Blog

23.04.2020

Plac budowy

W artykule znajdziesz:

Plac budowy

Plac budowy

Plac budowy został zaopatrzony w następujące dźwigi dwa dźwigi wieżowe (typu Wolf) do montażu słupów i przekrycia dachowego, dwie suwnice bramowe szynowe do manipulacji przy scalaniu dźwigarów sprężonych i podwożeniu ich pod dźwigi montażowe, dwa dźwigi teleskopowe do montażu dźwigarów oraz suwnica bramowa na kołach ogumionych do manipulacji przy wykonaniu prefabrykatów przekrycia dachowego i okien (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zdjęcie suwnicy bramowej na kołach ogumionych i serii gotowych prefabrykatów przekrycia, pokazany jest moment dostarczenia scalonego dźwigara dwoma suwnicami bramowymi pod dźwigi teleskopowe, uwidoczniony jest fragment zmontowanej już konstrukcji. Przy scalaniu dźwigarów na pomocniczym placu budowy, jak to jest dźwigi teleskopowe montują dźwigary przy ustabilizowanym położeniu teleskopów. W przypadku natomiast gdy dźwigary scalane są obok słupów, na których są następnie montowane, jak to jest uwidocznione teleskopy dźwigów powinny być po zmontowaniu kolejnego dźwigara opuszczone do takiego poziomu, aby dźwigi mogły przesunąć się do przodu pod dolnym pasem zmontowanego już dźwigara, i przystąpić do montażu dźwigara następnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konstrukcje prefabrykowane różnią się pod względem ogólnych układów konstrukcyjnych, rozwiązań szczegółów, metod wykonania i montażu w wysokim stopniu od konstrukcji monolitycznych. Jakkolwiek więc podstawowe prawa mechaniki teoretycznej pozostają dla obydwóch rodzajów konstrukcji jednakowe, to jednak z powstaniem konstrukcji prefabrykowanych powstał liczny szereg nowych zagadnień teoretycznych nie istniejących w konstrukcjach tradycyjnych.
Ograniczymy się tutaj do wskazania kilku zagadnień, które w praktyce występują najczęściej (uprawnienia budowlane).
Rozwój i obniżenie kosztów konstrukcji prefabrykowanych są w wysokim stopniu uzależnione od ich stypizowania. Jest to równoznaczne z dążeniem do produkowania w dużych ilościach możliwie małego asortymentu prefabrykatów. Przy wielokrotnym powtarzaniu tych samych konstrukcji jest rzeczą z punktu widzenia ekonomicznego konieczną, aby były one wyjątkowo dokładnie obliczone i aby zbędne zapasy materiałowe zostały z nich usuwane.
Z tych względów w konstrukcjach prefabrykowanych celowe jest przyjęcie zasady, że nawet bardzo duży nakład pracy projektowej, jakiego wymaga dokładne obliczenie konstrukcji z uwzględnieniem wszelkich działających na nią wpływów jest w ostatecznym wyniku opłacalny (program egzamin ustny).

Rozwój prefabrykacji

Rozwój prefabrykacji spowodował niezwykłe rozszerzenie zakresu stosowania w budownictwie betonowych konstrukcji kratowych, które w budownictwie monolitycznym należały jako zbyt kosztowne do rzadkości.
W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych, gdzie w kratownicach stosuje się w zasadzie układy o węzłach nieprzesuwnych (przy przyjęciu niezmienności długości prętów), a więc układy - przy założeniu przegu bów w węzłach - statycznie wyznaczalne lub przesztywnione, w konstrukcjach prefabrykowanych betonowych znajdują zastosowanie kratownice o węzłach zarówno nieprzesuwnych, jak i przesuwnych, a więc kratownice, które przy założeniu przegubów w węzłach są geometrycznie zmienne (opinie o programie).

Szczególnie szerokie zastosowanie mają kratownice o węzłach przesuwnych typu bezkrzyżulcowego w konstrukcjach dachowych jedno- kondygnacjowych hal przemysłowych, w których ze względu na górne oświetlenie wskazana jest jak największa ażurowość dźwigarów dachowych.
Przy obliczaniu betonowych konstrukcji kratowych, szczególnie prototypów wskazane jest uwzględnianie wpływu sztywności połączeń prętów węzła. Pominięcie tego wpływu w obliczeniach może być powodem nie- dozbrojenia prętów i powstawania rys wskutek nieuwzględnienia momentów gnących (segregator aktów prawnych).
Należy tu mieć na względzie, że konstrukcje betonowe nie odznaczają się takim stopniem plastyczności, jaki występuje w konstrukcjach stalowych i który pozwala na pomijanie wpływu sztywności węzłów w praktycznych obliczeniach kratowych konstrukcji.

W betonowych konstrukcjach kratowych znajduje coraz częściej zastosowanie sprężanie bądź to prętów pojedynczych, bądź to grup prętów. Sprężanie to ma wpływ nie tylko na siły występujące w prętach podlegających bezpośredniemu sprężeniu, lecz również i na siły występujące we wszystkich innych elementach kraty (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami