Blog
Zalety kształtowania profilów uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zalety kształtowania profilów uprawnienia budowlane
Zalety kształtowania profilów na prasach do gięcia są następujące: uniwersalność wykorzystania przy łatwej zmianie narzędzi profilujących, niska cena narzędzi profilujących, opłacalność produkcji przy niedużych partiach zamówienia, wynikająca z dwóch poprzednich zalet (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zalety te powodują, że produkcja na prasach do gięcia nie ustępuje produkcji kształtowników cienkościennych na nowoczesnych walcarkach rolkowych. Wykorzystanie pras do gięcia pozwala uzupełnić rynek kształtownikami zamawianymi w niedużych ilościach. Nadają się więc one przede wszystkim do wykonywania kształtowników według indywidualnych rozwiązań konstrukcji budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast na walcarkach rolkowych celowa jest produkcja kształtowników znormalizowanych. Prasy do gięcia mają jednak wady, które obniżają ich uniwersalność; są to: niemożliwość istotnego zmechanizowania produkcji, mała wydajność, konieczność zatrudnienia obsługi o wysokich kwalifikacjach (uprawnienia budowlane).
Do profilowania kształtowników budowlanych stosowane są także walcarki lub prasy do wytłaczania. Profiluje się na nich przede wszystkim blachy stosowane do płyt ściennych - elewacyjnych i okładzinowych. W wytwórniach lekkich elementów konstrukcji budowlanych służą one do wytłaczania usztywnień w środnikach i pasach belek albo do odginania krawędzi otworów.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że zbytnie komplikowanie kształtów profilów prowadzi do kosztowniejszych zabiegów podczas produkcji kształtowników. Pociąga to również za sobą trudności w zachowaniu dopuszczalnych odchyłek, taśmy lub wstęgi w czasie przekazywania ich do produkcji kształtowników powinny mieć cechy odbiorcze lub potwierdzenie cechą kontroli technicznej wytwórni (program egzamin ustny). W przypadku stosowania blach o podwyższonej wytrzymałości należy blachy te cechować barwnie (zgodnie z PN-62/H-01103). Kształtowniki należy profilować z blach, taśm i wstęg prostych. W przypadku zniekształcenia (zwichrowania) blach należy je przepuścić przez walce w celu zupełnego wyprostowania.
Profilowanie kształtników
Przy profilowaniu kształtowników na walcarkach rolkowych mogą wystąpić pewne wady wyrobów:
- falistość - powtarzające się okresowo pocienienia przekroju kształtownika. Wada ta może być spowodowana mimośrodowością wrzecion rolek głównych lub pomocniczych (opinie o programie).
- rysy - pęknięcia występujące w miejscach zagięć, spowodowane obniżeniem własności plastycznych stali oraz zbyt małym promieniem gięcia.
- Zadraśnięcia na powierzchni kształtownika (prostoliniowe wzdłuż osi kształtownika i w kształcie łuku, powstające przy większej prędkości obwodowej rolek niż prędkość przesuwu kształtownika). Wady te mogą być spowodowane wadliwym ustawieniem powierzchni roboczych rolek.
- Zwichrzenie kształtownika, mogące wystąpić w następujących postaciach:
a) zwichrzenie krawędzi kształtownika wskutek rozciągnięcia krawędzi przy podginaniu taśmy o kąt większy od dopuszczalnego,
b) zwichrzenie części przekroju, spowodowane rozwalcowaniem taśmy przez nacisk rolek na zbyt małym przekroju lub skrzywieniem osi rolki odkształcającej,
c) zwichrzenie na całym przekroju, spowodowane nabieganiem taśmy; przyczyną nabiegania jest zazwyczaj mała sztywność przekroju, zły układ prędkości, niskie własności mechaniczne stali itp. (segregator aktów prawnych),
- zmarszczki i nierówności na powierzchni kształtownika, występujące najczęściej z powodu niskiej granicy plastyczności stali profilowanej.
Wgniecenia na częściach przekroju wzdłuż całej długości kształtownika. Wady te mogą być spowodowane zginaniem w przeciwnych kierunkach.
Okresowe wgniecenia na powierzchni kształtownika. Mogą one występować wskutek naklejania się materiału na robocze części rolek. Zjawisko to występuje szczególnie przy kształtowaniu elementów ze stali nierdzewnej. Nie wolno więc w tym przypadku stosować rolek dzielonych. W celu zapobieżenia występowaniu tych wad należy okresowo polerować powierzchnie robocze rolek. Wyciskanie materiału w szczeliny robocze rolek, występujące zazwyczaj przy kształtowaniu cienkich blach w miejscach złożonego kształtu profilu.
Usunięcie tego zjawiska wymaga na ogół zmiany konstrukcji rolek. Skrzywienie wzdłużne kształtownika (promocja 3 w 1). Wada ta może wystąpić wówczas, gdy w czasie podgięć nie na całym przekroju materiał styka się z rolkami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32