Blog

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 2
21.07.2022

Zakres robót

W artykule znajdziesz:

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 3
Zakres robót

Rozjaśnienie lub zabarwienie cementu uzyskuje się przez staranne przecieranie mieszaniny cementu z substancją rozjaśniającą lub z farbą. Można też mieszaninę poddać mieleniu. Najpierw sporządza się mieszaninę farby i części niezbędnego cementu w stosunku 1 : 2-1 :4, a po dodaniu reszty cementu całość przepuszcza się przez młyn. Najdokładniejsze wymieszanie osiąga się na młynach kulowych w fabrykach lub w zmechanizowanych składach budowlanych. Intensywność zabarwienia zaprawy cementowej zależy od ilościowego stosunku cementu i barwidła, odmierzanego wagowo oraz od stopnia przemiału farby. Zazwyczaj dodaje się farbę w ilości 10-15% ciężaru rozjaśnionego cementu, zależnie od natężenia koloru jaki chcemy osiągnąć oraz od barwiącej siły farby (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli zakres robót jest nieduży lub przy układaniu posadzki z rysunkiem wielobarwnym, do ‘której potrzebne są małe ilości cementów jednobarwnych, barwienie wykonuje się ręcznie. Rozmieszaną masę cementu, farby i substancji rozjaśniającej przeciera się dwukrotnie przez sito z otworami o wymianach 0,3 mm (około 900 oczek na 1 cm2). Przecieranie przez sito wykonuje się nad niskim warsztatem zaopatrzonym w obrzeża (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mieszaninę dawkuje się skrzynkami pomiarowymi o pojemności około 10 kg, miesza się na warsztacie łopatką i grabiami, następnie wsypuje się do zawieszonego nisko nad warsztatem sita i przeciera się przez nie szczotką. Przetarcie przez to samo sito odbywa się dwukrotnie (uprawnienia budowlane).

Dostarczony na budowę cement i mączkę kamienną do terrazzo należy przechowywać w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Dobrze jest co pewien czas przerzucać te materiały łopatą, aby je przewietrzyć. Dosypywane do cementu farby i mączka kamienna powinny być suche. Farby należy przed użyciem wysuszyć i przesiać przez sito o otworach 0,15h-0,30 mm. Mączkę kamienną należy przechowywać w szopie lub pod dachem w zamkniętych skrzyniach. Kruszywo i cement miesza się albo na mokro w betoniarce, albo na sucho na stole z desek (program egzamin ustny).

Mieszanie ręczne

Materiały do mieszaniny terrazzowej lepiej dawkować wagowo niż objętościowo. Jeżeli względy praktyczne stoją ternu na przeszkodzie, należy przeliczyć stosunek wagowy na objętościowy i sporządzić skrzynki do mieszania, których objętości powinny odpowiadać projektowanemu składowi (na przykład przy stosunku objętościowym 1 :3 pojemność skrzynki do kruszywa powinna być 3 razy większa od pojemności skrzynki do cementu) (opinie o programie). Przy dawkowaniu objętościowym należy uważać, aby sposób załadowania składowych materiałów mieszaniny do skrzynek był niezmienny, tzn. aby wysokość wzniesienia łopaty była zawsze ta sama lub żeby położenie otworu zbiornika pozostawało niezmienne itp. Wymaganie takie podyktowane jest tą okolicznością, że materiał sypany z większej wysokości zagęszcza się i jego ciężar objętościowy jest większy niż przy sypaniu z mniejszej wysokości.

Mieszanie ręczne wykonuje się w skrzyni, w kaidzi lub na stole z desek. Należy najpierw starannie wymieszać poszczególne frakcje (rodzaje) kruszywa; następnie dorzuca się cement (zwykły lub barwiony) i miesza się z kruszywem na sucho. W trakcie mieszania nie należy zsypywać materiałów bezładnie, ponieważ grubsze ziarna staczają się wówczas na brzegi, a cement pozostaje iw środku; trzeba starać się o zachowanie równomiernej warstwy materiału. Do suchej mieszaniny cementu z kruszywem dodaje się, nieustannie mieszając, wody aż do otrzymania zaprawy o należytej gęstość (segregator aktów prawnych).

Zaleca się zalewanie zaprawy wodą z konewki zaopatrzonej w drobne sitko, ponieważ mocny strumień wody wypłukuje cement z piasku i grysu. Ilość wody w mieszaninach terrazzowych zmienia się zależnie od nasiąkliwości składników, która z kolei zależy od pogody, wilgotności materiału i jego struktury. Masa powinna być plastyczna, ale nie płynna. Przy nadmiarze wody cement może ulec wypłukaniu, a w okładzinie terrazzowej powstają raki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 8 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 9 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 10
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 11
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 12 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 13 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 14
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami