Blog

05.03.2022

Założenia projektowe

W artykule znajdziesz:

Założenia projektowe

Podstawową częścią dokumentacji technicznej są dane i materiały geodezyjne, będące wynikiem pomiarów topograficznych i inwentaryzacyjnych: szczegółowe mapy (plany) sytuacyjno-wysokościowe z wniesionymi stałymi punktami pomiarowymi sytuacyjnymi i wysokościowymi (punkty triangulacyjne, poligonowe, repery i inne), plany i przekroje ulic z zaznaczeniem ich uzbrojenia, plany inwentaryzacyjne istniejących budowli i urządzeń, wykazy (rejestry) powierzchni użytków i własności (ewidencja gruntów i budynków, dawny kataster gruntowy i budynkowy) oraz opisy topograficzne i współrzędne stałych punktów geodezyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W szczególności w skład założeń projektowych i do dokumentacji projektowo- -kosztorysowych dotyczących poszczególnych etapów budownictwa ogólnego (budynki mieszkalne, administracyjne, socjalne, komunalne, obrotu towarowego i inne budynki o charakterze nieprzemysłowym) wchodzą następujące materiały:

  1. Założenia projektowe - mapy przeglądowe i sytuacyjno-wysokościowe związane z lokalizacją ogólną planowanej inwestycji oraz określenie terminu wykonania inwentaryzacji istniejącego obiektu, jeśli inwestycja polega na rozbudowie tego obiektu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  2. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa:
  3. w projekcie wstępnym - plan orientacyjny w skali 1:5000 lub 1:10 000; plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:1000 z oznaczeniem dróg i uzbrojenia;
  4. w projekcie technicznym, w części architektoniczno-budowlanej - plan orientacyjny w skali 1:5000 lub 1:10 000, który może być opracowany jako fragment ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla, plan sytuacyjny (plan generalny) w skali 1:500 lub 1:1000, z uwzględnieniem otoczenia i rzeźby terenu, z warstwicami lub z oznaczeniem wysokości punktów terenowych w przypadku terenów płaskich, z uwidocznieniem istniejących i projektowanych budynków, zieleńców, chodników, przejazdów, przewodów zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, centralnego ogrzewania i telefonicznej, jak również miejsc połączeń tych sieci z budynkami (uprawnienia budowlane);
  5. w projekcie technicznym, w części dotyczącej technicznego projektu organizacji budowy oraz w rysunkach roboczych - szczegółowy plan sytuacyjny terenu budowy w skali 1:500 lub 1:1000 z uwidocznieniem szczegółów sytuacyjnych i wysokościowych wymienionych wyżej w punkcie 2 (program egzamin ustny).

Pomiary topograficzne

Pomiary topograficzne i inwentaryzacyjne w budownictwie wykonywane są dla celów technicznych (studia i projekty), gospodarczych (zagospodarowanie danego obszaru, eksploatacja obiektów i urządzeń) i badawczych. Pomiary topograficzne obejmują zdjęcia sytuacji i rzeźby danego terenu z z uwzględnieniem klasyfikacji i generalizacji szczegółów sytuacyjnych i form rzeźby terenu zależnie od skali i przeznaczenia mapy oraz ważności przedmiotów zajęć (opinie o programie).

Inwentaryzacja geodezyjna zawiera także zdjęcia elementów topograficznych terenu, a ponadto pomiary obiektów i urządzeń wewnętrznych w budynkach, jak również pomiary konstrukcyjno-budowlane (budynki, zabytki). Pomiary inwentaryzacyjne wykonywane są w każdym przypadku według warunków technicznych, uwzględniających wymagania uzależnione od celu inwentaryzacji geodezyjnej (segregator aktów prawnych).

Wynikiem pomiarów topograficznych i inwentaryzacyjnych są mapy (plany) sytuacyjno-wysokościowe lub sytuacyjne danego obszaru, przekroje, plany konstrukcyjno-budowlane przedstawiające konstrukcje i formę budowli, opisy ważniejszych elementów inwentaryzacji, rejestry pomiarowe powierzchni użytków gruntowych i stanu posiadania itp. Szczególnym zagadnieniem są pomiary inwentaryzacyjne zabytków architektonicznych dla celów konserwacji, rekonstrukcji i historycznych badań naukowych.

Na podstawie pomiarów inwentaryzacyjnych w budownictwie przemysłowym sporządza się tzw. plany generalne wykonawstwa (robocze) w miarę postępu prac budowlanych i plany generalne inwentaryzacyjne po wykonaniu inwestycji z uwzględnieniem zmian ukształtowania pionowego terenu dla celów eksploatacji, remontów oraz projektowania przebudowy lub rozbudowy zakładów i osiedli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami