Blog

30.03.2020

Zakłady czołowe

W artykule znajdziesz:

Zakłady czołowe

Zakłady czołowe

Przy kryciu w łuskę rząd dachówek przy okapie i przy kalenicy powinny być ułożony „w koronkę”. Dachówki każdego innego rzędu powinny być zaczepie noskami bezpośrednio o laty i przesunięte względem siebie o pół szerokości dachów Zaprawa - jak przy kryciu „w koronkę” (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zakłady czołowe wynoszą 19-24 cm.
W pokryciach karpiówką i holenderką co piąta dachówka, we wszystkich połaci w strefach klimatycznych II i III, a w strefie I tylko na połaciach od strony nawietrzr powinna być przywiązana miękkim drutem do gwoździa wbitego w łatę lub do laty.
Dachówki zakładkowe układa się na sucho (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Styki bocz uszczelnia się konopnym sznurem smołowanym, z tym że przy spadkach mniejszy niż 70% (35°) zaleca się uszczelnianie styków czołowych (poziomych) przez podlep nie ich zaprawą wapienną 1:2 z dodatkiem sierści bydlęcej (na styku sąsiednich rzędów dachówek).
Dachówka marsylka nie wymaga w ogóle uszczelnienia.
W strefie klimatycznej II i III na wszystkich połaciach, a w strefie I tylko na połacia narażonych na najczęściej panujące wiatry, każda dachówka zakładkowa lub marsy! powinna być przywiązana od strony poddasza miękkim drutem do gwoździ wbity w łaty.
Krycie innymi rodzajami dachówek (holenderkami, dachówkami rzymskimi), jedynie krycie dachówką różni się od innych tym, że mniszki zaczepia się noskami bezpośrednio o łaty, opiera się o wcięcia na krawędziach mniszek.
Wszystkie styki dachówek powinny być od strony poddasza uszczelnione zapraw jak przy kryciu karpiówką w łuskę (uprawnienia budowlane).

Krycie podwójną karpiówką cementową

Krycie podwójną karpiówką cementową wykonuje się podobnie, jak karpiówką ceramiczną w koronkę, gdyż dostarczane dachówki są ze sobą połączone parami.
W strefie klimatycznej I dachówki te układa się luzem, natomiast w strefach II i III piątą lub szóstą dachówkę przywiązuje się miękkim drutem  1-1,6 mm do gwoździ wbitych w łaty.
Dachówki poszczególnych rzędów poziomych układa się na warstwie zaprawy w piennej 1:3 grubości 5 mm (program egzamin ustny). Zamiast zaprawy może być stosowany sznur umieszczony na dachówkach niższego rzędu w odległości ok. 5 cm od ich górnej krawędzi.
W strefie I co szósta dachówka w pasach środkowych powinna być wiązana do gwoździ wbitych w łaty, a w skrajnych pasach połaci dachowej nawet co czwarta. W strefa II i III przywiązuje się do łat co drugą dachówkę.
Dachówki zakładkowe układa się na sucho (bez zaprawy).
Styki prostopadłe do okapu uszczelnia się smołowanym sznurem konopnym (opinie o programie). Po spadkach mniejszych niż 70% zaleca się uszczelniać poziome styki od strony poddsza zaprawą wapienną 1:3 z dodatkiem sierści bydlęcej.
Elementy wystające nad dach obrabia się blachą.
Gąsiory służą do krycia naroży i kalenic. Powinny one zachodzić na siebie. Styk dwu naroży i kalenicy powinien być w zasadzie przykryty tzw. dzwonem, a może być przykryty również odpowiednio przyciętymi nakrywkami z blachy cynkowej lub ocynkowanej.
Gąsiory należy osadzać na zaprawie cementowo-wapiennej 1:2:12, wapiennej 1:2  cementowo-glinianej 1:3:12 i przywiązywać drutem ocynkowanym do gwoździ wbitych w łaty (segregator aktów prawnych).
a) Krycie płytami azbestowo-cementowymi
Spadki połaci dachowych pod pokrycia płytami płaskimi powinny wynosić 674-80 (34-39°), maksimum 125%; natomiast pod pokrycia płytami falistymi zaleca się n stępujące spadki:
a) na budynkach mieszkalnych i użytku publicznego - 40-50% (224-27°), maksimum 90%,
b) na budynkach magazynowych - 25-30% (144-17°), maks. 50%,
c) na magazynach i budynkach inwentarskich - 104-25%, maks. 125. Największe nachylenia połaci krytych płytami płaskimi powinny być stosowane pr kryciu pojedynczym „w karo”, średnie - przy kryciu „w łuskę”, a najmniejsze - przy kryciu podwójnym (promocja 3 w 1).
Płyty płaskie układa się na deskach lub łatach, płyty faliste na łatach lub płatwiach zgodnie z dokumentacją.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami