Blog

04.03.2022

Założenia inwestora

W artykule znajdziesz:

Założenia inwestora

Współpraca sporządzającego założenia, inwestora, wykonawcy i generalnych dostawców w toku opracowywania założeń:

  • uzgodnienie warunków realizacji danego przedsięwzięcia inwestycyjnego w świetle przepisów prawa budowlanego, górniczego, wodnego, lotniczego oraz ustaw o planowaniu przestrzennym, o kolejach, łączności, drogach publicznych, ochronie powietrza atmosferycznego, ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz o rekultywacji gruntów, ochronie przyrody, ochronie dóbr kultury i dekretu o państwowej inspekcji sanitarnej z właściwymi organami państwowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
  • wymagań sanitarnych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej z rzeczoznawcami działającymi w jednostkach projektowania,
  • warunków wynikających z przepisów o gospodarce paliwowo-energetycznej z właściwymi organami Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej,
  • uzyskanie od właściwych jednostek danych i warunków technicznych związanych z przyłączeniem obiektów do istniejących sieci: telekomunikacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, energetycznych, dróg wodnych i lądowych oraz kolei (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  • organy i jednostki gospodarcze obowiązane są w ciągu 14 dni od daty udostępnienia im materiałów z założeń określić warunki techniczne przyłączenia obiektów do sieci,
  • niezgłoszenie uwag przez wyżej wymienione organy w terminie 14 dni traktować należy jako zgodę na proponowane w założeniach rozwiązania (uprawnienia budowlane),
  • nie wymagają uzgodnień zagadnienia uregulowane jednoznacznie w obowiązujących normatywach technicznych projektowania, normach, projektach typowych, wytycznych typizacji oraz innych przepisach szczególnych.
  • Konferencja uzgadniająca. Właściwy wojewódzki organ koordynacji terenowej inwestycji na wniosek sporządzającego założenia organizuje konferencję w celu ostatecznego uzgodnienia założeń. W konferencji tej obowiązani są wziąć udział upoważnieni przedstawiciele sporządzającego założenia, inwestora i organów, z którymi przeprowadza się uzgodnienia (program egzamin ustny).

Zakres zagadnień

Zakres zagadnień będących przedmiotem uzgodnień na konferencji określa sporządzający założenia, dostarczając jednocześnie organom, z którymi przeprowadza się uzgodnienia, odpowiednie części założeń oraz krótką informację ogólną z danymi o podstawowych wielkościach projektowanej inwestycji. O przyjęciu trybu uzgodnień decyduje właściwy organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej, uwzględniając charakter i znaczenie danej inwestycji oraz zakres zagadnień związanych z inwestycjami towarzyszącymi i wspólnymi (opinie o programie).

Konferencja uzgadniająca powinna odbyć się w ciągu 14 dni od otrzymania przez zainteresowane strony materiałów. W razie nieuzgodnienia kwestii spornych powinny one być rozstrzygnięte w ciągu dalszych 14 dni przez upoważnionego przedstawiciela prezydium wojewódzkiej rady narodowej w obecności zainteresowanych stron. W szczególnych przypadkach sprawa sporna (ze stanowiskiem wojewódzkiej rady narodowej) może być przedstawiona do decyzji właściwemu organowi naczelnemu (centralnemu).Konsultanci lub zespoły konsultacyjne. Przed zatwierdzeniem założeń inwestycji, zwłaszcza o kluczowym znaczeniu dla gospodarki narodowej lub o nowatorskim charakterze, inwestor powinien korzystać z opinii (konsultacji) właściwych instytucji (zakładów) naukowo-badawczych oraz wybitnych specjalistów krajowych z danej dziedziny, a w szczególnych przypadkach także specjalistów zagranicznych (segregator aktów prawnych).

W przypadkach uzasadnionych znacznym zakresem inwestowania właściwy minister (kierownik urzędu centralnego), zarząd centralnego związku spółdzielczego, prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może powołać na stałe lub doraźnie grupę specjalistów do opiniowania założeń określonych inwestycji. Korzystanie z wyżej wymienionych opinii nie zmniejsza odpowiedzialności inwestora zatwierdzającego założenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami