Blog
Zagadnienie kauczuku
W artykule znajdziesz:
Zagadnienie kauczuku
W celu otrzymania lateksu stosuje się nacięcia podobnie jak przy żywicowaniu. Drzewo kauczukowe dojrzewa do użytkowania w ciągu 5 lat, użytkowanie można prowadzić przez 25-35 lat. Średnia roczna wydajność wynosi 450-500 kg kauczuku z 1 ha plantacji, przy starannej selekcji i uprawie może dochodzić do 2000 kg (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zagadnienie kauczuku straciło w pewnym stopniu swe znaczenie od czasu uruchomienia opartej na węglu produkcji kauczuku syntetycznego.
Guta jest drugim ważnym składnikiem występującym w lateksie drzew rosnących na Borneo i na Sumatrze, jak np. Ysonandra gutta Hook i inne, prócz tego występuje w rozpowszechnionej u nas trzmielinie. Guta należy do grupy węglowodorów. Jest ona zbliżonym do kauczuku polimerem izoprenu (C5H8) n; od kauczuku różni się krótszym i odmiennie powiązanym łańcuchem. Przy pozyskiwaniu z drzew żywych lub z surowców roślinnych otrzymuje się gutę zawsze w połączeniu z innymi składnikami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W tej postaci określa się ją mianem gutaperki; techniczna wartość gutaperki jako surowca zależy od zawartości guty. Gutaperka stosowana jest jako domieszka uszlachetniająca w produkcji gumy i wyrobów kauczukowych, jako materiał do produkcji matryc oraz jako materiał do izolowania kabli morskich. Przemysłowe i techniczne znaczenie gutaperki jest bardzo duże.
W Rosji otrzymuje się gutę z pospolitych krzewów leśnych, z trzimieliny zwyczajnej (Evonymus europaea L.) i z trzmieliny brodawkowatej (Evonymus verrucosa Scop). Obok użytkowania krzewów rosnących dziko w lesie stosuje się hodowlę trzmieliny w plantacjach (uprawnienia budowlane).
Guta występuje głównie w korze pierwotnej, w mniejszej ilości w łyku pędów trzmieliny. Według Kudaszowej zawartość guty wzrasta z wiekiem krzewu, zamykając się w korze korzeni trzmieliny brodawkowatej w granicach 0,5—34%, w korze zaś pędów między 0 a 12%. Największa ilość guty występuje w górnej części korzenia, w sąsiedztwie szyi korzeniowej. Przeciętna zawartość guty w trzmielinie wynosi około 7% (program egzamin ustny).
Gutodajność trzmieliny
Badania nad bazą trzmielinową w Polsce przeprowadzone zostały przez zakład ubocznych użytków leśnych Instytutu Badawczego Leśnictwa pod kierownictwem W. Grochowskiego. Wykazały one, że naturalne stanowiska trzmieliny zwyczajnej (Evonymus europaea L.) i brodawkowatej (Evonymus verrucosa Scop.) są za ubogie, aby mogły stanowić źródło surowca dla przyszłego przemysłu gutaperkowego, mogą natomiast stanowić punkt wyjściowy do produkcji plantacyjnej (opinie o programie).
Na podstawie obfitego materiału analitycznego ustalono, że w Polsce przeciętna zawartość guty w korze korzeni trzmieliny zwyczajnej wynosi 5,03%-0,115%, a u trzmieliny brodawkowatej 7,03%—0,143%. Polska trzmielina zwyczajna jest nieco bogatsza, a trzmielina brodawkowata nieco uboższa w gutę w porównaniu z przeciętnymi wartościami podawanymi przez źródła radzieckie. Kora korzeni obu tych gatunków trzmieliny nadaje się do wykorzystania jako surowiec gutodajny. Według J urkie- wieża przeciętny ciężar powietrznosuchej kory korzeniowej otrzymanej z jednego krzewu trzmieliny zwyczajnej wynosi 81 g, gdy tymczasem u trzmieliny brodawkowatej tylko 12 g.
Można więc przyjąć, że krzew trzmieliny zwyczajnej produkuje w naszych warunkach średnio 4,07 g guty, a krzew trzmieliny brodawkowatej zaledwie 0,84 g (segregator aktów prawnych). Opierając się na tych przesłankach oraz na własnościach biologicznych ustalono, że w Polsce podstawowym gatunkiem do produkcji surowca gutodajnego powinna być trzmielina zwyczajna hodowana w plantacjach, a uzupełniającym gatunkiem może być trzmielina brodawkowata, którą należy rozmnażać w półuprawach. Wniosek ten jest zgodny z tendencjami przejawiającymi się ostatnio w Rosji.
Gutodajność trzmieliny (wyrażona w % ciężaru bezwzględnie suchej kory) jest cechą bardzo zmienną. Według badań Instytutu Badawczego Leśnictwa zamyka się ona w następujących granicach:
- trzmielina brodawkowata (Evonymus verrucosa Scop.) 0%—26%, przy współczynniku zmienności 58,2%;
- trzmielina zwyczajna (Evonymus europaea L.) 0%—24%, przy współczynniku zmienności 71,2% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32