinę kamienną, a od strony wewnętrznej pustą przestrzeń na rury. Tynk wykonany jest na siatce, pod którą w przestrzeni na rury podłożona jest papa (segregator aktów prawnych).
Słupy żelbetowe w ścianach szkieletowych z wypełnieniem cegieł wskazane jest tak projektować, aby wymiary przekroju słupów odpowiadały wymiarom cegły, wtedy bowiem ułatwia się wiązanie cegieł zarówno w polu międzysłupowym, jak i w przypadku obudowania słupa cegłami.

Najlepiej ta sprawa jest rozwiązana przy wymiarowaniu modułowym, jeżeli moduł jest oparty na wymiarze cegły. Przy obecnym wymiarze cegły zaleca się, aby wymiary przekroju słupów były: 25, 33, 51, 64 cm itd.

Ze względu na stworzenie jednolitego podłoża pod tynk elewacji wskazane jest, aby słup obłożony był od zewnątrz murem o grubości co najmniej V2 cegły (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 8 Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 9 Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 10
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 11
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 12 Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 13 Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 14
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kinematyka reologiczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami