Blog

Położenie zbrojenia zdjęcie nr 2
12.05.2022

Zadania planu pięcioletniego

W artykule znajdziesz:

Położenie zbrojenia zdjęcie nr 3
Zadania planu pięcioletniego

Zadania planu pięcioletniego, stojące przed budownictwem drogowym, w znacznym stopniu zwiększą zapotrzebowanie na kruszywo drogowe i na materiały brukowe. Należy się liczyć z tym, że w roku 1960 zapotrzebowanie na materiały kamienne drogowe ze wszystkich źródeł w skali krajowej wyniesie około 13-15milionów ton. Liczby te przyjęto łącznie z zapotrzebowaniem tłucznia kolejowego. Największy procent przypada na tłuczeń i kliniec (około 58%), które stanowią również największą przewożoną masę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponieważ bazalty znajdują się wyłącznie, a granity prawie wyłącznie, na Dolnym Śląsku, natomiast piaskowce i wapienie występują powszechnie w wielu okolicach kraju, wydaje się najbardziej słuszne, aby potrzeby kamienia łamanego i tłucznia na fundamenty drogowe zaspokajać kamieniem pochodzącym z okolic położonych najbliżej miejsca budowy drogi. Tylko kamienie do najbardziej zasadniczych robót drogowych powinny być sprowadzane z Dolnego Śląska (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według przybliżonych obliczeń wynika, że co najmniej 30-35%: ogólnej ilości materiałów kamiennych może być zaspokojone z dostaw lokalnych. Obecne możliwości produkcyjne kamieniołomów wytwarzających materiały brukowe wynoszą około 350 tysięcy ton, głównie kostki nieregularnej średniej. Dostarczają je przeważnie dolnośląskie kamieniołomy granitu o wysokiej jakości, nadającego się doskonale do wy- lobu materiałów brukowych. Kostkę nieregularną produkuje się prawie wyłącznie za pomocą łupiarek, które mają dużą wydajność, kosztem jednak znacznego obniżenia jakości kostki, odbiegającej w znacznym procencie od wymagań ustalonych przez Polskie Normy. Na ogół jakość kostki maszynowej jest niższa niż kostki produkowanej ręcznie (uprawnienia budowlane).

Krawężniki drogowe

Konieczność powszechnego użycia łupiarek do wyrobu kostki wynika z braku wyszkolonych kostkarzy do ręcznej obróbki i ze względów ekonomicznych, ponieważ wydajność pracy kostkarza pracującego łupiarką jest około 6-8 razy większa niż przy pracy ręcznej. Możliwości surowcowe nie są ograniczone i nie ma specjalnych trudności otrzymania potrzebnej ilości surowca, choćby tytko z kamieniołomów śląskich, pod warunkiem zatrudnienia dostatecznej ilości górników-skalników (program egzamin ustny).

Krawężniki drogowe wpuszczane produkowane są ręcznie podobnie jak kostki brukowe. Warunkiem otrzymywania ich w dostatecznej ilości jest tylko zapewnienie odpowiedniej ilości wykwalifikowanych pracowników. Kamień na fundamenty dróg zwykłych i ulepszonych jest z zasady dostarczany z miejsc najbliższych budowanej drogi, a więc na południu kraju, w województwach obfitujących w kamień, z doraźnie zakładanych kamieniołomów, a w województwach północnych używany jest do tego celu kamień narzutowy (opinie o programie).

Zasadę tę należy stosować w najszerszym zakresie, a tylko w razie zupełnej niemożności otrzymania kamienia miejscowego można do tego celu używać kamienia łamanego z kamieniołomów przemysłowych, pochodzącego przede wszystkim z odpadów przy produkcji wyrobów z kamienia budowlanego. Obecna produkcja głównego producenta kruszywa skalnego - Centralnego Zarządu Kamieniołomów i Klinkierni Drogowych - dochodzi do 3 milionów ton, co jest przyczyną stałego niedoboru tego produktu Lak w budownictwie drogowym, jak i kolejowym (segregator aktów prawnych).

Zwiększenie produkcji kruszywa możliwe jest przez zmechanizowanie procesów urabiania, ładowania i transportu oraz modernizacji zakładów przeróbczych. Przypuszczalny wzrost zapotrzebowania na materiały brukowe w pianie 5-letnim powinien dojść do około 500 000 ton kostki wszelkiego rodzaju (głównie nieregularnej o wymiarach 9-M1 cm). Zasadniczych trudności wydobycia potrzebnego surowca nie przewiduje się dzięki temu, że obecnie odkryte złoża doskonałego surowca nie są jeszcze wykorzystane. W celu wydobycia tej ilości trzeba tylko zainstalować nowe topiarki, sprężarki i środki transportowe oraz wyszkolić potrzebne kadry pracowników (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Położenie zbrojenia zdjęcie nr 8 Położenie zbrojenia zdjęcie nr 9 Położenie zbrojenia zdjęcie nr 10
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 11
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 12 Położenie zbrojenia zdjęcie nr 13 Położenie zbrojenia zdjęcie nr 14
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Położenie zbrojenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami