Blog
Zakłócenia gospodarki
W artykule znajdziesz:
Zakłócenia gospodarki
Z doświadczeń dużych miast krajów zachodnich, w których w połowie lat pięćdziesiątych zaobserwowano poważne zakłócenia gospodarki wodno-ściekowej wywołane wpływem telewizji, jak również z pierwszych badań krajowych wynika, że dobowa nierównomierność rozbioru c. w. u. wzrasta w miarę przyrostu liczby abonentów telewizyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wobec szybkiego przyrostu liczby odbiorników telewizyjnych w kraju zjawisko to wywiera znaczący wpływ zarówno na charakter rozbioru, jak i na wielkość urządzeń instalacji ciepłej wody użytkowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Charakter rozbioru ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych określają następujące cechy zapotrzebowanie na wodę w przekroju dobowym ulega gwałtownym zmianom, co powoduje bardzo duże wahania natężenia przepływu wody w instalacji (od 0 do ok. 500% średniego godzinnego natężenia przepływu), maksymalne zapotrzebowanie na c. w. u. w roboczych dniach tygodnia występuje zazwyczaj w porze wieczornej pomiędzy godzinami 20 a 23, zaś w dniach wolnych od pracy szczytowe rozbiory występują najczęściej rano pomiędzy godz. 7 a 11:
- szczytowe rozbiory wody tworzące w poszczególnych godzinach doby lokalne maksimum trwają zazwyczaj krótko, od kilku sekund do kilku minut,
- w okresie nocnym, zazwyczaj pomiędzy godz. 23 30 a 5° w zasadzie nie występuje zapotrzebowanie na c. w. u. (niekiedy otwierane pojedyncze punkty czerpalne),
- charakter rozbioru c. w. u. w danym obiekcie jest na ogół podobny w odpowiadających sobie dniach tygodnia (uprawnienia budowlane),
- zapotrzebowanie na c. w. u. trwa przeciętnie w ciągu doby przez okres około 18 godz. (pomiędzy godz. 530 a 2330),
- wzrost średniego dobowego zużycia c. w. u. powoduje zmniejszenie nierównomierności jej rozbioru.
Parametry wielowymiarowego rozkładu
Wszystkie wymienione cechy dotyczą modelowych wykresów rozbioru cieplej wody użytkowej sporządzonych na podstawie statystycznych analiz kilkuset wykresów otrzymanych w wyniku badań kilkudziesięciu budynków mieszkalnych. Pod względem statystycznym wykres rozbioru ciepłej wody użytkowej można scharakteryzować jako stacjonarny proces stochastyczny (program egzamin ustny). Dokonując natomiast podziału dobowego wykresu rozbioru na mniejsze przedziały czasowe (na przykład godziny) można przyjąć, że chwilowe wahania rozbioru wody występujące w tych przedziałach są szczególnym rodzajem procesu stochastycznego zwanym gaussowskim procesem przypadkowym.
Parametry wielowymiarowego rozkładu Gaussa opisującego ten proces są zależne od średniego dobowego rozbioru ciepłej wody użytkowej (opinie o programie). W miarę wzrastania zapotrzebowania na c. w. u. w poszczególnych przedziałach czasowych maleje amplituda wahań chwilowych wartości tej wielkości. Zwiększając rozpatrywany przedział czasowy aż do granicznego okresu równego jednej dobie można stwierdzić, że istnieje pewna prawidłowość w funkcji opisującej rozbiór ciepłej wody użytkowej Prawidłowość ta polega na możliwości przewidywania z dużym prawdopodobieństwem, że w pewnych okresach rozbiór chwilowy będzie większy lub mniejszy od rozbioru średniego dobowego. I tak na przykład w obiektach budownictwa mieszkaniowego w godzinach wieczornych czy rannych regularnie występuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę (segregator aktów prawnych).
W miarę wzrostu średniego dobowego zapotrzebowania na c. w. u., a więc w miarę wzrostu liczby odbiorców, wartość wieczornych i rannych szczytów maleje do pewnej stałej wartości. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w fakcie asymptotycznej zbieżności współczynników nierównomierności rozbioru do pewnej stałej granicy.
Podane wykresy rozbioru dotyczą centralnych instalacji cieplej wody użytkowej zasilających co najmniej kilkanaście mieszkań budynku wielorodzinnego (promocja 3 w 1).
Dla centralnych instalacji c. w. u. w domkach jednorodzinnych nie ma potrzeby prowadzenia tego typu rozważań, gdyż sposób obliczeń elementów tych instalacji różni się od obliczania instalacji w domach wielorodzinnych (tak zwanych blokach mieszkalnych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32