Blog

09.01.2023

Zagadnienia wytłaczania mas

W artykule znajdziesz:

Zagadnienia wytłaczania mas

Do funkcjonowania prasy filtracyjnej niezbędna jest stacja RPZ4-2 wysokiego ciśnienia 32 MPa (320 at), pracująca z trzema tłokami nurnikowymi o średnicy po 14 mm, doprowadzająca G 1/min leiwa. Przenośnik transportuje sprasowane i wydobyte płaty do prasy próżniowej w celu wstępnego przerobu przez ubijanie. Takie ugniatarki próżniowe są dostarczane przez fabrykę „Krasnyj Oktiabr” (Charków) lub przez firmy „Kerna” (NRD), „Dorst”, „Nctsch” i in. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zagadnienia wytłaczania mas przez ustnik zostały omówione w pracy Iljewicza. Otrzymane gaiety masy kieruje się do magazynu pod oddziałem pras filtracyjnych i tam się jo dołuje; występujące w tym procesie reakcje hydrolizy i hydratacji zwiększają w sposób istotny spoistość masy i wyraźnie polepszają jej podatność na formowanie.

Ciągłe odwadnianie zawiesin ceramicznych odbywa się za pomocą: 1) obracającego się bębnowego filtra próżniowego (firmy „Bowlton”, Anglia), 2) podsuszania na obracającym się bębnie ogrzewanym od wewnątrz parą, 3) elektroosmetycznego osadzania zawiesiny na specjalnym obracającym się bębnie, który stanowi katodę (wg metody Antoniewicza Nllstrojkieramika) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Metody te nie znalazły szerokiego zastosowania.

Praktyczne zastosowanie znalazła w ostatnich latach prasa filtracyjna o działaniu ciągłym. Jest to automatyczna prasa komorowa z mechanicznym zaciskaniem płyt, przeznaczona do filtrowania zawiesin, zawierających od 5 do 500 g/1 substancji stałej, w temperaturze od 5 do 70°C. Prasa ta została wykorzystana w przemyśle chemicznym i wypróbowana z wynikiem dodatnim w jednej z radzieckich fabryk porcelany (uprawnienia budowlane).

Zużycie tkaniny filtracyjnej

Z czterech typów prasy filtracyjnej wytwórni „Progriess” (Berdyczów) w przemyśle ceramicznym znalazła zastosowanie prasa o powierzchni filtrowania 25 m2 z 16 płytami. Masę z tej prasy wyładowuje się na przenośnik. Celowo jest ustawienie na linii dwóch pras filtracyjnych FPAKM-25 z dwoma przenośnikami usytuowanymi równolegle po bokach prasy. Linię tę obsługuje dwóch robo$*ik$w. Wydajność jej wynosi 1,5 t masy (w przeliczeniu na masę suchą) w ciąg* 1 h, zużycie energii elektrycznej wynosi 70 kWh na 1 t masy. Zużycie tkaniny filtracyjnej o szerokości 1,2 m-0,55 m na 1 t masy (program egzamin ustny).

Masę po wyładowaniu poddaje się obróbce przez ubijanie na pierwszej prasie filtracyjnej o mocy 55 kW i, jeśli nie stosuje się dojrzewania na drugiej prasie filtracyjnej o mocy 17 kW. Prasa FPAKM umożliwia uzyskanie zim2 tkaniny filtracyjnej 32 kg masy/h, w przeliczeniu na suchą substancję, tj. 3,5 razy więcej niż uzyskuje się przy zastosowaniu zwykłej ramowej prasy filtracyjnej (opinie o programie).

Proces technologiczny drobnego „suchego” przemiału materiałów skalnych. Proces ton można wykorzystać do scentralizowanego zaopatrywania zakładów ceramicznych odbiorców sproszkowanych materiałów skalnych lub do wyprodukowania masy z mniejszym nakładem pracy niż w przypadku przemiału „mokrego” w młynach kulowych, z większą stałością właściwości produktu i większą wydajnością (segregator aktów prawnych).

Po przejściu przez cyklon-separator cząstki wielkości ponad 20-40 ;j.m są zawracano do dodatkowego przemiału w młynie walcowo-stożkowym. Wyniki badań wskazują na to, że mielenie kaolinu na sucho i zwiększenie ilości cząstek mniejszych od 2 jxm od 45 do 70% powoduje zwiększenie wytrzymałości na zginanie z 0,8 do 1,4 MN/m2 (8 do 14 kG/cm2) oraz gęstości porcelany z udziałem takiego kaolinu (po wypalaniu w temperaturze 1300°C) z 2,42 do 2,47 Mg/m3 (g/ /cm3).

Przygotowanie masy ceramicznej bez użycia prasy filtracyjnej. Trudności w zautomatyzowaniu procesu filtrowania w prasach oraz zwiększenie kosztów eksploatacji wyprodukowania 1 tony masy porcelanowej, otrzymywanej według dotychczas stosowanej technologii filtrowania w prasach (również przy zastosowaniu prasy FPAKM), przyczyniły się do rozwoju nowej technologii przygotowywania masy porcelanowej lub fajansowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami