Blog

01.03.2021

Zagęszczenie obu warstw

W artykule znajdziesz:

Zagęszczenie obu warstw

Zagęszczenie obu warstw

Zagęszczenie obu warstw odbywa się ręcznie lub za pomocą wibratorów płytowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Całą betonowaną powierzchnię należy podzielić za pomocą szczelin dylatacyjnych na pola o maksymalnej powierzchni 6 m2, dla uniknięcia niepożądanych pęknięć, które z powodu małej grubości płyt powstają szczególnie w tego typu nawierzchniach.

Względy estetyki oraz wygody i bezpieczeństwa ruchu, a także zróżnicowane nieraz ukształtowanie terenu wymagają stosowania w ulicach pewnych specjalnych urządzeń lub konstrukcji; zaliczamy do nich schody uliczne, tunelowe przejścia dla pieszych, ściany oporowe, balustrady, cokoły, wyspy, perony, przystanki itp.
W rozdziale niniejszym omówione są jedynie schody uliczne.

Niektóre miasta położone są na terenie tak silnie zróżnicowanym pod względem ukłształtowania, że znaczna część ulicy musi przebiegać w dużych pochyleniach podłużnych, uciążliwych nie tylko dla ruchu kołowego, ale także i dla pieszego. Jeśli spadek ulicy przekracza 8%, zachodzi potrzeba wykonania w chodnikach schodów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Schody chodnikowe poprzeczne usytuowane stopniami prostopadle do osi ulicy składają się z biegów schodowych poprzedzielanych podestami.

Swoboda i wygoda ruchu pieszego wymagają spełnienia następujących warunków:
- wysokość pojedynczego stopnia h powinna wahać się w granicach 8-12 cm,
- szerokość stopnia s powinna mieścić się w granicach 36-41 cm,
- zależność między wysokością stopnia a jego szerokością powinna czynić zadość równaniu 4/3 h + s = 52 cm,
- minimalna długość stopnia odpowiadająca szerokości chodnika wynosi 1,50 m,
- należy unikać pojedynczych stopni lub bardzo krótkich podestów, a stopnie skupiać po kilka razem,
- jeden bieg schodów nie powinien przekraczać wysokości 4 m; korzystna wysokość jednego biegu wynosi 1,50 m,
- długość podestu powinna wynosić 0,95 + nk, gdzie n jest zakładaną ilością kroków, a k długością kroku wahającą się w granicach 0,70-0,75 m,
- pochylenie podłużne podestu nie powinno przekraczać 4% (uprawnienia budowlane).

Biegi schodowe i podesty

Konstrukcja schodów obejmuje: biegi schodowe, podesty, policzki i poręcze (program egzamin ustny).
Biegi schodowe i podesty można wykonywać z kamienia, można betonować
je na miejscu lub układać z krawężników i płyt betonowych I klasy, przy czym najczęściej stosuje się ten ostatni przypadek. Przykład konstrukcji schodów przy użyciu krawężników. Schody betonowane na miejscu powinny być wykonane z betonu marki 350 przy użyciu grysów z twardych gatunków skał (opinie o programie).

Policzki jako mury oporowe oddzielają podwyższoną konstrukcję schodów od niższego poziomu jezdni. Zastępowanie ich skarpami ziemnymi lub brukowanymi nie jest zalecane.
Dla bezpieczeństwa ruchu pieszego w policzkach osadza się poręcze, a w ścianach budynków pochwyty. W bardzo szerokich biegach schodowych zachodzi potrzeba osadzenia poręczy także w środku biegu.
Schody chodnikowe podłużne projektuje się w przypadku, kiedy między poziomem ulicy czy placu a wysokościami progów budynków przyległej zabudowy (np. sklepy) występują znaczne różnice poziomów (segregator aktów prawnych).

Jeśli nie są one duże i nie przekraczają 1,00 m, to połączenie jezdni z górnym poziomem chodnika można rozwiązać za pomocą schodów biegnących wzdłuż osi ulicy czy boku placu. Wymiary pojedynczych stopni oraz zasady ich budowy mogą być przyjęte jak w przypadku schodów chodnikowych poprzecznych. W schodach tego typu nie stosuje się poręczy. Konstrukcję takich schodów dobrze jest wykonać z krawężników.

Schody w niezależnych ciągach chodnikowych projektuje się w przypadku, gdy dla skrócenia drogi pieszych sytuujemy ciągi chodników obok jezdni prowadzonej na stoku w serpentynach albo w razie konieczności wykonania skrótu pomiędzy dwiema ulicami biegnącymi w różnych poziomach (promocja 3 w 1).
Schody uliczne wykonuje się wówczas, gdy z powodu znacznych różnic wysokościowych prostopadłe i bezpośrednie połączeniu dwóch ulic nie jest możliwe.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami