Blog
Zakres występowania wartości
W artykule znajdziesz:
W gruntach osadowych całkowite naprężenie poziome powinno być mniejsze niż naprężenie pionowe. Przykładowo, dla złoża piasku osadowego wartość współczynnika K0 będzie się zwykle wahać pomiędzy 0,4 i 0,5. Jednakże istnieją również przypadki, gdy wartość naprężeń poziomych przewyższa wartość naprężeń pionowych, mianowicie, jeśli dane złoże gruntu zostało w przeszłości silnie przeciążone (program uprawnienia budowlane na komputer). Wówczas naprężenia poziome zostały niejako „zablokowane” w gruncie, gdy był on w przeszłości obciążony dodatkowym nadkładem, a następnie pozostały w gruncie po usunięciu nadkładu. W takich przypadkach współczynnik K0 może osiągać wartość dochodzącą do 3. Zakres występowania wartości naprężeń poziomych w spoczynku. Często stosuje się zasady teorii sprężystości do wyznaczania naprężeń w gruncie powstałych w wyniku działania na grunt obciążenia zewnętrznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Teoria sprężystości opiera się na założeniu proporcjonalności odkształceń do naprężeń. W większości stosowanych rozwiązań przyjmuje się również, że grunt jest jednorodny (jego właściwości są stałe od punktu do punktu w całej masie) i izotropowy (jego właściwości są takie same we wszystkich kierunkach) (uprawnienia budowlane). Oczywiście grunt bardzo rzadko spełnia, a często poważnie narusza te założenia. Tym niemniej przy rozwiązywaniu zagadnień geotechnicznych stosujemy teorię sprężystości, korzystając jednak z wyczucia (rozsądku) inżynierskiego. Jest bardzo trudno otrzymać pełne rozwiązanie według teorii sprężystości dla danego obciążenia i spełnić warunki brzegowe. W niniejszej książce nie będziemy zajmowali się metodami wyznaczania rozwiązania, lecz raczej położymy nacisk na wykorzystanie istniejących rozwiązań. W tym punkcie przedstawiamy kilka rozwiązań graficznych (program egzamin ustny).
Kierunek pionowy
Rozwiązania w postaci wykresów można również otrzymać i dla innych obciążeń dla sprężystych układów warstwowych sztywnych w kierunkach poziomych, lecz odkształcanych w kierunku pionowym. Za pomocą EMC można stosunkowo łatwo otrzymać rozkład naprężeń sprężystych dla prawie każdego rodzaju obciążenia i warunków brzegowych. Wykresy podane w tym rozdziale są bardzo przydatne do wstępnej analizy zagadnienia lub do obliczeń, gdy brak komputera (opinie o programie).
Nasuwa się teraz zasadnicze pytanie: z jaką dokładnością otrzymujemy wartości naprężeń obliczone na podstawie teorii ich rozkładu. Na pytanie to można odpowiedzieć jedynie przez porównanie naprężenia obliczonego z rzeczywistymi występującymi w gruncie w pewnej liczbie przypadków. Niestety istnieje tylko kilka pewnych sposobów pomiaru wzrostu naprężeń w masie gruntowej (Taylor, 1945, i Turnbull, Maxwell i Ahlvin, 1961).
Z niewielu pewnych porównań między obliczonymi i pomierzonymi wartościami naprężeń w gruncie otrzymano zaskakującą zbieżność wyników, szczególnie dla naprężeń pionowych. Należy przeprowadzić wiele takich porównań, aby ustalić stopień dokładności obliczonych przyrostów naprężeń w gruncie (segregator aktów prawnych). Przy obecnym stanie wiedzy, z powodu braku lepszych metod, zmuszeni jesteśmy do stosowania teorii sprężystości. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, że błąd obliczonych w ten sposób naprężeń może być rzędu ±25%, a nawet i więcej.
W masie gruntowej, jak i w innych materiałach, naprężenie normalne w danym punkcie zasadniczo zależy od nachylenia płaszczyzny wybranej do wyznaczania naprężenia. Nie można mówić o naprężeniu normalnym lub naprężeniu stycznym w punkcie. Dlatego też zazwyczaj do symboli naprężeń o i x dodajemy litery wskaźnikowe wyznaczające rodzaj danego naprężenia (promocja 3 w 1). Ogólniej, oczywiście, należałoby mówić o tensorze naprężeń, który jednoznacznie określa stan naprężenia w danym punkcie. Zagadnienia te są poruszone w podręcznikach mechaniki teoretycznej, np. w takich jak Crandall i Dahl (1959). W następnych punktach będą omówione podstawowe zagadnienia i określenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32