Blog

20.02.2020

Zanieczyszczenia żużla uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zanieczyszczenia żużla uprawnienia budowlane

Zanieczyszczenia żużla uprawnienia budowlane

W przypadku zanieczyszczenia żużla tylko węglem (i to o znacznej aktywności) uszkodzenia w blokach występowały już w stosunkowo krótkim czasie po ich wyprodukowaniu, powodując odpryski betonu z bloków lub nawet ich pękanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli żużel stosowany w produkcji zawierał niewielkie ilości węgla aktywnego lub też węgiel o niewielkiej aktywności, uszkodzenia bloków zaczynały występować po stosunkowo długim okresie w budynkach już od dawna eksploatowanych.

Rysy i pęknięcia żużlobetonowych bloków ścian zewnętrznych od strony pomieszczeń budynku:
a) rysy podłużne,
b) rysy typu gwiaździstego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wewnętrzne budynków wykonywanych w sposób monolityczny („na mokro”) wykazują niekiedy uszkodzenia w postaci rys i spękań. Uszkodzenia te mogą być spowodowane większymi odkształceniami części podziemnej budynku, odkształceniami termicznymi ścian zewnętrznych (przy braku lub wadliwie wykonanej dylatacji budynku), odkształceniami termicznymi konstrukcji dachu oraz odkształceniami Teologicznymi betonu (przy jego zbyt niskiej lub niejednorodnej wytrzymałości). Uszkodzenia monolitycznych ścian wewnętrznych mogą również powstać wskutek zamarznięcia betonu przy wznoszeniu budynku. Należy przy tym pamiętać, że rysy i spękania w ścianach na wyższych kondygnacjach nie zawsze znajdują się nad rysami występującymi w części niższej budynku.

Najczęstszymi uszkodzeniami ścian wewnętrznych wielkopłytowych są załamania słupków przydrzwiowych i nadproży naddrzwiowych. Uszkodzenie słupków nie jest niebezpieczne, ponieważ prawie we wszystkich systemach wielkopłytowych słupki nie są elementami nośnymi, w każdym przypadku natomiast pęknięcie nadproża wymaga dokładnego wzmocnienia (uprawnienia budowlane).
W przypadku montażu wymuszonego na śrubach rektyfikacyjnych przy niezluzowaniu nakrętki na śrubie i niedokładnym podbiciu elementu ściennego betonem może nastąpić pęknięcie prefabrykatu i zmiażdżenie betonu nad śrubą rektyfikacyjną.

Pionowe rysy

Najczęstszym uszkodzeniem bloków ściennych cegły żerańskiej są pionowe rysy i pęknięcia wzdłuż kanałów, w miejscu, gdzie jest najmniejsza grubość ścianki betonowej. Inne pęknięcia w tych blokach występują bardzo rzadko.

W budynkach montowanych z bloków żużlobetonowych lub produkowanych z innych lekkich kruszyw przy odkształceniach powstałych w części podziemnej budynku rysy i pęknięcia mogą wystąpić również na wyższych kondygnacjach w spoinach między blokami, a nawet w pewnych przypadkach w samych blokach (program egzamin ustny). Tego rodzaju uszkodzenia bloków występują w przypadku niskiej wytrzymałości betonu, a przy blokach kanałowych - w miejscach o najmniejszej grubości ścianek kanałów.

W przypadku niskiej wytrzymałości betonu w blokach rysy występują w miejscach oparcia belek, spowodowane są wówczas znacznymi naprężeniami od docisku. Zbyt niska wytrzymałość betonu w bloku przydrzwiowym jest przyczyną ścięcia naroża bloku pod nadprożem drzwiowym (opinie o programie). W przypadku obniżenia wytrzymałości betonu w samym nadprożu drzwiowym powstają rysy w strefie rozciąganej, przy czym przy znacznym obciążeniu nadproża rysy mogą dochodzić aż do strefy ściskanej w nadprożu.

W wyniku wmontowania w budynek pękniętego bloku może z biegiem czasu nastąpić jego całkowite pęknięcie.
W ścianach wewnętrznych wystąpiły analogiczne uszkodzenia bloków żużlobetonowych jak w ścianach zewnętrznych. Przyczyną uszkodzeń była zmiana struktury betonu na skutek reakcji chemicznych. Zachodziła konieczność wzmacniania szeregu uszkodzonych elementów, a część z nich musiała ulec całkowitemu usunięciu (segregator aktów prawnych).

W początkowym okresie wprowadzania uprzemysłowienia budownictwa mieszkaniowego wystąpiły stosunkowo duże uszkodzenia prefabrykowanych płyt stropowych. Z wprowadzonych do produkcji wielkowymiarowych stropowych płyt rusztowych ( z żelbetowego rusztu wypełnionego bloczkami z betonu komórkowego lub betonem komórkowym) w okresie eksploatacji budynków zaczął wypadać beton komórkowy zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców.

Przyczyną uszkodzeń obecnie stosowanych żelbetowych płyt stropowych może być zbyt mała głębokość oparcia tych płyt na ścianach, w wyniku czego następuje ścięcie betonu w ścianie lub w samej płycie i wypadnięcie płyty ze stropu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami