Blog

04.03.2022

Zagłębienie posadzki pomieszczeń

W artykule znajdziesz:

Zagłębienie posadzki pomieszczeń

Ściany tarasów i patiów oraz znajdujące się w ścianach zewnętrznych otwory drzwiowe powinny mieć odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wód opadowych i mrozu oraz przed przenikaniem wilgoci (program uprawnienia budowlane na komputer). Zagłębienie posadzki pomieszczeń poniżej poziomu wody gruntowej dopuszcza się tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach, pod warunkiem wykonania odpowiedniej izolacji wodoszczelnej.

Przy budynkach, których dachy nie są wyposażone w rynny lub gdy rynny spustowe nie są połączone z kanalizacją, należy urządzić pod okapami lub wylotami rur spustowych ścieki powierzchniowe, wykonane z materiałów trwałych, odpornych na zmiany temperatury i odprowadzające wody opadowe na odległość zabezpieczającą przed zawilgoceniem i podmyciem fundamentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powierzchnie ścian w pomieszczeniach, w których ze względu na ich przeznaczenie może występować skraplanie się pary lub zawilgocenie przewodów instalacyjnych (np. w pralniach, pomieszczeniach natrysków zbiorowych, łaźniach publicznych itp.), powinny być wykonane z materiałów niewrażliwych na zawilgocenie, nienasiąkliwych i łatwo zmywalnych (uprawnienia budowlane).

Elementy konstrukcyjne oraz ściany osłonowe budynków powinny być zabezpieczone przed skraplaniem się pary wodnej w warstwach izolacyjnych przez właściwe rozwiązanie techniczne pod względem konstrukcji, doboru materiałów, wentylacji i ogrzewania, zgodnie z zasadami fizyki budowlanej (program egzamin ustny).

Posadzki w loggiach

Posadzki w loggiach, na tarasach oraz wszelkie posadzki w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, np. w pralniach, pomieszczeniach natrysków, łazienkach użytku ogólnego, powinny być wykonane z materiałów nieprzepuszczalnych, nienasiąkliwych, łatwo zmywalnych, powinny być zaizolowane przeciwwilgociowo oraz w razie potrzeby - być wyposażone w urządzenia do odprowadzania wody (opinie o programie).

W przypadku środowiska agresywnego oddziałującego na elementy konstrukcyjne powinno się stosować odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, a w szczególności:

  • materiały niewrażliwe na środowisko korodujące,
  • odpowiednie powłoki, wykładziny i izolacje ochronne,
  • rozwiązania konstrukcyjno-budowlane umożliwiające wymianę skorodowanych elementów, •
  • udostępnienie powierzchni narażonych na szkodliwe działanie agresywnych pyłów, cieczy lub gazów do łatwego ich oczyszczania.

Rozwiązania konstrukcyjno-budowlane powinny umożliwiać wymianę skorodowanych elementów lub ich wygodną konserwację. Elementy drewniane oraz z materiałów organicznych powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone w trakcie produkcji lub montażu przed wilgocią, korozją biologiczną i niszczącym działaniem grzyba i owadów.

Wybór metody realizacji i rozwiązań materiałowych. Projektant-konstruktor, mając określone wstępnie rozwiązanie funkcjonalne obiektu budowlanego, parametry geometryczne, obciążenia użytkowe, charakter środowiska (np. duża wilgotność w pomieszczeniach, agresja chemiczna itp.), wymagania architektoniczno-plastyczne, przystępuje do opracowania koncepcji rozwiązania materiałowego i metody realizacji (segregator aktów prawnych).

Na wybór metody wykonawstwa i materiałów budowlanych wpływa szereg czynników:

  • dążenie do stosowania w optymalny sposób istniejących produkowanych seryjnie elementów prefabrykowanych (przy uwzględnieniu kosztów transportu i ogólnej analizy ekonomicznej),
  • wykorzystanie miejscowych materiałów, szczególnie istotne w budownictwie indywidualnym, drobnym i rozproszonym; w tego rodzaju budownictwie racjonalna może być metoda tradycyjnego wykonawstwa budowlanego,
  • przy wyborze materiałów konstrukcyjnych należy rozważyć między innymi następujące czynniki:
  • charakter obiektu, cechy geometryczne i obciążenia,
  • środowisko (wilgotność, agresja chemiczna itp.),
  • wymagane odporności ogniowe,
  • trwałość obiektu,
  • posiadany sprzęt transportowy i montażowy (celowość jego użycia),
  • podaż rynkowa materiałów i gotowych elementów konstrukcyjnych i budowlanych,
  • unifikacja technologii realizacji poszczególnych obiektów w jednej inwestycji,
  • wymagania architektoniczno-plastyczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami