Blog

Obliczenie słupów zdjęcie nr 2
15.07.2020

Założone grubości spoin

W artykule znajdziesz:

Założone grubości spoin

Obliczenie słupów zdjęcie nr 3
Założone grubości spoin

Założone grubości spoin i związane z nimi tolerancje wymiarów szerokości dyli gazobetonowych powinny wynosić: w wersji klejonej - szerokość spoiny 2 mm z dopuszczalną odchyłką ±1,5 mm, w wersji z połączeniami na pióro betonowe - szerokość spoiny 2 mm z dopuszczalną odchyłką ±3 mm. Do zalewania wrębów projektuje się stosowanie ciekłej zaprawy cementowo-wapiennej o marce 15-30. Zewnętrzną część spoiny wypełnia się kitem fugowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szkieletowe konstrukcje dużych budynków inwentarskich przesądzają z góry koncepcję ścian zewnętrznych. Powinny one mieć charakter samonośny i spełniać - po odpowiednim wzajemnym połączeniu elementów i zamocowaniu do konstrukcji szkieletu - rolę pionowych przegród zewnętrznych o odpowiednich walorach cieplno-wilgotnościowych.
Układ bloków w projektach wykonanych przez Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego rozwiązano w trzech wariantach, zróżnicowanych wymiarami i układem bloków, a opartych o jednolity układ słupów konstrukcyjnych ściany zewnętrznej na siatce 600 X 600 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wariant I składa się z trzech pasów bloków: podokiennego.

okiennego i nadprożowego. W pasie podokiennym zastosowano bloki o długości 149 cm w układzie poziomym, ustawione mijankowo z przesuniętą spoiną pionową o pół długości elementu; wysokość pasa wynosi 3 X 60 = 180 cm. W pasie okiennym zastosowano typowe okna żelbetowe o wymiarach 121 X 241 cm
Rząd nadprożowy wykonano z bloków o długości 299 cm. Wysokość tej warstwy wynosi 60 cm. W budynkach z poddaszem użytkowym na nadprożach przewidziano dodatkowy pas z dwóch warstw bloków 119 cm, o układzie jak w pasie podokiennym.

W przypadku okien wielkowymiarowych w wersji a) okna te spełniają rolę nadproży i pas nadokienny może się składać z elementów niezbrojonych jak pas podokienny. Frojekt przewiduje, że bloki do długości 120 cm nie mają zbrojenia; w dłuższych blokach przewidziano zbrojenie konstrukcyjne na warunki transportu i montażu (uprawnienia budowlane).

Poziome połączenia międzywarstwowe bloków

W wariancie II zastosowano wszystkie bloki o jednym wymiarze długości 120 cm (119 cm) przy równoczesnym zastosowaniu okien żelbetowych o wymiarach 121X181 cm.
W wariancie III pasy pod- i nadokienne zaprojektowano również z bloków jednego rodzaju, lecz o wymiarze długości 299 cm. Zastosowano tu okna tworzące ciągły pas oraz układ bloków bez przewidywania spoin pionowych.
Wysokość warstw i układy pasów okiennych - jak w poprzednich wariantach (program egzamin ustny).

Dla zabezpieczenia od podciągania wilgoci z gruntu pierwszą warstwę bloków umieszczono na prefabrykowanym podciągu (podwalinie) żelbetowym o kształcie odwróconej litery U na wysokości 30-40 cm powyżej powierzchni terenu, na warstwie zaprawy cementowej z dodatkiem środków uszczelniających. Dla zabezpieczenia przed zawilgoceniem powierzchni ścian od zewnątrz należy je powlekać emulsjami hydrofobowymi. Wewnętrzne powierzchnie ścian pokrywa się tynkiem z zaprawy cementowo-wapiennej do wysokości 180 cm nad poziomem posadzki (opinie o programie).
Poziome połączenia międzywarstwowe bloków polegają na ułożeniu bloków na ok. 1 cm grubej warstwie zaprawy cementowej Ri - 50 kG/cm’.
W celu uzyskania równej grubości spoin oraz dla zapobieżenia wyciskaniu zaprawy przewidziano układanie bloków na obustronnych listewkach drewnianych.

Dodatkowe połączenie w warstwach poziomych uzyskuje się za pomocą trzpieni stalowych d = 10-12 mm i odpadów prętów zbrojeniowych osadzanych na zaprawie w gniazdach wyciętych na budowie w powierzchniach wsporczych elementów dylowych (segregator aktów prawnych).
Pionowe połączenie elementów polega na zapełnieniu zaprawą wyżłobień pionowych powierzchni stykowych w postaci tzw. pióra.

Dodatkowo w poziomie każdej spoiny na styku pionowym bloków przewidziano łączenie elementów za pomocą klamer typu ciesielskiego z prętów zbrojeniowych 0 8 mm o zaostrzonych końcach wbijanych po dwie sztuki w odległości 4-5 cm od zewnętrznych krawędzi elementów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obliczenie słupów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obliczenie słupów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obliczenie słupów zdjęcie nr 8 Obliczenie słupów zdjęcie nr 9 Obliczenie słupów zdjęcie nr 10
Obliczenie słupów zdjęcie nr 11
Obliczenie słupów zdjęcie nr 12 Obliczenie słupów zdjęcie nr 13 Obliczenie słupów zdjęcie nr 14
Obliczenie słupów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczenie słupów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczenie słupów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami