Blog

Okrągła stal zdjęcie nr 2
18.10.2022

Zaokrąglenie liczby robotników

W artykule znajdziesz:

Okrągła stal zdjęcie nr 3
Zaokrąglenie liczby robotników

Zadanie polega na tym, aby opracować harmonogram pracy brygady kompleksowej przy wykonywaniu konstrukcji żelbetowej trzykondygnacjowego budynku (program uprawnienia budowlane na komputer). Brygada składa się z trzech zespołów: cieśli, zbrojarzy i betoniarzy, przy czym w celu zapewnienia równomierności pracy na budowie każdy członek brygady posiada poza specjalnością podstawową dodatkowe wyszkolenie w zakresie wykonywanych przez brygadę całości robót. Zaokrąglenie liczby robotników w górę w stosunku do obliczonej zostało dokonane w celu uwzględnienia zmienności warunków wykonania robót i nieuniknionej absencji o czym była mowa wyżej.

Wzrostu wydajności pracy brygady dzięki powtarzalności procesów produkcyjnych, w tym przypadku nie uwzględniono, gdyż obiekt jest nieduży i czynności robocze powtarzają się na działkach zaledwie 9 razy. Dla wykonania robót organizujemy jedną brygadę kompleksową składającą się z trzech zespołów 12 cieśli, 6 zbrojarzy i 7 betoniarzy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy sporządzaniu harmonogramu pracy brygady kompleksowej należy mieć na względzie, że prace poszczególnych zespołów są ze sobą ściśle powiązane i że jeden zespół otwiera front pracy dla następnego. Zespół cieśli na przykład nie może rozpocząć roboty na wyższej kondygnacji, dopóki pozostałe zespoły nie zakończą swej pracy na odpowiedniej działce niższego piętra (uprawnienia budowlane).

W celu wyeliminowania zakłóceń w przebiegu robót przewiduje się w harmonogramie w zasadzie krótkie przerwy między zejściem z działki jednego zespołu a wejściem następnego. Przerwy te przeznaczone są na przeprowadzenie odbioru deskowania i zbrojenia. W danym jednak przypadku w związku ze stosunkowo długim cyklem (6 dni) trwania robót poszczególnych zespołów na działce przerw tych w harmonogramie nie przewidziano, gdyż odbiory deskowań i zbrojenia mogą się odbywać etapami po wykonaniu części (np. połowy lub jednej trzeciej) robót na działce (program egzamin ustny).

Liczby robotników

Nie przewidziano również w harmonogramie przerwy technologicznej między zakończeniem betonowania na jednej kondygnacji a przystąpieniem do ustawiania deskowań na wyżej leżącej działce górnej kondygnacji. Do ustawiania bowiem deskowań na wyższej kondygnacji stosunkowo dużej działki można przystąpić na tej jej części (połowie względnie jednej trzeciej), pod którą konstrukcję zabetonowano już kilka dni wcześniej i beton zdążył związać (opinie o programie).

W ten sposób opracowany harmonogram zapewnia brygadzie i poszczególnym zespołom rytmiczną pracę przez cały czas wykonywania robót żelbetowych na danym obiekcie. Równolegle z harmonogramem postępu robót opracowuje się harmonogram zatrudnienia. W zasadzie należy opracować harmonogramy zatrudnienia dla poszczególnych obiektów i harmonogram zbiorczy dla całej budowy. Liczby robotników oddzielnych specjalności zatrudnionych w poszczególnych dniach przedstawia się w określonej skali w odpowiednich rubrykach harmonogramu (segregator aktów prawnych).

Należy dążyć do możliwie równomiernego zatrudnienia, przy czym w prawidłowo opracowanym harmonogramie zatrudnienia w pierwszym okresie budowy stan zatrudnienia stopniowo rośnie, następnie przez pewien czas utrzymuje się na jednym poziomie, po czym w końcowej fazie robót stopniowo maleje. W harmonogramie zbiorczym zatrudnienia, obejmującym wszystkie obiekty wchodzące w skład danej budowy, powinna być w zasadzie bezwzględnie przestrzegana równomierność zatrudnienia w ramach całej budowy we wszystkich zasadniczych zawodach.

Duże wahania stanu zatrudnienia świadczą o nierównomiernej pracy na budowie i pociągają za sobą przerzuty robotników z jednej budowy na drugą, co w konsekwencji zakłóca normalny bieg robót i pociąga za sobą dodatkowe koszty. W takim przypadku konieczne jest przerobienie harmonogramów zatrudnienia niektórych obiektów (promocja 3 w 1). Zbiorczy harmonogram zatrudnienia na budowie jest m. in. potrzebny do określenia niezbędnych powierzchni budynków administracyjnych i socjalno-bytowych zagospodarowania placu budowy.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Okrągła stal zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Okrągła stal zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Okrągła stal zdjęcie nr 8 Okrągła stal zdjęcie nr 9 Okrągła stal zdjęcie nr 10
Okrągła stal zdjęcie nr 11
Okrągła stal zdjęcie nr 12 Okrągła stal zdjęcie nr 13 Okrągła stal zdjęcie nr 14
Okrągła stal zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okrągła stal zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okrągła stal zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami