Blog

Podawarka zdjęcie nr 2
20.04.2020

Zakłócenia podczas eksploatacji

W artykule znajdziesz:

Zakłócenia podczas eksploatacji

Podawarka zdjęcie nr 3
Zakłócenia podczas eksploatacji

Podczas eksploatacji występują często zakłócenia ciągu wywołane wtargnięciem zimnego powietrza do komina (,,fałszywe powietrze”). Pojęciem tym określa się zimne powietrze, które dociera poprzez nieszczelności do komina, obniża tam temperaturę słupa spalin, a jednocześnie przeciąża komin (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nieszczelności takie powstają w następujących przypadkach:
- przez nieszczelne zamykanie albo pozostawienie otwartych drzwiczek wyczystnych umieszczonych u podstawy komina;
- przez nieszczelne zamykanie albo pozostawienie otwartego nieużywanego pieca, dołączonego do tego samego komina (drzwiczki do napełniania, drzwiczki paleniska, drzwiczki .popielnika);
- przez uszkodzone ściany zewnętrzne komina;
- przez uszkodzone wyloty komina (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Piece o dużym zapotrzebowaniu ciągu nie powinny być umieszczane na górnych piętrach domu, ponieważ siła ciągu komina zależy od jego wysokości, a na górnych piętrach domu jest ona niewielka. Wadliwe wykonanie dołączeń pieców i nasady kominowej może być również przyczyną zakłóceń pracy. Przekrój komina musi być tym większy, im większa jest liczba przyłączonych palenisk i większa wydajność. W przypadku małej siły ciągu, należy obliczać przekrój z większym zapasem niż w przypadku dużej siły ciągu. W przepisach budowlanych ustalono ile pieców o normalnej wielkości w pomieszczeniach mieszkalnych można dołączyć jednocześnie do jednego komina i jaki powinien być przekrój komina w świetle. Wspomniane przepisy w Niemczech nie są jednolite.
Dla każdego następnego dołączenia należy zwiększyć przekrój o ok. 80 cm (uprawnienia budowlane).
W wielu miejscowościach nie wolno stosować więcej niż 4 przyłączenia. Ograniczenie to uzasadnia się tym, że kominy o większym przekroju powodują często zakłócenia ciągu, szczególnie wtedy, gdy spaliny z pieców z kilku pięter są doprowadzone do tego samego komina.

Przekrój komina w świetle

W innych okolicach, a przede wszystkim w Niemczech południowych i południowo-zachodnich stosuje się częściej kominy o większym przekroju (program egzamin ustny). Dopuszcza się tam, na podstawie pomyślnych doświadczeń z większymi przekrojami kominów, do dołączania 6 do 8 palenisk. Różnice w miejscowych przepisach są oczywiście ustalone raczej na podstawie zwyczajów budowlanych, niż na podstawie dokładnych danych o możliwej przepustowości komina.
Często przyczyną wadliwego działania komina jest nieprawidłowe umieszczenie go w poziomym rzucie budynku.
Tego rodzaju błędy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ później można je usunąć tylko przez przebudowę. Uzyskanie więc rzeczywiście bezbłędnego rozwiązania uzależnione jest od architekta, który już przy podziale pomieszczeń i rozmieszczaniu pieców musi zwrócić uwagę na niżej podane warunki.

Położenie komina powinno być takie, aby przejście przez pokrycie dachu było pod względem technicznym łatwe do wykonania (szczelność przed deszczem) i aby nie mogły wystąpić żadne zakłócenia ciągu, wywołane nadciśnieniem spowodowanym przez wiatr.
Najlepsze jest umieszczenie komina na osi domu z wyjściem na szczycie dachu. W miarę możności należy unikać umieszczenia komina w ścianie zewnętrznej.
Otwory do oczyszczania na strychu i w piwnicy powinny być łatwo dostępne (opinie o programie).
W miarę możności należy kominy łączyć w grupy. Osiąga się wskutek tego korzyści techniczno-ogrzewcze, ponieważ kominy nawzajem ogrzewają się, co zwiększa ciąg. Uzyskuje się też korzyści pod względem budowlanym, ponieważ budowa kominów jest mniej kosztowna, a ponadto uzyskuje się mniejszą liczbę otworów w dachu.

W małych paleniskach gazowych jak kuchenki gazowe i termy spaliny rozchodzą się bezpośrednio w pomieszczeniu, skąd są usuwane wskutek wymiany powietrza, natomiast przy większych paleniskach (do tych ostatnich należą wszystkie piece gazowe) spaliny muszą być zbierane i odprowadzane na zewnątrz (segregator aktów prawnych). W gazownictwie dzieli się systemy palników na: ,,przyrządy gazowe bez odprowadzenia spalin” i „przyrządy gazowe z odprowadzeniem spalin”.
Na wstępie omawiania gazowych pieców grzejnych będą rozważania o odprowadzaniu produktów spalania z palenisk gazowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podawarka zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podawarka zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podawarka zdjęcie nr 8 Podawarka zdjęcie nr 9 Podawarka zdjęcie nr 10
Podawarka zdjęcie nr 11
Podawarka zdjęcie nr 12 Podawarka zdjęcie nr 13 Podawarka zdjęcie nr 14
Podawarka zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podawarka zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podawarka zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami