Blog
Budownictwo mieszkaniowe
W artykule znajdziesz:
Budownictwo mieszkaniowe realizowane metodami uprzemysłowionymi charakteryzuje się pewną specyfiką odróżniającą je od budownictwa tradycyjnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadnicze różnice wynikają m. in. z rodzaju stosowanych materiałów, rodzaju i wielkości elementów, sposobu ich wykonywania oraz łączenia w budynku itp.
Specyfika ta dotyczy nie tylko etapu realizacji obiektów, tj. projektowania, produkcji materiałów, elementów i detali, montażu budynków i robót wykończeniowych, lecz także okresu użytkowania, obejmującego konserwację, naprawy, remonty i modernizację budynków. Wady i uszkodzenia ujawniające się w budynkach oraz sposoby ich usuwania i zabezpieczania budynków związane są również ze specyfiką tego typu budownictwa mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poprzednio w procesie realizacji nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego poświęcano wiele uwagi problemom urbanistyki, architektury, konstrukcji, izolacji cieplnej i zagadnieniom ogólnym. Obecnie dodatkowo rozpatruje się coraz szerzej problemy ochrony środowiska oraz wpływu hałasu i nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych na zdrowie mieszkańców. Analizuje się również ostatnio zagadnienia wzornictwa i estetyki oraz trwałości (uprawnienia budowlane). Wszystko to wskazuje na konieczność uwzględniania coraz szerszego kręgu zagadnień, wiążących się w sposób bezpośredni lub pośredni ze specyfiką budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi.
Z punktu widzenia efektywności budownictwa mieszkaniowego główny nacisk kładzie się na podniesienie jakości oraz zapewnienie właściwego stanu technicznego obiektów w chwili ich przekazywania do eksploatacji, tj. na zapewnienie początkowej sprawności technicznej (program egzamin ustny).
W rozważaniach ogólnych przyjmuje się określony kres trwałości technicznej, a więc długotrwałości budynków. Założenia te dotyczą jednak całego budynku, nie analizuje się natomiast w zasadzie trwałości poszczególnych materiałów, elementów i detali budynku i dlatego nie opracowywano dotychczas w fazie projektowania np. szczegółowej instrukcji użytkowania mieszkań ani instrukcji konserwacji, napraw, remontów oraz wymiany zużytych elementów lub detali budynków oraz szczegółowej instrukcji modernizacji budynków.
Etapy działania
Obecnie podjęta jest ogólna akcja zdecydowanej poprawy jakości naszego budownictwa mieszkaniowego. Konieczne jest więc analizowanie poszczególnych etapów działania i wpływu różnych czynników w celu uzyskania optymalnych efektów poprawy jakości i standardu naszych domów i mieszkań (opinie o programie).
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na specyfikę budownictwa mieszkaniowego jest także to, że znaczna część stosowanych w budynkach materiałów, elementów i detali produkowana jest poza resortem budownictwa. Również spośród grup przemysłów zatrudnionych przy produkcji materiałów budowlanych tylko nieznaczna część podlega resortowi MBiPMB, a więc tylko nieliczna liczba asortymentów materiałów, elementów i detali produkowana jest przez przemysły własne MBiPMB (segregator aktów prawnych). Na każdego obywatela przypadało ok. 200 t materiałów budowlanych, produkowanych przez ok. 80 przemysłów.
W świetle tych informacji słuszne jest więc stwierdzenie, że budynki nasze wznosi nie tylko resort BiPMB, lecz również inne resorty. Stąd też problem podniesienia jakości budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi nie może ograniczać się wyłącznie do działania organizacyjnego i technicznego na terenie placówek podlegających jedynie budownictwu. Wymaga to kompleksowego działania dotyczącego prognozowania i sterowania jakością we wszystkich przemysłach pracujących dla budownictwa.
W celu zaspokojenia rosnących potrzeb społecznych i budowania coraz większej liczby mieszkań konieczne było wprowadzanie metod uprzemysłowionych, charakteryzujących się z punktu widzenia technicznego:
- zmechanizowaniem robót,
- rytmicznością i ciągłością produkcji,
- masowością i powtarzalnością produkcji.
Realizacją tych postulatów było wprowadzenie do masowego stosowania budownictwa z prefabrykatów oraz budownictwa monolitycznego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32