Blog
Zalety i wady prefabrykacji
W artykule znajdziesz:
Zalety i wady prefabrykacji
Każde z wyżej wymienionych miejsc wykonywania prefabrykatów ma swoje zalety i wady, toteż jego wybór powinien być oparty na szczegółowej analizie porównawczej wszystkich wchodzących w grę czynników, a przede wszystkim na analizie kosztów wykonania (program uprawnienia budowlane na komputer). Datujący się u nas od szeregu lat rozwój prefabrykacji przyniósł gospodarce państwowej niezmiernie wysokie korzyści.
Nie oznacza to jednak, że przy porównaniu prefabrykacji z tradycyjnymi metodami wykonania elementów budowlanych cechują ją tylko i wyłącznie korzyści. Ma ona i swoje strony ujemne, które zarówno projektantom jak i wykonawcom sprawiają jeszcze wiele trudności (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gruntowna analiza zalet i wad prefabrykacji i dalsze poszukiwania przyniosą z pewnością w przyszłości zwiększenie stron dodatnich i zmniejszenie ujemnych tej nowej metody budownictwa.
Zalety i wady prefabrykacji zależą w bardzo wysokim stopniu od tego, w jakim miejscu prefabrykaty są wykonywane. Kształtują się więc one inaczej przy wykonaniu elementów w zakładach stałych, a inaczej - przy wykonaniu w wytwórniach polowych lub gdy są wykonywane obok miejsca wbudowania w konstrukcję. Każdy więc z tych 3 przypadków powinien być rozważony osobno.
Należy podkreślić, że mówiąc o zaletach i wadach prefabrykacji mamy na myśli porównanie jej z metodami tradycyjnymi (uprawnienia budowlane).
Przeniesienie produkcji elementów budowlanych z placu budowy do zakładów stałych jest równoznaczne z utworzeniem nowego przemysłu, tj. przemysłu prefabrykacyjnego. Korzyści prefabrykacji w zakładach stałych są więc wynikiem przejścia od produkcji o charakterze rzemieślniczym dokonywanej w niekorzystnych prymitywnych warunkach placu budowy do produkcji o charakterze fabrycznym.
Korzyści utworzenia przemysłu prefabrykacyjnego są następujące: Poprawa warunków pracy i bytu robotników budowlanych Wykorzystanie osiągnięć nowoczesnej technologii materiałów budowlanych i techniki formowania prefabrykatów Oszczędność na betonie Oszczędność na drewnie Oszczędność na stali Skrócenie czasu trwania budowy Oszczędność robocizny
Obniżenie kosztów konstrukcji budowlanych
Jak widać każda z wyżej wymienionych pozycji ma wielkie znaczenie gospodarcze i powinna być z tego względu poddana dokładniejszej analizie (program egzamin ustny).
Poprawa warunków pracy i bytu robotników budowlanych. Przy wznoszeniu budowli metodami tradycyjnymi robotnicy budowlani pracują w warunkach znacznie gorszych aniżeli robotnicy innych gałęzi przemysłu. Praca ich bowiem odbywa się w przeważającym stopniu na otwartym powietrzu niezależnie od pogody i pory roku i jest oparta w znacznej mierze na dużym wysiłku fizycznym robotnika.
Załoga robotnicza jest niestała i składa się częściowo z elementu miejscowego, zamieszkałego w znacznych nieraz odległościach od placu budowy, częściowo z elementu przyjezdnego, zamieszkałego w prowizorycznych bara- kach-hotelach (opinie o programie). Budynki socjalne i ich wyposażenie są również prowizoryczne, co w wysokim stopniu zmniejsza ich atrakcyjność. Przeniesienie produkcji do zakładów stałych radykalnie polepsza te warunki. Załoga robotnicza jest tu stała, nie podlega wahaniom ilościowym zależnym od pór roku, pracuje w stałych, zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach, korzysta z wszelkich nowoczesnych dobrodziejstw techniki, jak klimatyzacja, wentylacja itp., mieszka w stałych osiedlach i ma do dyspozycji bogato wyposażone stałe obiekty socjalne, jak świetlice, kluby, kina, żłobki itp. Dzięki mechanizacji procesów produkcyjnych wielki wysiłek fizyczny robotnika zostaje wyeliminowany i w rezultacie praca w zakładzie stałym polepsza warunki bytu i pracy (segregator aktów prawnych).
Wykorzystanie osiągnięć nowoczesnej technologii materiałów budowlanych i techniki formowania prefabrykatów. W konstrukcjach wykonywanych metodami tradycyjnymi w niekorzystnych warunkach placu budowy wykorzystanie w całej pełni całkowitego wachlarza wytwarzanych obecnie materiałów budowlanych i ich nowoczesnej technologii przy zastosowaniu najnowszej techniki formowania elementów nie jest rzeczą możliwą. Możliwości te stwarza tylko produkcja w zakładach typu stałego.
Produkcja materiałów i elementów budowlanych jest w zakładzie stałym z reguły zmechanizowana, przy czym stopień zmechanizowania jest tym większy, im bardziej masowy charakter ma produkowany element. Mechanizacja produkcji jest jednym z podstawowych warunków obniżenia kosztów wyrobów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32