Blog
Zakłady przemysłu budowlanego
W artykule znajdziesz:
Materiały i wyroby budowlane, ich eksploatacyjno-techniczne i estetyczne zalety w warunkach prefabrykowanego uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego z dużych elementów i prefabrykowanych wyrobów o maksymalnym stopniu wykończenia fabrycznego wpływają na jakość architektury w znacznie większym stopniu, niż to było jeszcze niedawno, kiedy jakiekolwiek wady budowlanych materiałów i wyrobów w warunkach budownictwa tradycyjnego usuwano lub osłaniano wyprawą, sztukaterią, pomalowaniem lub za pomocą podobnych operacji „kosmetycznych” (program uprawnienia budowlane na komputer). W budownictwie obecnym, gdzie materiały i konstrukcje otwarcie i bezpośrednio uczestniczą w tworzeniu formy architektonicznej, braki produkcji przemysłowej z reguły wpływają w pełni na jakość gotowego obiektu budowlanego, a szczególnie na jakość zewnętrznego i wewnętrznego wykończenia budynków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeszcze u zarania współczesnego budownictwa uprzemysłowionego I. Żółtowski pisał: ,,Zakłady przemysłu budowlanego powinny przygotowywać swoją produkcję tak, abyśmy mogli zachwycać się precyzją i bezsprzeczną czystością linii i powierzchni płyty fabrycznej. Duża dokładność robót oto niezbędne warunki nowych metod budowy domów” (uprawnienia budowlane).
Jakość robót ogólnobudowlanych
Oczywiście sama wysoka jakość materiałów, wyrobów i konstrukcji budowlanych nie gwarantuje jeszcze wysokiej jakości architektury (program egzamin ustny). Praktyka światowa dość często przytacza przykłady takich obiektów, w których zastosowano nowoczesne o wysokiej jakości materiały, wyroby, meble oraz przedmioty dekoracyjnego wystroju wnętrza, wykonane dokładnie przez projektantów i niekiedy przedstawiające niemałą wartość artystyczną. Ale jakość architektoniczna tych obiektów oceniana z pozycji kompleksowego rozwiązania zadań funkcjonalnych i estetycznych jest niewielka (opinie o programie).
Dlatego, kiedy mowa o kompleksowej ocenie jakości architektury, należy mieć na względzie jako minimum trzy główne składniki: jakość rozwiązania projektowego, jakość materiałów i wyrobów oraz jakość robót ogólnobudowlanych i wykończeniowych. Oceniając masowe budownictwo mieszkaniowe, A. Burow uważał, że jakość jakiegokolwiek budynku i budowli powinna być zawczasu zagwarantowana wysokiej jakości projektami, materiałami i osprzętem oraz wykonawstwem robót i tylko wtedy można być przeświadczonym o tym, że za budowlę tę nie trzeba będzie rumienić się ani w dniu ukończenia budowy, ani po upływie dziesięciu lat (segregator aktów prawnych).
Z obszernego kompleksu architektoniczno-budowlanych właściwości materiałów i wyrobów masowej produkcji fabrycznej, stosowanych w budownictwie gmachów i budowli o różnym przeznaczeniu, niektóre mają pierwszorzędne znaczenie dla jakościowej charakterystyki obiektów architektonicznych. Są to przede wszystkim takie eksploatacyjno-techniczne wskaźniki materiałów, jak: wytrzymałość, twardość, odporność na działanie ciepła i mrozu, ogniotrwałość i inne właściwości, określające główne parametry i długowieczność konstrukcji budowlanych, monumentalność gmachów i budowli oraz ich strukturę kubaturowo-przestrzenną. Jednak nie tylko ogólnobudowlane, fizyczno-chemiczne i mechaniczne właściwości materiałów, ale również ich estetyczne (dekoracyjno-artystyczne) charakterystyki tekstura i faktura powierzchni, barwa i deseń materiału mają istotne znaczenie dla wyrazu architektonicznego i jakości budynku (promocja 3 w 1).
Materiał i jakość budownictwa są ściśle wzajemnie powiązane. Funkcjonalne przeznaczenie budynków i budowli, artystyczna koncepcja autora określają podstawowe architektoniczno-budowlane wymagania w odniesieniu do konstrukcyjnych i wykończeniowych materiałów oraz wyrobów stosowanych w projekcie i na budowie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32