Blog

13.11.2021

Zakuwanie nitów

W artykule znajdziesz:

Zakuwanie nitów

Zakuwanie nitów

Zakuwanie nitów wykonuje się ręcznie młotkami pneumatycznymi lub specjalnymi prasami. W młotku pneumatycznym pod uderzeniem bijaka o nagłównik 1 formuje się łeb nitu przez ręczne dociskanie młotka 2 ruchem kolistym. Po założeniu w otwór rozgrzanego nitu podpiera się go rozpórką o stałym wymiarze lub rozpórką pneumatyczną 3, na którą przenoszą się uderzenia nagłownika (program uprawnienia budowlane na komputer). Zanitowanie nitu jest możliwe tylko przy całkowicie wolnym dostępie a od strony przeciwnej. Również jest konieczny wolny dostęp w przekroju poprzecznym nitowanego elementu konstrukcji, dostosowany do gabarytów młotów pneumatycznych.

Po uformowaniu łba nitu na obwodzie łba tworzy się rąbek, który usuwa się ścinakiem, a następnie tępym dłutem dociąga się obrzeże łba do powierzchni blachy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prasa do nitowania składa się z korpusu w kształcie podkowy, na którego ramionach znajdują się siłowniki hydrauliczne. Nit zostaje zakuty jednorazowym naciskiem na nagłównik.
2.2.G. Skręcanie na śruby
Połączenia wykonywane za pomocą śrub są złączami mechanicznymi rozbieralnymi (uprawnienia budowlane). Duża ich przydatność w montażu konstrukcji stalowych wynika z łatwości wykonania i kontroli połączeń. W budowlanych konstrukcjach metalowych stosowane są połączenia zwykłe i pasowane oraz połączenia sprężane śrubami doczołowe i cierne.

Jakość wykonania oraz klasę własności mechanicznych śrub i odpowiednich do nich nakrętek dobiera się w zależności od rodzaju połączenia (program egzamin ustny). Najczęściej stosuje się:
- śruby ogólnego przeznaczenia średnio dokładne (II) lub zgrubne (III) o własnościach mechanicznych 4.8 i 5.8 do połączeń zwykłych,
- śruby ogólnego przeznaczenia dokładne (I) o własnościach mechanicznych 5.8 i 6.8 do połączeń pasowanych,
- śruby specjalne do połączeń sprężanych lub śruby ogólnego przeznaczenia średnio dokładne (II) o własnościach mechanicznych 10.9 i 12.9 do połączeń ciernych oraz doczołowych sprężonych śrubami (opinie o programie).

Otwory przejściowe

W obowiązujących normach nie podaje się szczegółowych warunków uzyskiwania żądanej klasy własności mechanicznych śrub i nakrętek, tj. gatunku stali, technologii wykonania (walcowanie lub toczenie) oraz obróbki cieplnej materiału lub gotowych części złącznych.
Tolerancje średnic trzpieni śrub są następujące:
- hl3 dla śrub dokładnych,
- hl4 dla śrub średnio dokładnych,
- hl5 dla śrub zgrubnych (segregator aktów prawnych).

Otwory przejściowe dla śrub w połączeniach zwykłych, pracujących na ścinanie i dociski, wykonuje się w klasie dokładnej łączeń doczołowych sprężanych śrubami otwory przejściowe wykonuje się zwykle w klasie średnio dokładnej lub w klasie dokładnej w przypadku występowania znacznego ścinania i docisków.
Tolerancje wykonania otworów do połączeń pasowanych ustala się na podstawie pomiarów średnicy trzpieni śrub, przyjmując, że luz pasowania trzpienia śruby w otworach łączonych części ma być dodatni (większy od zera) i nie większy niż wynika z pasowania H7/hl3, tj. ok. 0,3 mm.
Gdy grubość łączonych części jest większa niż długość normowa śrub, stosuje się toczone sworznie ze stożkowym trzpieniem. Zbieżność tworzącej stożek względem osi śruby przyjmuje się 1 : 100.

Ponieważ opory tarcia nie są uwzględniane w obliczeniach wytrzymałościowych połączeń śrubowanych, nie jest wymagane czyszczenie z powłok malarskich powierzchni łączonych części. Otwory przejściowe dla śrub mogą być wiercone lub przebijane. Zapewnienie współosiowości otworów w łączonych częściach uzyskuje się kilkoma sposobami. Przy wierceniu oddzielnie każdej części składowej połączenia stosuje się płyty wiertarskie z wstawionymi tulejkami do prowadzenie wiertła (promocja 3 w 1).

Do każdej grupy otworów w różnym rozstawieniu ich osi lub przy otworach o różnej średnicy muszą być stosowane różne płyty wiertarskie. Z tych względów jest celowe stosowanie w rozwiązaniach konstrukcyjnych pewnej unifikacji średnic otworów i rozstawienia osi otworów, w celu wykorzystania jednej płyty wiertarskiej do wykonania otworów w różnych połączeniach.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami