Blog

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 2
08.07.2020

Zamknięcia segmentowe

W artykule znajdziesz:

Zamknięcia segmentowe

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 3
Zamknięcia segmentowe

Zamknięcia segmentowe mogą być stosowane do kanałów obiegowych głowy górnej i dolnej. Składają się one ze szkieletu stalowego i poszycia cylindrycznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Poszycie przymocowuje się do żeber krzywoliniowych, które są powiązane poziomymi ryglami. Zaletą zamknięcia segmentowego jest nieduża siła potrzebna do jego podnoszenia, dzięki czemu może ono być stosowane przy dużych piętrzeniach; wadą natomiast - dość skomplikowane zamocowanie łożyska i znaczne wysokości studzienki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy ścianach nachylonych należy w zasadzie wielkość parcia przyjmować według zasad mechaniki gruntów. Z pewnym przybliżeniem można wyliczoną wyżej wartość E przyjmować jako równą składowej poziomej całkowitego parcia gruntu, zakładając ponadto że składownia pionowa tego parcia równa się ciężarowi gruntu zawartego między ścianą nachyloną a płaszczyzną pionową przechodzącą przez dolną krawędź (uprawnienia budowlane).
Wyniki obliczeń wykonanych wg powyższych wzorów są ścisłe w przypadku, gdy wilgotność naturalna gruntu jest bardzo mała (czyli YQ ^ Yo) oraz gdy kąt tarcia wewnętrznego gruntu w stanie naturalnym i w stanie całkowitego nasycenia wodą jest taki sam.
Ciężar własny G konstrukcji, zależny od ciężaru objętościowego betonu YI.

Siłę wyporu wody gruntowej W, która stanowi wypadkową ciśnień filtracyjnych. W przypadku szczelnego dna komory śluzy filtracja zachodzi jedynie wzdłuż budowli od górnego do dolnego stanowiska i ciśnienie wody w danym przekroju poprzecznym jest stałe, zależne od poziomu wody gruntowej (program egzamin ustny). W przypadku, gdy dno nie jest szczelne, może zachodzić filtracja wody pod ścianą komory w dwóch alternatywnych kierunkach: z zasypki gruntowej do komory śluzy lub z komory śluzy do gruntu, zależnie od wzajemnej różnicy poziomów zwierciadła wody z tych dwóch stron ściany komory.
Wielkość ciśnień hydrodynamicznych zarówno dla filtracji wzdłuż śluzy jak i w płaszczyźnie przekroju poprzecznego komory można z pewnym przybliżeniem przyjąć według metody Lane a lub wyznaczyć za pomocą analogu elektrohydrodynamicznego (opinie o programie).
Siła Z od uderzenia barki w ścianę śluzy, przyjmowana jako 1/300 ładowności śluzowanej barki. Zakłada się, że siła ta działa jako skupiona prostopadle do płaszczyzny ściany, na wysokości jej korony; przy odniesieniu tej siły do przekroju podstawy ściany zakłada się, że współpracująca szerokość bloku wynosi 4/3 odległości rozpatrywanego przekroju od korony ściany, ale nie mniej niż podwójna grubość ściany w tym przekroju.

Parcie wody filtracyjnej w betonie

Parcie wody filtracyjnej w betonie przy rozpatrywaniu poszczególnych przekrojów ścian komory śluzy można przyjmować je jako siłę zewnętrzną. Jego orientacyjną wielkość wyznacza się przy założeniu prostoliniowego rozkładu ciśnień w tym przekroju. Wartości tych ciśnień na krawędziach przyjmuje się równe połowie występujących w tym miejscu zewnętrznych ciśnień hydrostatycznych (segregator aktów prawnych).
Siły przekazywane przez zamknięcia (wrota) i mechanizmy ich ruchu; ich wielkości przyjmuje się zgodnie z projektem tych urządzeń.

Schematy obciążeń. W obliczeniach statycznych uwzględnia się dwa schematy najbardziej niekorzystnych obciążeń siłami zewnętrznymi: a) stan remontowy (śluza pusta), przy którym występują siły:
- od obciążenia użytkowego naziomu,

- parcie zasypki gruntowej,
- parcie wody gruntowej przy najwyższym możliwym jej poziomie, odpowiadającym najwyższym stanom wody górnej i dolnej w okresie remontowym

- ciężar własny konstrukcji,
- wypór przy tym samym jak w punkcie 3 poziomie zwierciadła wody gruntowej,
- siły wywierane przez zamknięcia stałe lub remontowe.
- stan eksploatacyjny (śluza pełna), przy którym występują siły:
- parcie wody od wewnętrznej strony komory przy przyjęciu maksymalnego możliwego jej napełnienia,
- ciężar własny konstrukcji,
- siła wyporu obliczona dla minimalnego poziomu zwierciadła wody gruntowej,

- uderzenie barki o ściany śluzy,
- siły przekazywane przez mechanizmy,
- parcie zasypki gruntowej,
- parcie wody gruntowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 8 Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 9 Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 10
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 11
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 12 Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 13 Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 14
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami