Blog
Zakres prac modernizacyjnych uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zakres prac modernizacyjnych uprawnienia budowlane
W pewnych sytuacjach zakres prac modernizacyjnych jest tak duży, że przekształceniu ulega cały układ wewnętrzny. Pozostaje wówczas nie naruszona tylko zasadnicza konstrukcja, piony wentylacyjne i część rurowania instalacyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do podstawowych robót modernizacyjnych należą: likwidacja i w znacznie mniejszym stopniu wykonywanie nowych ścian działowych. W przypadku stawiania nowych ścian trzeba przeanalizować, jak wpłyną one na obciążenia stropów i czy nie zajdzie potrzeba wzmocnienia stropu, np. pod stawianą w nowym miejscu ścianę, dzielącą dwa mieszkania. Możliwa jest wówczas konieczność wprowadzenia opartej o ściany nośne podwaliny żelbetowej, monolitycznej lub prefabrykowanej, stalowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W niektórych obiektach dobudowywać się będzie balkony lub loggie. Nawiązanie bezpośrednie do istniejącej konstrukcji, polegające np. na przedłużeniu belek stropowych, bardzo rzadko jest możliwe. Rozwiązaniem najwłaściwszym będzie często zastosowanie konstrukcji dostawianej do budynku. Takie zespoły loggii powinny być w zasadzie wykonywane z prefabrykatów, chociaż mogą być realizowane również w konstrukcji stalowej lub żelbetowej monolitycznej.
Najwyższy udział w pracach modernizacyjnych mają roboty wykończeniowe. Do najprostszych robót należy wymiana wykładzin ścian oraz podłóg. Wszelkie przekształcenia układu mieszkań wymagają już stosowania szerokiego wachlarza prac wykończeniowych (uprawnienia budowlane). Mogą wówczas występować wszystkie te roboty, które są wykonywane w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych.
Modernizacja stanowi okazję do podniesienia wartości mieszkania nie tylko przez poprawę układów przestrzenno-funkcjonalnych, ale także przez lepszy standard wykończenia. Istnieje równocześnie możliwość zwiększenia ochrony mieszkań przed hałasem przez wprowadzenie odpowiednich izolacji ścian i stropów oraz wymianę stolarki okiennej na lepiej izolującą od wpływów zewnętrznych.
Ważną rolę w ocenie prawidłowości przeprowadzenia modernizacji odgrywa jakość robót wykończeniowych. Niedbale wykonane roboty wykończeniowe mogą przekreślić wartości wynikające z poprawy układów funkcjonalno-przestrzennych.
Bardzo ważnym czynnikiem w uzyskaniu optymalnego efektu wykończenia mieszkań jest również zachowanie jednorodności materiałowej poszczególnych elementów wykończenia wnętrz (program egzamin ustny).
Niedopuszczalna jest np. wymiana podłogi na inną w części pokoi, wymiana tylko części otworów drzwiowych bądź okiennych na inne pod względem formy lub materiału, wymiana jedynie części grzejników itp. Takie postępowanie spowodować może degradację wartości mieszkania.
Roboty instalacyjne
Przy modernizowaniu mieszkań, polegającym na wprowadzeniu nowych urządzeń lub wymianie starych, prace koncentrować się będą na robotach instalacyjnych. Do najprostszych prac należy wymiana wyposażenia. Poważnym problemem będzie natomiast wprowadzenie nowych instalacji gazowych, c.o. i sanitarnych. Są to roboty o dużym zakresie, istotnie poprawiające warunki życia (opinie o programie).
Muszą one być tak wykonane, aby nie powodowały zeszpecenia mieszkań. Przy modernizacji układów przestrzenno-funkcjonalnych niejednokrotnie konieczne będzie wprowadzenie korekt w rozmieszczeniu urządzeń instalacyjnych, a niekiedy również zmian w położeniu pionów.
Do jednych z najpoważniejszych zadań projektowych i realizacyjnych należeć będzie wyposażenie budynków w dźwigi osobowe. W budynkach starych, murowanych, o wysokości 5 do 6 kondygnacji, prace takie były i są prowadzone.
W przyszłości będzie się je wykonywać i w budynkach 5-kondygnacyjnych, wzniesionych po wojnie. Wprowadzanie dźwigów do budynków prefabrykowanych związane jest z poważną ingerencją w ich układ konstrukcyjny. W niektórych przypadkach będzie trzeba dostawiać dźwigi do budynku, co spowoduje zmiany bryły i elewacji. Wyroby azbestowo-cementowe (segregator aktów prawnych). Do wyrobów chętnie stosowanych na pokrycia dachowe należą płyty faliste i gąsiory azbestowo-cementowe. Wyroby te są produkowane z azbestu chryzotylowego (12-16% masy), cementu portlandzkiego marki 35 lub 45 (88-84% masy) oraz wody.
Wyroby są trwałe, odporne na działanie grzybów i bakterii. Są nieprzesiąkliwe, ognioodporne oraz mrozoodporne. Wytrzymałość na zginanie (w poprzek fali) - nie mniej niż 16 MPa.
(Dopuszcza się inne typy wyrobów na zamówienie indywidualne) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32