Blog
Zamocowanie do szkieletu budynku
W artykule znajdziesz:
Zamocowanie do szkieletu budynku
Zamocowanie do szkieletu budynku wykonuje się w zależności od rodzaju elementu przytrzymującego. W poziomie podwaliny zamocowanie jest podobne do połączenia międzywarstwowego bloków z tym, że trzpienie są osadzone w przeponach elementu żelbetowego już w czasie produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer). W poziomie stropów lub stropodachów zamocowanie uzyskuje się za pomocą specjalnych strzemion wypuszczonych z podłużnych wylewanych na budowie wieńców usztywniających konstrukcję. Haki tych strzemion zaczepia się o podłużne zbrojenie bloków nadprożowych. W przypadku stosowania w poziomie wieńców bloków niezbrojonych zakotwienie uzyskuje się przez zahaczenie strzemion do gwoździ wbitych w analogiczne wnęki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zamocowanie bloków gazobetonowych do słupów polega na zakotwieniu w pionie trzpienia stalowego i owinięciu go w poziomie spoiny kotwą z pręta zbrojeniowego, dospawaną do specjalnego słupa. Połączenie to wystarcza w połowie wysokości kondygnacji (uprawnienia budowlane).
Bloki gazobetonowe w układzie warstw poziomych są bardzo często stosowane za granicą jako ściany osłaniające konstrukcje szkieletowe - żelbetowe bądź stalowe. W tym drugim przypadku połączenia bloków ze słupami. Konstrukcje te są bardzo łatwe do wykonania, szczególnie przy ścianach o małych powierzchniach okiennych.
Innym przykładem zastosowania prefabrykatów gazobetonowych do niskich domów mieszkalnych jest projekt inż. S. Wilanda budynku z elementów średniowymiarowych. Połączenia między dylami ściennymi przewidziano albo przez łączenie na spoinę klejową, albo na pióro betonowe (program egzamin ustny).
Spoinę zewnętrzną zaprojektowano do wypełnienia kitem fugowym. Wykończenie elewacji przewiduje się w postaci natryskiwanej powłoki z Amidonu oraz gruboziarnistego wypełniacza (opinie o programie).
Spoina klejowa między dylami gazobetonowymi nie powinna być grubsza od 2 mm, a połączenie na pióro betonowe również grubości 2 mm z dopuszczalną odchyłką ±2 mm. Wręby zalewa się ciekłą zaprawą cementowo-wapienną 1 : 2 : T o marce 15-30.
Ściany z bloków i płyt pianobetonowych
Bloki i płyty piano- betonowe zwykłe lub izolacyjne stosuje się na ściany poprzeczne wewnętrzne lub do wypełnienia szkieletu oraz na ściany w budynkach 1- lub 2-kondygnacjowych. Wilgotność względna pomieszczeń ze ścianami z pianobe- tonów nie powinna być większa niż 65%. Wymiary bloków wynoszą 59 X 59, 29 X 59 i 29 X 29 cm, przy grubości 10, 12, 14, 16, 18 i 20 cm (segregator aktów prawnych).
Bloki pianobetonowe produkuje się w odmianach od 04 do 10, tj. 7 odmian. Bloki układa się na zaprawie wapiennej, wapienno-cementowej lub na zaprawie ciepłochronnej.
Odmiany od 04, 05 i 06 najczęściej wykonuje się sposobem polowym. Opłacalność produkcji osiąga się dopiero przy ilości 1000 m:i piano- betonu wykonanego w jednym miejscu. Zaleca się ściany z pianobetonów niezwłocznie tynkować, chroniąc je przed zawilgoceniem. Wiązanie ścian i inne warunki konstrukcyjne są podobne, jak dla ścian z gazobetonów o podobnej klasie. Współczynnik przewodności cieplnej dla odmiany 07 jest K = 0,24, a klasa odporności ogniowej wynosi C (1 godzina).
Za granicą coraz częściej spotykamy się z wykonawstwem indywidualnych budynków mieszkalnych z prefabrykatów betonowych.
W swojej koncepcji przypominają one częściowo budownictwo drewniane. Dobrze opracowane szczegóły pozwalają na montaż tych budynków za pomocą lekkiego sprzętu.
W systemie szwedzkim Erbest ściany wykonuje się z żebrowanych elementów płytowych wibrowanych o wysokości jednej kondygnacji z zastosowaniem od wewnątrz warstwy termicznej. Szerokość płyt wynosi 60 cm; łączą się one ze sobą na śruby. W styku płyt stosuje się listwy drewniane, spełniające rolę obcego pióra, które pęczniejąc uszczelniają złącze. Płyty wykonuje się z wykończoną fakturą zewnętrzną (promocja 3 w 1).
Od strony wewnętrznej stosuje się gotowe płyty z ekspandowanego polistyrenu w okładzinie z płyt tynkowych. System ten cechuje szybki montaż i użytkowanie budynku bezpośrednio po jego ukończeniu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32