Blog

Poziomy płyt zdjęcie nr 2
18.09.2021

Zaczepienia siły

W artykule znajdziesz:

Zaczepienia siły

Poziomy płyt zdjęcie nr 3
Zaczepienia siły

Funkcję można wyrazić dla płaskiego stanu odkształceń znanym wzorem Flamanta, z tym jednak, że nie można operować bezwzględnymi wartościami osiadań, lecz tylko różnicami osiadań pomiędzy dwoma dowolnie obranymi punktami, a mianowicie: o odciętej x i o jakiejś dowolnej, lecz dużej w stosunku do wymiarów belki odciętej d (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla x = 0 wartość s = rv>, co oznacza, że w punkcie zaczepienia siły osiadanie jest teoretycznie nieskończenie wielkie.

Może być uważany również za linię wpływową, tzn. że siła zaczepiająca w punkcie K wywoła w punkcie O wykresu osiadanie równe rzędnej wykresu w punkcie K. Odpowiada to sytuacji pokazanej na przesuniętym o x wykresie.
Wzory powyższe pozwalają na obliczenie belki na sprężystym podłożu na podstawie teorii sprężystości.
Ponieważ ścisłe obliczenie jest skomplikowane, celowe jest posługiwanie się jedną z metod uproszczonych, np. metodą opracowaną przez Żemoczkina i Sinicyna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozpatrzmy jednostkową belkę pochylni o szerokości B i długości L, obciążoną siłami P. Rozdzielmy tę belkę na równe odcinki o długości c. Liczbę tych odcinków możemy dobrać dowolnie: im będzie ona większa, tym większa będzie dokładność obliczenia.

Rozkład oddziaływań podłoża pod wpływem obciążenia belki będzie krzywolinijny i na razie nie znany). Dla uproszczenia rachunku przyjmujemy, że przestawia się w postaci szeregu prostokątów o szerokości c, a o wysokościach równych rzędnym wykresu oddziaływań w środku każdego odcinka. Osiadania będziemy wyznaczać tylko w środku każdego odcinka. Pomijamy również wpływ tarcia pomiędzy belką a podłożem (uprawnienia budowlane).
Dla przeprowadzenia rachunku wyobraźmy sobie, że w środku każdego paska wykresu oddziaływań umieszczona jest sprężysta podpora w postaci pręta lub sprężyny(dodatkowy pręt poziomy ma zapobiec jedynie bocznym przesunięciom belki i nie odgrywa roli w dalszych rozważaniach). Zadanie jest wówczas sprowadzone do rozwiązania zwykłego układu statycznie niewyznaczalnego, co można przeprowadzić różnymi sposobami (program egzamin ustny).

Wolne człony

Wygodny jest przedstawiony poniżej sposób mieszany: sił i odkształceń, oparty na zasadzie wzajemności przesunięć.
Uważajmy jeden koniec belki za utwierdzony, natomiast wszystkie pręty podporowe zastąpmy siłami o wartościach niewiadomych X. Niewiadome będzie również osiadanie w miejscu utwierdzenia, oznaczane dalej literą s(), oraz kąt obrotu w tym punkcie qr{) ponieważ w rzeczywistym układzie, rzecz jasna, żadnego utwierdzenia nie ma.
Rozwiązanie tego układu wymaga zestawienia tylu równań, ile jest niewiadomych (opinie o programie).

Dzięki tym przekształceniom kształt układu równań (1.42) się nie zmieni, tylko i) będą teraz przesunięciami nie rzeczywistymi, lecz powiększonymi (,-rE(|) razy.
Wolne człony równań Amp, przedstawiające ugięcie belki pod wpływem obciążenia, obliczyć można podobnie jak wmn z tabeli 1.2, jeżeli siły te przyłożone są w miejscach założonych podpór sprężystych. Wartości otrzymane z tabeli należy również mnożyć przez a (segregator aktów prawnych).
Jeżeli siły skupione w tych miejscach nie wypadają, należy albo każdą silę rozłożyć na dwie w miejscach założonych podpór sprężystych, albo obliczyć ugięcia
z wzoru Maxwella-Mohra. W tym wypadku ugięcie należy mnożyć przez (.t E ).

Obciążenie rozłożone na długości belki dzielimy na paski jednostkowe, odpowiadające paskom, na jakie podzielono wykres oddziaływania podłoża, i uważamy je za siły skupione.
Układ równań rozwiązać można jedną ze zwykle stosowanych metod (np. krakowianami, metodą Gaussa itp) (promocja 3 w 1).

Rozwiązanie da nam wartości sil X|-X|. Po podzieleniu każdej otrzymanej siły X przez c otrzymuje się wartość jednostkowego średniego oddziaływania podłoża na danym odcinku. Pozwoli to z kolei na wykreślenie wykresu oddziaływań podłoża oraz na znalezienie momentów zginających i sił poprzecznych w belce, wywołanych obciążeniem zewnętrznym i siłami X.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Poziomy płyt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Poziomy płyt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Poziomy płyt zdjęcie nr 8 Poziomy płyt zdjęcie nr 9 Poziomy płyt zdjęcie nr 10
Poziomy płyt zdjęcie nr 11
Poziomy płyt zdjęcie nr 12 Poziomy płyt zdjęcie nr 13 Poziomy płyt zdjęcie nr 14
Poziomy płyt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poziomy płyt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poziomy płyt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami