Blog

Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 2
10.01.2022

Zagęszczanie mas ziemnych

W artykule znajdziesz:

Zagęszczanie mas ziemnych
Zagęszczanie mas ziemnych

Schematy technologiczne pracy zgarniarek przy budowie kanału Wołga-Don, a mianowicie schemat eliptyczny (prostopadle do osi kanału) z jednostronnym odkładem powstałego z wykopu urobku, schemat ósemkowy z załadowywaniem skrzyń zgarniarek w czasie jazdy w poprzek kanału i z wyładowywaniem urobku na odkład jednostronny podczas jazdy wzdłuż boku kanału oraz schemat ruchu spiralnego przy załadowywaniu zgarniarek w czasie jazdy na odcinku prostopadłym do osi kanału z wyładowaniem urobku w odkładach po obydwu stronach kanału (program uprawnienia budowlane na komputer). Na wspomnianych schematach załadowywanie zgarniarek odbywa się na odcinkach trasy 1-2, transport urobku na odcinkach 2-3, zaś wyładowanie go na odcinkach 3-4; na odcinku 4-1 puste zgarniarki wracają do wykopu.

Zagęszczanie mas ziemnych odbywa się drogą naturalną lub w sposób sztuczny. Naturalny sposób zagęszczania mas ziemnych odbywa się wskutek ciśnienia górnych warstw nasypu na warstwy dolne, wskutek opadów atmosferycznych i wód powierzchniowych napływających z przyległego do nasypu terenu i przesączających się do jego wnętrza pod działaniem wody kapilarnej pochodzącej od wód gruntowych leżących blisko podstawy nasypu, wreszcie pod działaniem zmian temperatury zewnętrznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz tych wpływów naturalnych zagęszczenie nasypów np. drogowych kolejowych itp. następuje również od wstrząsów dynamicznych powstających od pojazdów.

Sztuczny sposób zagęszczania mas ziemnych polega na przyspieszeniu procesów’ zagęszczania przez zastosowanie specjalnych środków mechanicznych lub metody hydraulicznej (uprawnienia budowlane). W przeważających przypadkach do zagęszczania mas ziemnych stosuje się środki mechaniczne, dlatego też dalsze rozwiązania będą poświęcone temu sposobowi zagęszczania. Metoda hydraulicznego zagęszczania stosowana jest głównie w budownictwie wodnym i stanowi jeden z procesów składowych hydraulicznego wykonania robót ziemnych (program egzamin ustny).

Sztuczne zagęszczanie

Potrzeba zastosowania sztucznego sposobu zagęszczania bywa powodowana względami technicznymi (konieczność uzyskania wysokiego stopnia zagęszczania mas ziemnych w zaporach wodnych, czego w sposób naturalny nie można osiągnąć, jak i innych budowli ziemnych poddanych siłom naporu wodnego) (opinie o programie). Również względy ekonomiczne odgrywają tu bardzo dużą rolę (np. bezużyteczne pozostawianie podtorza drogowego do czasu naturalnego zagęszczania nasypów w stopniu umożliwiającym ułożenie nawierzchni drogowej, konieczność wykonania prowizorycznych nawierzchni itp. ).

Sztuczne zagęszczanie przynosi w wyniku nie tylko zmniejszenie porowatości gruntu (zwiększenie ciężaru objętościowego gruntu w stosunku do ciężaru objętościowego nasypu niezagęszczonego), ale także polepsza podstawowe cechy budowlane gruntu, jak zwiększenie wytrzymałości, zmniejszenie współczynnika filtracji, zmniejszenie zdolności nasycania wodą oraz rozmywania wodą bieżącą itp.

Sztuczne zagęszczanie mas ziemnych powinno być z reguły dokonywane dookoła wszelkich obiektów (w szczególności inżynierskich) przy zasypywaniu wszelkiego rodzaju instalacji zewnętrznych w miastach, na dojazdach do mostów i wiaduktów, na odcinkach drogowych stanowiących skrócenia tras istniejących, na objazdach drogowych wokół miast, wreszcie we wszystkich tych przypadkach, gdy bezpośrednio (w tym samym roku) po wykonaniu nasypów buduje się sztywną nawierzchnię drogową (segregator aktów prawnych).

Natomiast w budownictwie wodnym sztuczne zagęszczanie mas ziemnych powinno być wykonywane we wszystkich zaporach i innych budowlach ziemnych, znajdujących się pod stałym naporem wody. Przebieg zagęszczania gruntu w nasypach zależny jest nie tylko od cech fizycznych gruntu, składu granulometrycznego, wilgotności gruntu, lecz również od sposobu, w jaki nasyp został wykonany, od stosowanej metody zagęszczania oraz od rodzaju i charakteru użytych maszyn i urządzeń zagęszczających.

Miarą zagęszczania gruntu jest ciężar objętościowy szkieletu gruntowego (yos) stanowiący stosunek ciężaru szkieletu gruntowego suchych składników gruntu do objętości gruntu (łącznie z porami); stopień zagęszczenia gruntu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 7 Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 9
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 11 Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 13
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane – specjalności, rodzaje i zakresy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami