Blog
Zakres uprawnień budowlanych architektonicznych i konstrukcyjno-budowlanych
W artykule znajdziesz:
Zakres uprawnień budowlanych architektonicznych i konstrukcyjno-budowlanych – nowelizacja
W lutym uchwalona została nowelizacja prawa budowlanego, która przeniosła zapisy z rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie do ustawy Prawo budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl). W nowelizacji wprowadzono artykuł 15a, który określa zakres uprawnień budowlanych.
Uprawnienia budowlane do projektowania w jednej z wybranych specjalności dają możliwość sporządzania projektu zagospodarowania terenu lub działki w ramach tej specjalności (program na komputer). W przypadku uprawnień w specjalności architektonicznej bez ograniczeń możliwe jest projektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi, ale wyłącznie w odniesieniu do architektury danego obiektu (program na telefon). Uprawnienia w tej specjalności, lecz w zakresie ograniczonym, dają możliwość projektowania lub kierowania robotami budowlanymi wyłącznie architektury obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3 w zabudowie zagrodowej bądź na terenie zabudowy zagrodowej.
Dużo możliwości po zdobyciu uprawnień budowlanych
Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej dają najwięcej możliwości, ponieważ pozwalają na projektowanie konstrukcji obiektu lub kierowanie robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do architektury, jak i konstrukcji obiektu (opinie o programie). Te same uprawnienia, ale w zakresie ograniczonym, uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu bądź do kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektów, których kubatura nie przekracza 1000 m3.
Muszą one także spełniać następujące warunki:
• wysokość do 12 m nad poziomem terenu (program egzamin ustny),
• do 3 kondygnacji nadziemnych – wysokość kondygnacji do 4,8 m,
• posadowienie na głębokości maksymalnej 3 m poniżej poziomu terenu,
• posadowienie na stabilnym gruncie nośnym,
• rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m,
• wysięg wsporników do 2 m (segregator aktów prawnych),
• brak elementów wstępnie sprężanych na budowie,
• brak konieczności uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej.
Nietrudno zauważyć, że zakres uprawnień budowlanych pozostał bez zmian. Jedyną zmianą jest przeniesienie przepisów do rangi ustawy, czego wymagał wyrok Trybunału Konstytucyjnego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32