Blog
Zakłady czołowe
W artykule znajdziesz:
Zakłady czołowe
Przy kryciu w łuskę rząd dachówek przy okapie i przy kalenicy powinny być ułożony „w koronkę”. Dachówki każdego innego rzędu powinny być zaczepie noskami bezpośrednio o laty i przesunięte względem siebie o pół szerokości dachów Zaprawa - jak przy kryciu „w koronkę” (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zakłady czołowe wynoszą 19-24 cm.
W pokryciach karpiówką i holenderką co piąta dachówka, we wszystkich połaci w strefach klimatycznych II i III, a w strefie I tylko na połaciach od strony nawietrzr powinna być przywiązana miękkim drutem do gwoździa wbitego w łatę lub do laty.
Dachówki zakładkowe układa się na sucho (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Styki bocz uszczelnia się konopnym sznurem smołowanym, z tym że przy spadkach mniejszy niż 70% (35°) zaleca się uszczelnianie styków czołowych (poziomych) przez podlep nie ich zaprawą wapienną 1:2 z dodatkiem sierści bydlęcej (na styku sąsiednich rzędów dachówek).
Dachówka marsylka nie wymaga w ogóle uszczelnienia.
W strefie klimatycznej II i III na wszystkich połaciach, a w strefie I tylko na połacia narażonych na najczęściej panujące wiatry, każda dachówka zakładkowa lub marsy! powinna być przywiązana od strony poddasza miękkim drutem do gwoździ wbity w łaty.
Krycie innymi rodzajami dachówek (holenderkami, dachówkami rzymskimi), jedynie krycie dachówką różni się od innych tym, że mniszki zaczepia się noskami bezpośrednio o łaty, opiera się o wcięcia na krawędziach mniszek.
Wszystkie styki dachówek powinny być od strony poddasza uszczelnione zapraw jak przy kryciu karpiówką w łuskę (uprawnienia budowlane).
Krycie podwójną karpiówką cementową
Krycie podwójną karpiówką cementową wykonuje się podobnie, jak karpiówką ceramiczną w koronkę, gdyż dostarczane dachówki są ze sobą połączone parami.
W strefie klimatycznej I dachówki te układa się luzem, natomiast w strefach II i III piątą lub szóstą dachówkę przywiązuje się miękkim drutem 1-1,6 mm do gwoździ wbitych w łaty.
Dachówki poszczególnych rzędów poziomych układa się na warstwie zaprawy w piennej 1:3 grubości 5 mm (program egzamin ustny). Zamiast zaprawy może być stosowany sznur umieszczony na dachówkach niższego rzędu w odległości ok. 5 cm od ich górnej krawędzi.
W strefie I co szósta dachówka w pasach środkowych powinna być wiązana do gwoździ wbitych w łaty, a w skrajnych pasach połaci dachowej nawet co czwarta. W strefa II i III przywiązuje się do łat co drugą dachówkę.
Dachówki zakładkowe układa się na sucho (bez zaprawy).
Styki prostopadłe do okapu uszczelnia się smołowanym sznurem konopnym (opinie o programie). Po spadkach mniejszych niż 70% zaleca się uszczelniać poziome styki od strony poddsza zaprawą wapienną 1:3 z dodatkiem sierści bydlęcej.
Elementy wystające nad dach obrabia się blachą.
Gąsiory służą do krycia naroży i kalenic. Powinny one zachodzić na siebie. Styk dwu naroży i kalenicy powinien być w zasadzie przykryty tzw. dzwonem, a może być przykryty również odpowiednio przyciętymi nakrywkami z blachy cynkowej lub ocynkowanej.
Gąsiory należy osadzać na zaprawie cementowo-wapiennej 1:2:12, wapiennej 1:2 cementowo-glinianej 1:3:12 i przywiązywać drutem ocynkowanym do gwoździ wbitych w łaty (segregator aktów prawnych).
a) Krycie płytami azbestowo-cementowymi
Spadki połaci dachowych pod pokrycia płytami płaskimi powinny wynosić 674-80 (34-39°), maksimum 125%; natomiast pod pokrycia płytami falistymi zaleca się n stępujące spadki:
a) na budynkach mieszkalnych i użytku publicznego - 40-50% (224-27°), maksimum 90%,
b) na budynkach magazynowych - 25-30% (144-17°), maks. 50%,
c) na magazynach i budynkach inwentarskich - 104-25%, maks. 125. Największe nachylenia połaci krytych płytami płaskimi powinny być stosowane pr kryciu pojedynczym „w karo”, średnie - przy kryciu „w łuskę”, a najmniejsze - przy kryciu podwójnym (promocja 3 w 1).
Płyty płaskie układa się na deskach lub łatach, płyty faliste na łatach lub płatwiach zgodnie z dokumentacją.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32