Blog
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji
W artykule znajdziesz:
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji
Ustawa z dnia 24 października I974 r. - Prawo budowlane, ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 38. poz. 229 stanowi podstawowy akt prawny normujący sprawy wykorzystania terenów, projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz działania organów administracji państwowej w tych dziedzinach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z dokumentacją techniczną inwestycji i działalnością zawodową w budownictwie wiążą się akty wykonawcze do ustawy Prawo budowlane wydane przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, a mianowicie Rozporządzenie z dn. 20.2.1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego. Rozporządzenie z dn. 20.2.1975 r. w sprawie rodzajów i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych i czynności geodezyjnych, obowiązujących w budownictwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projekt techniczny inwestycji. Sporządzania, uzgadniania i zatwierdzania założeń techniczno-ekonomicznych oraz oporządzania projektów technicznych inwestycji związanych z budową, przebudową i modernizacją są określone w Uchwale nr 75 Rady Ministrów !0 marca 1972 r. w sprawie projektowania inwestycji, ogłoszone w Monitorze m nr 23. poz. 133. z tymi przepisami przygotowanie do realizacji inwestycji wymaga sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji (ZTE), Zważenia techniczno-ekonomiczne inwestycji zawierają podstawowe ustalenia cel program i wymagania stawiane inwestycji, metody i cykl realizacji oraz przekraczalny jej koszt (uprawnienia budowlane).
Dla inwestycji produkcyjnych założenia określają uzyskiwania projektowanej zdolności produkcyjnej oraz zawierają rachunek efektywności ekonomicznej. Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji obok innych danych powinny mieć zakres zastosowania projektów obiektów typowych, obiektów powtarzalnych im zunifikowanych segmentów i elementów objętych tzw. typizacją otwartą. Zniżenia powinny zawierać dowody wymaganych uzgodnień przedsięwzięcia z właściwymi organami państwowymi i jednostkami gospodarczymi (program egzamin ustny).
Wczesne zestawienie kosztów (zzk) sporządzone w ramach założeń, określa wysokość inwestycji na podstawie:
- wyceny opartej na katalogach wskaźników kosztów elementów i obiektów lub st wskaźnikach jednostkowych nakładów inwestycyjnych, uzyskanych z praktyki inwestycyjnej.
- obowiązujących cennikach maszyn i urządzeń.
- kalkulacji indywidualnej.
Rezerwa na nieprzewidziane roboty i wydatki może być ustalona rezerwa dla inwestycji opartych na projektach typowych lub powtarzalnych (np. budynków mieszkalnych) może być ustalona poniżej kosztu inwestycji.
Projekt techniczny inwestycji
Projekt techniczny inwestycji jest to zbiór obowiązujących dyspozycji technicznych dla wykonawców inwestycji (opinie o programie). Ustala on zakres i sposób prawidłowego wykonania wszywa eh robót, dostaw i czynności nim objętych w terminach zgodnych z harmonogramem i niezbędnych do osiągnięcia zamierzonego efektu. Efekt powinien zawierać:
- podstawowe dane charakteryzujące zadanie lub obiekt,
- szczegółowy plan zagospodarowania terenu sporządzony dla zadania inwestycyjnego lub jego odpowiednią część określającą usytuowanie obiektu.
Dokumentacja techniczna budowy
1) schematy ideowe i wyniki obliczeń, obliczenia i opisy w niezbędnym zakresie.
2) graficzne przedstawienie projektowanych rozwiązań umożliwiające jednoznaczni ich określenie.
3) rysunki robocze niezbędne do zgodnego z projektem wykonania konstrukcji instalacji oraz sporządzane - indywidualnie - rysunki architektoniczno-budowlane.
4) zestawienia kosztów (kosztorysy) robót i obiektów w zakresie uznanym za konieczny przez wykonawcę budowy lub inwestora (segregator aktów prawnych).
5) wskaźniki techniczno-ekonomiczne, charakteryzujące główne rozwiązania u projekcie.
6) inni- niezbędne dane stosownie do charakteru zadania lub obiektu.
Projekt inwestycji polegający na budowie (rozbudowie) zakładów przemysłowych powinien ponadto zawierać:
- charakterystykę procesu produkcji z uwzględnieniem zaopatrzenia materiałowo- -technicznego i powiązań kooperacyjnych oraz charakterystykę organizacji produkcji
- zestawienia maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie techniczne oraz ich charakterystyki techniczno-eksploatacyjne, które nie mogą być pogorszone w czasie realizacji inwestycji.
- rysunki rozstawienia maszyn i urządzeń bądź ważniejszych węzłów technologicznych. a w razie potrzeby przekroje budynku z gabarytami maszyn i urządzeń.
- rysunki bądź modele koordynacyjno-kontrolne sieci i urządzeń technologicznych (promocja 3 w 1).
Jednostka projektowania (biuro projektów) ponosi pełną odpowiedzialność za sporządzony projekt, jego jakość i nowoczesność rozwiązań oraz za dostosowanie zawartości projektu do określonego przez inwestora celu i właściwych warunków techniczno-eksploatacyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32