Blog
Zalety konstrukcji zespolonych
W artykule znajdziesz:
Zalety konstrukcji zespolonych
Zalety konstrukcji zespolonych są jednak znacznie liczniejsze od ich wad. Dzięki temu stosuje się je coraz częściej, szczególnie w budownictwie przemysłowym i mostownictwie (program uprawnienia budowlane na komputer). Typowymi przykładami ustrojów zespolonych w budownictwie przemysłowym są przekrycia w postaci dźwigarów strunobetonowych ze współpracującym nadbetonem, a w mostownictwie układ złożony z belek mostowych i współpracującej płyty jezdni.
Obliczanie przekrojów zespolonych opiera się, podobnie jak i przekrojów jednolitych, na stanach programowych pracy elementu oraz na stanach granicznych zarysowania i złamania.
W analizie współpracy statycznej muszą być wzięte pod uwagę cechy sprężyste i wytrzymałościowe nadbetonu, które są z reguły odmienne od cech betonu w elemencie sprężonym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Uwzględnić to można przez sprowadzenie nadbetonu do przekroju zastępczego o cechach mechanicznych betonu sprężonego, redukując szerokość nadbetonu w stosunku do obu modułów sprężystości - nadbetonu i elementu sprężonego.
Naprężenia w nadbetonie, obliczone za pomocą ogólnie stosowanych wzorów, ulegają redukcji również w tym samym stosunku.
Symbole odnoszące się do części sprężonej przekroju oznaczać będziemy indeksem (prefabrykat), odnoszące się zaś do nadbetonu - indeksem m (na miejscu wykonany beton); symbole bez indeksów odnosić się będą do całego przekroju zespolonego. Po wprowadzeniu tych oznaczeń, współczynnik redukcji nadbetonu będzie a w stanie granicznym złamania miarodajny będzie stosunek wytrzymałości na ściskanie obu betonów (uprawnienia budowlane).
W konstrukcji zespolonej należy wyróżnić następujące stany obciążenia:
1) Stan sprężenia w samej belce łącznie z jej ciężarem własnym gf, przy uwzględnieniu warunków transportu i montażu. Jest to więc stan, który w belce jednolitej odpowiada stanowi początkowemu czy też bezużytkowemu.
2) Stan przejściowy, kiedy to belka, oprócz swego ciężaru, dźwiga ponadto nadbeton świeży, jeszcze nie stwardniały - obciążenie gm - oraz występujące w czasie betonowania obciążenie robocze q.
3) Stan użytkowy, w którym obciążenie stałe, nie uwzględnione jeszcze w poprzednich stanach, oraz obciążenie ruchome Ag+p’ = p działają na dźwigar zespolony po stwardnieniu nadbetonu.
W stanie obciążenia użytkowego występuje ponadto wpływ większego skurczu świeżo stwardniałego nadbetonu w stosunku do elementu sprężonego (program egzamin ustny).
Stan przejściowy
Stan przejściowy występuje tylko wówczas, jeśli elementy sprężone wykorzystane są jako „rusztowanie” dla nadbetonu. Niekiedy spotykamy się z prowizorycznym podparciem belek sprężonych na okres twardnienia nadbetonu. aby w ten sposób odciążyć te belki od ciężaru własnego konstrukcji, który później w całości przejęłaby konstrukcja zespolona. Jednak wpływ skurcz- i pełzania betonu znacznie zmniejsza korzyści, jakich można by spodziewać s:ę dzięki temu prowizorycznemu podparciu (opinie o programie).
Naprężenia w tych stanach oznaczać będziemy odpowiednimi symbolam: z indeksami o cyfrach 1, 2, 3. Aby nie komplikować zagadnienia, w poszczególnych stanach obciążenia uwzględniać będziemy ustabilizowaną wartość siły sprężającej S.
Powyższe wyniki wskazują, że nadbeton tylko w nieznacznym stopniu uchyla się od współpracy na obciążenie stałe, gdyż beton elementu sprężonego doznaje również pełzania i skurczu. W konstrukcji zespolonej z dźwigarów stalowych i płyty betonowej warunki są pod tym względem znacznie mniej korzystne; stał nie podlega tam odkształceniom opóźnionym, a część betonowa wskutek skurczu i pełzania w znacznym stopniu wyłącza się od pracy na obciążenie stale (segregator aktów prawnych).
Czas At, tj. wiek elementu sprężonego w chwili wiązania nadbetonu, musi być znany przy projektowaniu.
Problem wpływu skurczu nadbetonu na pracę konstrukcji zespolonej rozpatruje również Kałasznikow, który wprawdzie uwzględnia pełzanie, lecz ogranicza się do przypadku szczególnego, w którym pełzanie jest wynikiem jedynie naprężeń wywołanych skurczem. Przyjmuje on ponadto założenie upraszczające, że do chwili ułożenia nadbetonu zjawisko skurczu i pełzania w elemencie sprężonym uważać można za zakończone (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32