Blog

15.03.2021

Zanurzenie próbki w wodzie

W artykule znajdziesz:

Zanurzenie próbki w wodzie

Zanurzenie próbki w wodzie

Nagłe i całkowite zanurzenie próbki w wodzie powoduje przeciwciśnienie powietrza zawartego w porach i zmniejsza rzeczywiste wyniki. Nawet przy powolnym zanurzaniu próbek, wskutek zbyt małej siły wypierającej, nie wszystkie próżnie powietrzne wypełniają się wodą. Nasiąkliwość należy sprawdzić co najmniej na pięciu próbkach, reprezentujących przeciętną jakość danego betonu. Najmniejsza objętość próbki powinna wynosić 50 cm®, a wymiary boków 4-5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Normy amerykańskie wymagają stosowania próbek o bokach 5-7 cm przy stosunku objętości próbki do powierzchni 0,3-0,5. Według polskich norm nasiąkliwość wagową wyznacza się na trzech sześciennych kostkach betonowych 28-dniowych o boku 7 cm. Normy przewidują również możliwość badania trzech próbek o kształtach nieregularnych o objętości 50-100 cm®. Przyspieszone badanie nasiąkliwości po 5, 10 i 30 minutach stosuje się szczególnie do betonów lekkich i porowatych. Nasiąkliwość po krótkim całkowitym zanurzeniu próbki można praktycznie traktować jako określoną część nasiąkliwości końcowej.

Całkowitą nasiąkliwość można uzyskać tylko przez gotowanie próbek w wodzie lub odpowietrzenie i nasycenie wodą pod ciśnieniem. W pierwszym przypadku próbki poddaje się przede wszystkim suszeniu w temperaturze 105°C, następnie zanurza się je do ®/4 wysokości w wodzie destylowanej na okres jednej godziny, po czym zanurza się całkowicie i gotuje w ciągu dwóch godzin. Próbki studzi się w tej samej wodzie, tak aby nasiąkały jeszcze w trakcie oziębiania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Całkowitą nasiąkliwość określa się jak poprzednio w %> ciężaru względnie w % objętości próbki.

Ważenia próbek w ustalonych odstępach czasu dokonuje się do chwili ustalenia się ich ciężaru. W celu określenia całkowitej nasiąkliwości przez odpowietrzenie, próbkę umieszcza się w pomieszczeniu, w którym stworzono podciśnienie np. 20 mm HzO. PO ustabilizowaniu się ciężaru, co następuje po ok. dwóch godzinach, próbkę zanurza się w wodzie destylowanej pod ciśnieniem normalnym, po czym poddaje się ją przez 24 godz ciśnieniu wody o wysokości 150 kG/cm (uprawnienia budowlane).

Całkowita nasiąkliwość

Całkowitą nasiąkliwość oblicza się jak poprzednio. Wielkość ta charakteryzuje również zachowanie się betonu w temperaturach ujemnych. Objętość porów nie nasiąkających wodą pod normalnym ciśnieniem wynosi (1-S) 100°/o. Wielkość tę można porównać z porowatością całkowitą. Nasiąkliwość kapilarna jest to zjawisko podnoszenia się wilgoci w próbce ponad poziom zwierciadła wody. W celu określenia nasiąkliwości kapilarnej próbki zanurza się w wodzie destylowanej (program egzamin ustny).

Przy ustalaniu nasiąkliwości (podczas ważenia) należy uwzględnić ciężar wody w dolnych częściach próbek. Badanie należy wykonać w pomieszczeniu o całkowitej 100% wilgotności, aby uniknąć parowania wilgoci z próbek do otoczenia. W przypadku, gdy zawilgocenie próbek nie jest widoczne, do wody dodaje się barwidła chemiczne, np. związki fluoryzujące, które łatwo można określić w świetle lampy kwarcowej (opinie o programie). W celu określenia szybkości wysychania próbki betonowej nasyconej wodą poddaje się ją suszeniu w eksykatorze w temperaturze 20°C w powietrzu prawie całkowicie suchym.

Jako środek osuszający stosuje się 98% roztwór kwasu siarkowego. Próbkę waży się co 24 godz do chwili ustalenia się ciężaru. Ilość oddanej wody w określonym czasie porównuje się z ciężarem próbki wysuszonej w temperaturze 105°C. Zależność tę określa się w % ciężaru lub objętości. W praktyce największe znaczenie ma szybkość wysychania betonu przy określonych wilgotnościach powietrza, np. 40, 60 i 80%. W przypadku tym w próbce pozostaje więc pewna ilość wody (segregator aktów prawnych).

Próbkę nasyconą wilgocią, podobnie jak poprzednio, ustawia się w zamkniętym naczyniu w temperaturze 20°C w otoczeniu roztworów soli o założonej wilgotności powietrza. W tym celu stosuje się:
a. 40% roztwór potasu,
b. 60% roztwór azotanu amonu,
c. 80% roztwór siarczku amonu.

Badania te można przeprowadzać również w szafie klimatyzacyjnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami