Blog

Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 2
24.05.2021

Zależność ciśnienia dynamicznego

W artykule znajdziesz:

Zależność ciśnienia dynamicznego

Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 3
Zależność ciśnienia dynamicznego

Zależność ciśnienia dynamicznego wody od natężenia jej przepływu. W układzie tym część wody doprowadzana przez spiętrzającą rurkę Pitota 1 dopływa do zbiornika 2 napełnionego uzdatnianą wodą (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze zbiornika 2 woda przewodem 3 z zaworem regulacyjnym 4 i kontrolną rurką szklaną 5 przetłaczana jest do zbiornika 6 wypełnionego inhibitorem.

Dopływająca woda wypiera inhibitor przez przewód 7 do rurociągu wody uzdatnionej. W czasie pracy dozownika zawory 8, 9 i 10 są zamknięte. Służą one do okresowego napełniania zasobników (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podczas tej czynności zawory odcinające 11 są zamknięte. Inhibitor doprowadzany jest przez zawór 10. Wymagania sanitarne nie dopuszczają do przekraczania określonych stężeń inhibitorów w ciepłej wodzie użytkowej. Dlatego dla instalacji c. w. u. właściwsze są dozowniki proporcjonalne. W dozownikach tych istnieje mechaniczne lub elektryczne (elektroniczne) sprzężenie mechanizmu pomiaru natężenia przepływu z pompką dozującą ciekły inhibitor (uprawnienia budowlane).

W miejscach przejścia przewodów przez ściany i stropy powinny być osadzone w sposób trwały metalowe tuleje o wewnętrznej średnicy większej co najmniej o 4 mm od zewnętrznej średnicy przewodu. Tuleje te powinny być o 10 mm dłuższe od grubości przegrody budowlanej.
W miejscach, w których przewidziano umieszczenie punktów stałych, nie ma potrzeby wykonywania tulei (program egzamin ustny).

W czasie montażu instalacji wolną przestrzeń pomiędzy przewodem a tuleją należy wypełnić sznurem azbestowym lub innym materiałem elastycznym. W zasadzie przewody c. w. u. nie powinny być prowadzone przy ścianach zewnętrznych. Gdy zachodzi konieczność poziomego prowadzenia kilku przewodów instalacyjnych jeden nad drugim, to przewody ciepłej wody umieszcza się poniżej przewodów elektrycznych, gazowych i centralnego ogrzewania, a powyżej przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Przewody instalacji

W przypadku prowadzenia przewodów instalacji wewnętrznej w bruzdach wymiary bruzd nie powinny być mniejsze od 14 X 7 cm (opinie o programie). Wolnej przestrzeni bruzdy nie należy wypełniać materiałami budowlanymi. Bruzdy można zakryć dopiero po sprawdzeniu jakości wykonania oraz szczelności przewodów. Pokrycia bruzd i szybów instalacyjnych powinny umożliwiać łatwy demontaż instalacji c. w. u. niezależnie od innych instalacji. Przewody cieplej wody należy montować w taki sposób, aby odległość ścianki zewnętrznej przewodu nieizolowanego lub izolacji cieplnej od płaszczyzny przegrody budowlanej wynosiła co najmniej:
- dla rur o średnicy do 40 mm - 3 cm,
- dla rur o średnicy powyżej 40 mm - 5 cm.
Podobne odległości należy utrzymywać pomiędzy równolegle prowadzonymi przewodami (segregator aktów prawnych).

Wszystkie przewody instalacji c. w. u. muszą być montowane ze spadkiem nie mniejszym niż 3% w kierunku węzła cieplnego lub punktów czerpalnych. Poziome przewody instalacji wewnętrznej powinny być mocowane do ścian, stropów lub innych przegród budynku za pomocą haków, uchwytów lub wsporników umożliwiających ich podłużny ruch, przy czym nie należy przekraczać odległości pomiędzy punktami podparcia. Piony cieplej wody w budynkach o wysokości kondygnacji do 4 m należy mocować jednym uchwytem znajdującym się w połowie każdej kondygnacji. Przy wyższych kondygnacjach maksymalny odstęp pomiędzy uchwytami pionu nie powinien być większy od 4 m. Piony zasilające i cyrkulacyjne należy montować w ten sposób, aby zapewnić ich równoległość, a odchylenie od pionu na wysokości jednej kondygnacji nie powinno być większe od 10 mm.

W pomieszczeniu węzła c. w. u. wymiennik ciepła powinien zostać tak usytuowany, aby istniała możliwość łatwego demontażu i montażu jego wężownicy oraz ewentualnej wymiany całego wymiennika (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 8 Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 9 Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 10
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 11
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 12 Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 13 Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 14
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie masy tynkarskiej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami