Blog

24.02.2023

Żelbetowe płyty stropowe

W artykule znajdziesz:

Żelbetowe płyty stropowe

Żelbetowe płyty stropowe ulegają ugięciom sprężystym i plastycznym na skutek działania ciężaru własnego i obciążenia użytkowego oraz skurczu. Na wewnętrznych krawędziach podparć stropu ugięcie może powodować powstawanie naprężeń krawędziowych. Przy słabym utwierdzeniu lub braku wzmocnień brzegów żelbetowej płyty stropodachu może ona odrywać się od podparcia w narożach przy ugięciu płyty w obu kierunkach. Szczególnie przy stropodachach żelbetowych, podpartych przesuwnie, należy liczyć się ze względu na odkształcenia skurczowe i termiczne z ruchami stropu w stosunku do ściany (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku stropów o belkowaniu drewnianym również należy liczyć się z odkształceniami wynikającymi z ugięć na skutek działania obciążeń i z ruchów na skutek działania skurczu i pęcznienia drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli styk warstw powierzchniowych sufitu z warstwami ścian zostanie po prostu zatynkowany lub zaszpachlowany, to opisane powyżej odkształcenia powodują powstawanie naprężeń rozciągających i naprężeń wymuszonych na krawędzi połączenia i w konsekwencji rysy warstw powierzchniowych i ich odpadanie. Jeżeli tynk sufitu zostanie oddzielony od sąsiednich elementów szczeliną dylatacyjną, to może on swobodnie odkształcać się wraz z konstrukcję nośną stropu. Wielkość i sposób wykonania dylatacji zależą od wielkości spodziewanych odkształceń. Tynk sufitu powinien być w zasadzie oddzielony dylatacją od sąsiadujących powierzchni ścian (uprawnienia budowlane).

Jeżeli spodziewane ruchy mają być nieduże, to wystarczy rozdzielenie tynku na suficie i na ścianie np. cięciem kielni lub taśmą wkładaną przed szpachlowaniem. Przy spodziewanych dużych ruchach (np. w przypadku przesuwnie podpartych stropodachów) należy dopasować szerokość szczeliny dylatacyjnej do oczekiwanych zmian długości. Przez ułożenie dwuczęściowych listew wbudowywanych lub kryjących należy zapobiegać późniejszemu sztywnemu wypełnieniu szczeliny. Jastrychy oddzielone od podłoża (pływające podłogi betonowe lub podłoża podłóg) są najczęściej stosowanym rodzajem podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, ponieważ konstrukcja stropu czy też podłogi musi spełniać tu specjalne wymagania z dziedziny fizyki budowli jako przegroda izolująca (program egzamin ustny).

Pływająca podłoga betonowa

Wymagania w zakresie tłumienia dźwięków powietrznych i materiałowych (np. odgłosu kroków) stawiane są zwykle wtedy, gdy strop oddziela pomieszczenia służące do pracy od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Wymagania w zakresie izolacji cieplnej stawiane są w przypadku podłóg na stropach oddzielających pomieszczenia ogrzewane od atmosfery zewnętrznej (bram), od gruntu (podłóg piwnic) lub od pomieszczeń nieogrzewanych. Przy ogrzewaniu podłogowym konieczna jest ochrona przed zbyt intensywnym oddawaniem ciepła w dół, przez strop (opinie o programie).

Pływająca podłoga betonowa (jastrych), ułożona na warstwach izolacyjnych, może w wystarczajającym stopniu poprawić izolacyjność akustyczną surowego stropu, zarówno na dźwięki powietrzne, jak i materiałowe (uderzeniowe). Warstwa tłumiąca dźwięki materiałowe oddziela płytę jastrychu ze wszystkich stron od sąsiednich elementów budynku. Z punktu widzenia izolacji akustycznej jest to dwuwarstwowa konstrukcja podłogi. Ułożenie odpowiednio dobranych pod względem grubości warstw izolacyjnych umożliwia osiągnięcie również wystarczającej izolacyjności termicznej (segregator aktów prawnych).

W przeciwieństwie do jastrychu związanego trwale z podłożem jastrych pływający, ułożony na podatnych, sprężyście uginających się warstwach izolacyjnych, musi rozdzielać obciążenia i pracować na zginanie. Wobec tego potrzebna grubość i wytrzymałość jastrychu zależy od spodziewanych obciążeń i od ściśliwości warstw izolacyjnych. Poza tym jastrych pływający podobnie jak podłoża posadzek i podłogi jastrychowe musi być wolny od spękań i mieć równą, płaską powierzchnię o odpowiedniej twardości. Największą liczbę szkód stwierdzono w cementowych, odpowiednio do ich szerokiego rozpowszechnienia w budownictwie mieszkaniowym. Poniżej rozpatrzono wyłącznie uszkodzenia takich właśnie podłóg, jednakże wiele ich słabych miejsc można również odnieść do jasłrychów z innych materiałów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami