Blog

Podciągi i rygle zdjęcie nr 2
09.04.2021

Zamki zawrotnicowe

W artykule znajdziesz:

Zamki zawrotnicowe

Podciągi i rygle zdjęcie nr 3
Zamki zawrotnicowe

Obydwa skrzydła szafy można zamknąć także za pomocą krótkiego zamka zawrotnicowego. Zamki tego typu stosuje się przede wszystkim do drzwi wysokich (program uprawnienia budowlane na komputer). Można je stosować, gdy drzwi są nieco wypaczone. Zamki te mogą dociągać drzwi do powierzchni korpusu. Zamek zawrotnicowy z orzechem czterokrawędziowym. Można zaopatrzyć go w gałkę obrotową. Takie zamki stosuje się zwłaszcza do dużych powierzchni mebli.

Są to np. duże szafy w pomieszczeniach biurowych. Całką obrotową można otwierać te meble bez użycia klucza, po prostu przekręcając ją. Stosując gałki obrotowe z cylindrem zabezpieczającym, szafy można zamknąć dodatkowo. Zamki do szaf roletowych i szuflad
Na rolecie i obydwu górnych szufladach sekretarzyka widać klucze. Roleta i dwie szuflady zamykają się zatem. Jaki rodzaj zamków byłby tu przydatny?
Do rolet potrzeba zamków, których zasuwka nie tylko wsuwa się do blaszki zaczepu, ale także może się w niej zahaczyć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do rolet używa się zamków z zasuwką haczykową lub skrzydełkową.

Zasuwki można otworzyć jedynie przez poruszenie kluczem sprężyny zastawki. Haczyk lub skrzydełka powracają wówczas od razu do pozycji zamknięcia. Zamki skrzydełkowe używane są przede wszystkim do rolet odsuwanych pionowo. Jeśli roleta otwiera się pionowo do dołu, konieczny jest zamek. Roleta może się bowiem otworzyć sama, pod wpływem własnego ciężaru.
Obydwie szuflady zaopatrzone są w zamki zasuwkowe (uprawnienia budowlane). Ze względu na większą pewność zamknięcia wybiera się tu zamki z zastawkami. W przypadku tego rodzaju zamka, zasuwka trzymana jest przez zaczep. Zamek można otworzyć jedynie pasującym kluczem z bródką. Niewielka grubość zamka pozwala na zmieszczenie w nim tylko trzech blaszek zapadek. To jest powodem, że istnieje tylko sześć kombinacji klucza z bródką.

Centralne zaniknięcia szuflad

Ułożone jedna nad drugą szuflady z prawej strony sekretarzyka można wyposażyć w centralny zamek.
Zamek centralny zamyka równocześnie wszystkie leżące nad sobą szuflady (program egzamin ustny).

Górna szuflada przy dosuwaniu porusza centralne zamknięcie. Położone poniżej szuflady sięgają swymi haczykami do drążka zamka centralnego i można je poruszyć tylko wtedy, gdy otwarta jest górna szuflada. Przy wsuwaniu podnosi drążek zamka centralnego i rygluje w ten sposób wszystkie szuflady. Drążek zamka centralnego można poruszać do góry i na dół również za pomocą zamka mimośrodowego. Zamek ten zamyka się z cylindrem bezpieczeństwa. Większa liczba trzpieni zastawkowych powoduje, że cylindry bezpieczeństwa dają większą pewność zamknięcia. Zamykane bezpośrednio zamki centralne można rozpoznać po tym, że zamek umieszczony jest nie na środku szuflady, ale na jej boku. Może być nawet wpuszczany w bok korpusu (opinie o programie).

Sięga przez to bezpośrednio do drążka zamka centralnego położonego w korpusie.
Drzwi przesuwane niekoniecznie wymagają okucia zamykającego. W pionie - na zetknięciu ich - utrzymuje je własny ciężar. Jednakże w biurze może pojawić się potrzeba zamknięcia mebli ze względów bezpieczeństwa i wówczas trzeba zamocować zamek (segregator aktów prawnych).
W drzwiach przesuwanych stosuje się zamki haczykowe lub zamki bębenkowe dociskowe.
Zamki bębenkowe dociskowe są łatwe w montażu. Zasuwka trzpieniowa wciskana jest w tylne drzwi.

W ten sposób przednie i tylne drzwi połączone są nieruchomo pomiędzy obydwoma bokami korpusu. Zamki bębenkowe dociskowe stosowane są również przy drzwiach przesuwanych szklanych. Szybę mocuje się w szynie prowadnicy. Na tej samej szynie montuje się także trzpień zamka (promocja 3 w 1).

Obydwa meble budowane będą w tym samym warsztacie. Szafa z lewej wykonana będzie z drewna dębowego, ciemno bejcowana, szafa z prawej z naturalnego drewna wiśniowego. Teraz planuje się dla nich gałki meblowe. Zamiast nich, na rysunku zaznaczono „?", bez dokładniejszego określenia rodzaju i wyglądu okuć.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Podciągi i rygle zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Podciągi i rygle zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Podciągi i rygle zdjęcie nr 8 Podciągi i rygle zdjęcie nr 9 Podciągi i rygle zdjęcie nr 10
Podciągi i rygle zdjęcie nr 11
Podciągi i rygle zdjęcie nr 12 Podciągi i rygle zdjęcie nr 13 Podciągi i rygle zdjęcie nr 14
Podciągi i rygle zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podciągi i rygle zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podciągi i rygle zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami