Blog
Zalety suszenia promieniami
W artykule znajdziesz:
Zalety suszenia promieniami
Zaletą suszenia promieniami podczerwonymi jest absorpcja energii promienistej i jej przemiana na energię cieplną nie tylko na powierzchni, lecz także w przypowierzchniowych warstwach drewna (program uprawnienia budowlane na komputer). Wadą natomiast jest ograniczona, zależna od gatunku drewna głębokość wnikania promieni; wynikiem tego jest wysoka temperatura i niebezpieczeństwo przegrzania drewna w warstwach zewnętrznych i niska temperatura w warstwach środkowych. Następstwem niekorzystnego rozkładu temperatury jest nierównomierny rozkład wilgotności na przekroju poprzecznym suszonego materiału; nasilenie tych czynników ujemnych rośnie w miarę zwiększającej się grubości drewna.
Dalszym czynnikiem ujemnym jest duże zużycie energii elektrycznej; wynosi ono 1,6-5,2 kWh/kG odparowanej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odparowanie wody wolnej wymaga mniejszego nakładu energii niż odparowanie wody związanej. Czynnikiem dodatnim jest krótki czas suszenia.
W wyniku przeprowadzonych rozważań nasuwa się wniosek, że suszenie promieniami podczerwonymi nadaje się przede wszystkim dla cienkich sortymentów, zwłaszcza dla oklein. Zastosowanie promieni podczerwonych do suszenia tarcicy stoi pod znakiem zapytania i nie jest dotychczas rozwiązane (uprawnienia budowlane).
Zachowanie się drewna w stosunku do promieni Roentgena.
Istotę promieni Roentgena oraz ich zastosowanie do badania submikroskopowej budowy drewna omówiono w rozdziale II, w ustępie: Rentgenograficzne badanie błony komórkowej. Drewno stanowi materiał łatwo przenikliwy dla promieni Roentgena. Ich stopień przenikania zależy od gęstości drewna i od związanego z tym pochłaniania promieni. Występujące w drewnie puste przestrzenie, a więc pęknięcia i chodniki larw, pochłaniają promienie słabiej, natomiast wewnętrzne sęki, dzięki swej skupionej budowie, pochłaniają promienie silniej, niż to ma miejsce w otaczających warstwach normalnie zbudowanego drewna (program egzamin ustny).
Promieniotwórczość drewna
Następstwem tego są lokalne różnice w natężeniu naświetlenia płyty fotograficznej lub fluoryzującego ekranu, wskutek czego na tle obrazu uwydatniają się miejsca słabiej i silniej naświetlone. W ten sposób promienie Roentgena mogą stanowić środek do wykrywania wewnętrznych wad drewna. Ze względu na duże trudności metoda ta nie znalazła zastosowania w praktyce
Głównym składnikiem drewna (50%) jest węgiel o ciężarze atomowym 12, czyli C (opinie o programie).
Obok niego występuje w drewnie w bardzo małych, trudno uchwytnych ilościach jego izotop, węgiel o tych samych własnościach chemicznych, lecz o ciężarze właściwym 14. Jest to węgiel radioaktywny C, który ma - w przeciwieństwie do węgla zwykłego - własności radioaktywne; jego jądro po przejściu skomplikowanych przemian wysyła jeden elektron (promienie beta minus), po czym węgiel radioaktywny przechodzi w azot. Rozpad atomu C przebiega powoli. Czas połowicznego zaniku albo półokres wynosi 5568 lat; jest to czas, w ciągu którego połowa izotopu ulegnie rozpadowi. Po upływie dwóch półokresów, 3 pierwotnej ilości C14 ulegną rozpadowi; w niezmienionej postaci pozostanie w drewnie lU początkowej ilości C14 (segregator aktów prawnych).
Udział izotopu C14 w drewnie lub w innej materii organicznej jest nieznaczny; na każdy gram zwykłego węgla C12 przypada jedna bilionowa (10-12) grama C14. W takiej proporcji radiowęgiel występuje w atmosferycznym dwutlenku węgla, skąd w procesie fotosyntezy przechodzi w tej samej proporcji do drewna. Stan ten zaczyna ulegać zmianie z chwilą ścięcia drzewa; odtąd organizm nie przyjmuje z zewnątrz radioaktywnego węgla, a zawarty w organizmie węgiel C14 ulega z biegiem czasu rozpadowi.
Po upływie około 5600 lat zawartość C14 maleje do połowy, a w parze z tym zmniejsza się intensywność promieniowania (promocja 3 w 1). Za pomocą pomiaru intensywności promieniowania można oznaczać wiek szczątków organicznych (np. pokładów węgla) i zabytków archeologicznych pochodzenia organicznego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32