Blog
Zakotwienia
W artykule znajdziesz:
W ogólnym podziale wśród zakotwień czynnych, przy których prowadzi się naciąg, wyróżnia się:
- zakotwienia blokujące, nie związane wstępnie z cięgnem; dopiero w wyniku kotwienia uchwytują one cięgno, w zasadzie w dowolnym miejscu na długości;
- zakotwienia głowicowe, powiązane trwale z cięgnem, najczęściej fabrycznie zestaw cięgna z zakotwieniami przygotowany jest na określoną długość i musi być przed betonowaniem osadzony w deskowaniu konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wśród zakotwień biernych obok blokujących i głowicowych wyróżnia się jeszcze zakotwienia wgłębne, najczęściej pętlicowe. System Freyssineta jest przykładem wielodrutowego, koncentrycznego cięgna z zakotwieniem blokującym typu stożkowego. W pierwotnym rozwiązaniu (1939) kabel składał się z 12 lub 18 drutów 0 5 lub 7 mm i był kotwiony w blokach żelbetowych za pomocą podłużnie rowkowanych stożków betonowych wtłaczanych po naciągu. W obydwu elementach zakotwienia użyto betonu bardzo wysokiej wytrzymałości, a kształt bloku dostosowano do zabetonowania w elemencie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zakotwienia na obydwu końcach kabla (czynne i bierne) były jednakowe. Zachowując ideę Freyssineta, dokonywano różnych zmian konstrukcyjnych zakotwienia; w polskich rozwiązaniach typowych wprowadzono zakotwienie całkowicie stalowe, przewidziane do zewnętrznego zakładania. Istotnym problemem przygotowania elementów zakotwień stalowych jest poza dokładną obróbką mechaniczną staranna obróbka cieplna, polegająca na hartowaniu, w celu uzyskania właściwej twardości na powierzchni styku z drutami cięgien (uprawnienia budowlane). Dla uproszczenia rezygnuje się często z wewnętrznej spirali stabilizującej i wprowadza w jej miejsce kształtki pierścieniowe z tworzywa sztucznego. Kable Freyssineta w naszym kraju stosowane są od 30 lat.
Zakotwienia czynne
System BBRV (Birkenmaier, Brandestini, Roś, Vogt) powstał w 1949 r. w Szwajcarii i wielokrotnie ulepszany szeroko rozpowszechnił się w zachodniej Europie. Jest to system cięgien wielodrutowych, koncentrycznych z zakotwieniami głowicowymi (program egzamin ustny). Cechuje się bardzo zróżnicowaną liczbą drutów 0 5-8 mm od kilku do ponad stu. Różne są też typy i szczegóły zakotwień, ale wspólną cechą całego systemu jest główkowe spęczenie na końcach drutów, w wyniku plastycznej obróbki na zimno. Główki te umożliwiają uchwycenie drutów we wspólnej głowicy, a ich niewielkie wymiary pozwalają na zgrupowanie i użycie stosunkowo niewielkich głowic. W tym systemie zakotwienia czynne i bierne różnią się wyraźnie; po stronie czynnej we wszystkich typach zakotwień stosowane są gwintowane głowice z nakręcanymi oporowymi nakrętkami, służące również do gwintowego połączenia z prasą naciągową. Są to elementy wymagające precyzyjnej obróbki mechanicznej (opinie o programie).
System PZ (Polensky-Zollner) stanowi przykład użycia wielodrutowych cięgien, z zakotwieniem blokującym, tarciowym, oryginalnego typu, o jednakowej zasadzie kotwienia po stronie czynnej i biernej. Druty okrągłe, gładkie lub owalne żebrowane skośnie (typu sigma) kotwi się w kołnierzu za pomocą klinowej końcówki pręta naciągowego. Wielowarstwowy układ drutów w kablu jest w zakotwieniu zmieniony na jedno- lub dwuwarstwowy; przy kotwieniu w dwuwarstwowym układzie stosuje się wspomagającą przekładkę z blachy stalowej (segregator aktów prawnych).
System Leoba (Leonhardt-Baur), w obecnych zastosowaniach przedsiębiorstwa Seibert-Stinnes (RFN), jest połączeniem różnych wcześniejszych koncepcji kabli wielodrutowych. Kable typu AK są cięgnami złożonymi z 1, 4 lub 12 prętów kotwionych jedną szczęką stożkową.
Kable linowe są to pojedyncze cięgna złożone z ponad 7 drutów lub ze splotów zwijanych warstwami. Zakotwieniami lin są najczęściej głowice w postaci tulei, czyli stosunkowo długich elementów, zapewniających niezawodne uchwycenie wszystkich drutów(promocja 3 w 1). Szerokie rozpowszechnienie uzyskały dwa systemy kabli linowych: Roebling w USA oraz SEEE we Francji. W obydwu rozwiązaniach stalowa tuleja zostaje zaciśnięta na linie znacznymi siłami, wywołującymi plastyczne wciśnięcie stali między druty liny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32