Blog

Wartości eksportu zdjęcie nr 2
13.05.2022

Urabialność mieszanek

W artykule znajdziesz:

Wartości eksportu zdjęcie nr 3
Urabialność mieszanek

Urabialność mieszanek do betonów lekkich zależy od struktury i składu betonu. Mieszanki z pustkami międzyziarnowymi (z małą zawartością piasku i dużymi pustkami) mogą być tylko gęstoplastyczne. Mieszanki o strukturze szczelnej mogą być gęstoplastyczne i półciekłe, a o strukturze poryzowanej -półciekłe i plastyczne. Przy tym większą ciekłość przyjmuje się dla mieszanki poryzowanej bezpiaskowej. Orientacyjne wartości ciekłości lub plastyczności mieszanki do betonu lekkiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Plastyczność i zawartość wody w mieszankach do betonów lekkich o strukturze szczelnej znajdują się w bardziej skomplikowanej zależności wzajemnej niż w mieszankach do betonów zwykłych. Na zawartość wody w mieszance betonowej szczególny wpływ wywierają kształt ziaren i porowatość kruszywa grubego, jak również sposób formowania mieszanki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszanka porowatego tłucznia i piasku o nieprawidłowym kształcie ziaren z silnie rozwiniętą powierzchnią ma zwiększoną objętość pustek międzyziarnowych, do wypełnienia których potrzeba 1,5-2 razy więcej zaczynu cementowego niż w betonach na kruszywie ciężkim. Kruszywa porowate pochłaniają (odsysają) przy tym część wilgoci z zaczynu cementowego (uprawnienia budowlane).

W mieszankach do betonów lekkich niedostateczna, jak też nadmierna zawartość wody (w porównaniu z optymalną dla założonych warunków zagęszczania) prowadzi do zmniejszenia szczelności, a zatem i wytrzymałości betonu. Ciekłość i plastyczność szczelnej mieszanki betonowej określa się tymi samymi metodami co dla betonów zwykłych (program egzamin ustny).

Jakość mieszanki

Mieszanki o strukturze nieszczelnej, w których objętość pustek między- ziarnowych wynosi więcej niż 3%, mogą przy zagęszczaniu wibrowaniem rozwarstwiać się. Właściwość ta przejawia się częściej w mieszankach przygotowanych z nadmierną ilością wody i zawierających kruszywa grube i drobne (przy dużej różnicy wartości ciężaru objętościowego) lub z powodu niedostatecznej ilości drobnych frakcji w piasku. Mieszanki takie charakteryzuje rozwarstawianie się, a nie plastyczność. Współczynnik rozwarstawiania się określa się wg GOST 11051-64, wykazując wielkość zmiany ciężaru objętościowego w górnych i dolnych częściach próbek zagęszczonej mieszanki betonowej (opinie o programie).

Jakość mieszanki uznaje się za zadowalającą, jeżeli wielkość współczynnika rozwarstwiania się nie przekracza 10%. Wprowadzenie do mieszanki o małej zawartości piasku środka pianotwórczego (napowietrzającego) powoduje zwiększenie objętości poryzowanego składnika zaprawy, aż do całkowitego wypełnienia pustek między- ziarnowych w grubym kruszywie. Taka mieszanka betonowa uzyskuje pseudoszczelną (poryzowaną) strukturę; staje się ona bardziej plastyczna i nie rozwarstwia się w czasie jej zagęszczania wibrowaniem. Ciężar objętościowy i wytrzymałość są to podstawowe właściwości betonu lekkiego kontrolowane przy produkcji wyrobów. Dla betonu lekkiego właściwości te są również współzależne (segregator aktów prawnych).

Duży wpływ na ciężar objętościowy i wytrzymałość betonów lekkich wywierają skład granulometryczny i właściwości kruszyw. Przy zwiększeniu stosunkowej zawartości grubego kruszywa w składzie betonu zmniejszają się jego ciężar objętościowy i wytrzymałość. Wyraźną ilustracją tej zależności są właściwości betonu o dużych porach, którego ciężar objętościowy i wytrzymałość są najmniejsze przy zachowanych innych jednakowych warunkach. W miarę zwiększenia zużycia spoiwa wytrzymałość i ciężar objętościowy betonu lekkiego wzrastają wskutek zwiększonej zawartości w betonie bardziej wytrzymałego i ciężkiego kamienia cementowego (promocja 3 w 1).

Wraz ze zwiększeniem aktywności cementu zwiększa się wytrzymałość stwardniałego zaczynu cementowego, dlatego przy niezmiennym ciężarze objętościowym betonu lekkiego wytrzymałość jego wzrasta, choć w mniejszym stopniu niż w betonie zwykłym. To zwiększenie wytrzymałości betonu lekkiego ma charakter zanikający i zależnie od właściwości kruszywa wytrzymałość może okazać się graniczną, bez względu na zwiększenie aktywności i zużycia cementu. Zastosowanie jednak cementów o nieco większej aktywności pozwala na zmniejszenie ich zużycia i tym samym obniżenie ciężaru objętościowego betonu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wartości eksportu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wartości eksportu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wartości eksportu zdjęcie nr 8 Wartości eksportu zdjęcie nr 9 Wartości eksportu zdjęcie nr 10
Wartości eksportu zdjęcie nr 11
Wartości eksportu zdjęcie nr 12 Wartości eksportu zdjęcie nr 13 Wartości eksportu zdjęcie nr 14
Wartości eksportu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wartości eksportu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wartości eksportu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami