Blog
Zakłady chemiczne
W artykule znajdziesz:
W okresie powojennym liczba ludność i Białorusi wzrosła z 7708 tys. (1950) do I0 fl 9 tys. (1963), jednakże od tego roku zaczęła się systematycznie zmniejszać , osiągając w 1999 wartość 10 39 I tys. Proces ten wiąże się z malejącym przyrostem naturalnym, który od roku 1993 osiągał wartości ujemne, dochodząc do -4,6% w 1999. Zmniejsza się również udział osób w wieku poniżej 15 lat, z 24,5% (1990) do 21,2% (1998), c o zapowiada pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa (program uprawnienia budowlane na komputer).
W strukturze etnicznej dominują Białorusini (78% ogółu mieszk.), a mniejszości stanowią: Rosjanie (I i%). Polać y (4%), Ukrainy (3%) oraz niewielkie grupy Litwinów, Żydów, Tatarów i Romów. W miastach żyje 7 {% ogółu ludności, a 14 ośrodków ma zaludnienie przekraczające 100 tys. mieszk., skupiając ok. 45,8% populacji. Do największych ośrodków miejskich zaliczają się: Mińsk (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rafinerie w Połocku i Mozyrze zlokalizowano w sąsiedztwie ropociągów. W przypadku gazu ziemnego aż 71,5% ze zużytych I 4 840 min in’ 11995) przeznaczono do produkcji energii elektrycznej, przy czym warto zauważyć, że aż 97,7″,, konsumowanego gazu pochodziło z importu (uprawnienia budowlane).
Początkowo Białoruś specjalizowała się w przemyśle lekkim, drzewnym, meblarskim i spożywczym. Dopiero w latach 70. i 80. struktura gałęziowa uległa zasadniczym zmianom na skutek rozwoju przemysłu e heroicznego, maszynowego (maszyny drogowe i budowlane, samochody ciężarowe, traktory, obrabiarki), elektromaszynowego i elektronicznego. W byłym ZSRR Białoruś była wiodącym producentem dóbr konsumpcyjnych: radioodbiorników, telewizorów, lodówek, mebli, obuwia, rowerów i motorów. Większość zakładów przemysłowych zlokalizowana jest w dużych miastach, takich jak: Mińsk, Witebsk i Mohylew. Gl. zakłady chemiczne rozmieszczone Soligorsku (przetwórstwo soli potasowych, Grodnie (produkcja nawozów azotowych) i Homlu (produkcja nawozów fosforowych) (program egzamin ustny).
Problemy finansowe
Białoruś posiada również dużą liczbę zakładów produkujących na potrzeby armii, które przeżywaj.) obecnie olbrzymie problemy finansowe związane z jednej strony z brakiem zamówień wojskowych, a z drugiej brakiem środków na inwestycje pozwalające przestawić produkcję na potrzeby cywilne. W 1992 liczbę dużych zakładów zbrojeniowych oceniano na 120, zatrudniały one łącznie ok. 470 tys. osób, c żyli ok. 27,8% ogółu zatrudnionych w przemyśle. Problemy restrukturyzacji nie dotyczą jedynie tej gałęzi. Generalnie od 1991 co roku notowano spadek produkcji przemysłowej (opinie o programie). Dla przykładu w latach 1989- 1996 produkcja telewizorów spadła z 1040 do 407 tys. szt., a traktorów z 95,5 do 26,8 tys. szt.
W latach 1996-1997 dały się zauważyć pierwsze oznaki zahamowania dalszego spadku produkcji, jednakże brak zdecydowanych posunięć w dziedzinie prywatyzacji (w 1997 jedynie ok. I 5%PKB pochodziło z sektora prywatnego) oraz niestabilna sytuacja polityczna i izolowanie się od zagranic y ogranicza napływ’ inwestycji mogących poincie gospodarce białoruskiej wy- dźwignąć się z zapaści. W roku 1996 ogół zainwestowanych środków wynosił 58 min USD, a największą inwestycją była montownia samochodów spółki Ford, warta 10 min USD (segregator aktów prawnych).
Przez terytorium Białorusi biegną ważne szlaki tranzytowe łączące Europę Zachodni,) z Rosji) oraz państwa bałtyckie z Ukrain,). Decyduje to o przebiegu tras komunikacyjnych. Dł. siec i dróg kołowych wynosi 5 I 547 km (1995), z czego ok. I 5,4 tys. km stanowi.) drogi gł. Dł. linii kolejowych będących w użyciu wynosi 5488 km (1994). Najważniejszym węzłem kolejowym kraju jest Mińsk, w którym krzyżują się linie biegnące z Europy Zachodniej do Rosji i z Ukrainy nad Bałtyk. Mińsk jest też gł. portem lotniczym Białorusi obsługującym połączenia lokalne oraz międzynarodowe.
Białoruś dysponuje znacznymi walorami środowiska przyrodniczego oraz kulturowego, które w połączeniu ze strategicznym położeniem na ważnych szlakach komunikacyjnych z Rosji do Europy Środkowej i Zachodniej zadecydują w przyszłości o rozwoju turystyki w tym kraju (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32